Strona główna Portalu >>> newsy >>> Targi
Targi ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO

Portal W-A.pl patronem medialnym Targów ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO

Przedstawiamy najnowsze informacje o Targach Architektura i Budownictwo wraz z ich programem. Przypominamy - targi już na początku grudnia (1 i 2.12.2005r)!

 
autor:
Kazimierz Kwasek
|
12-11-05
|
źródło: Murator Expo / Magdalena Izdebska

Program Targów >

Program Targów (plik .doc) >

Program Targów (plik .pdf Acrobat Reader) >

 

W Auli Głównej Politechniki Warszawskiej w dniach 1 i 2 grudnia 2005 r. odbędą się targi ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO skierowane zarówno do architektów i inżynierów budownictwa, jak i do mieszkańców Warszawy. Organizatorem jest Murator EXPO, a partnerem przedsięwzięcia SARP Oddział Warszawski. Formuła imprezy daleko wykracza poza tradycyjne targi. Dwudniowy program wydarzenia podzielono na części: wystawienniczą i dyskusyjną.

ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO - to niepowtarzalna impreza targowa, na której zostanie przedstawiona kompleksowa oferta producentów materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz oraz najnowsze produkty, technologie i rozwiązania stosowane w budownictwie XXI wieku.

W programie imprezy znajdzie się wiele wykładów, seminariów szkoleniowych, spotkań ze specjalistami, prezentacji oraz paneli dla architektów i historyków sztuki, inżynierów i techników budownictwa.
Część dyskusyjną rozpocznie, 1 grudnia 2005 roku, seminarium "Kształtowanie przestrzeni publicznych a jakość architektury", którego gospodarzem jest Oddział Warszawski SARP.

"Schody już wychodzą z mody - architektura dostępna" to hasło wykładów poświęconych problemom osób niepełnosprawnych spowodowanych przez bariery architektoniczne. Zaplanowano m. in.: dyskusję "Powszechna dostępność miasta jako wyraz kultury" z udziałem architekta
Krzysztofa Chwaliboga oraz debatę dotyczącą prawa budowlanego i standardów europejskich, którą poprowadzi Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa - Dyrektor Departamentu Inspekcji Budowlanej
w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Na seminarium "Typowość i nietypowość w architekturze" złożą się m. in. panele dyskusyjne: "Projekty typowe domów jednorodzinnych - za i przeciw" prowadzony przez architekta Huberta Trammera oraz "Nietypowe formy w architekturze a ład przestrzenny", którego moderatorem będzie architekt Grzegorz Stiasny. W seminarium swój udział zapowiadają architekci: Stefan Kuryłowicz, Marek Szcześniak,
Jan Kubec, Dariusz Herman, Przemo Łukasik i Michał Owadowicz. Podczas seminarium zostanie również zaprezentowany film holenderskiego reżysera Jorda den Hollendera "Racjonalne wymogi estetyki" w dowcipny sposób prezentującym temat drugiego panelu.

Odbędzie się również, konferencja poświęcona zmianom w ustawodawstwie zabezpieczającym należności wszystkich uczestników procesu budowlanego (inwestorów, wykonawców, podwykonawców, dostawców usług i materiałów, producentów, architektów, inżynierów, geodetów). Obowiązujące obecnie przepisy o odpowiedzialności solidarnej za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom oraz o gwarancjach zapłaty za roboty budowlane mające na celu likwidację zatorów płatniczych nie są w opinii zainteresowanych grup środowiskowych satysfakcjonujące. Moderatorem seminarium jest inż. Tadeusz Jurkiewicz, udział w konferencji wezmą m. in.: prawnicy Tomasz Gałecki, Michał Grajner, Mariusz Kulesza, Paweł Wójcik, redaktorzy naczelni magazynów specjalistycznych Agnieszka Stachecka-Rodziewicz, Jaromir Kuśmider oraz przedstawiciele stowarzyszeń branżowych.

Seminariom i dyskusjom towarzyszyć będą szkolenia i warsztaty. Już pierwszego dnia targów odbędzie się cykl szkoleń dla architektów i inżynierów budownictwa poświęconych zarządzaniu projektem od powstania koncepcji architektonicznej do realizacji obiektu. Aby dać klientowi ciekawe pomysły przestrzenne i plastyczne, chronić go przed katastrofą budowlaną i zapewnić mu zbudowanie obiektu, który nie zestarzeje się zbyt szybko - trzeba stworzyć trwałą strukturę organizacyjną - biuro. To pociąga za sobą konieczność zdobywania wiedzy z zakresu prawa podatkowego i budowlanego, zarządzania projektami i ludźmi, akwizycji zleceń czy zarządzania jakością. Organizatorem jest serwis www.sztuka-architektury.pl. Cykl prezentowanych na targach szkoleń został uhonorowany nagrodą Medal Europejski dla usług.

Drugiego dnia targów ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO, w debacie: "Przestrzeń osobista - przestrzeń społeczna" przedstawione zostaną zagadnienia: relacji przestrzeni osobistej i społecznej
w kontekście architektury i urbanistyki Warszawy, kształtowania postaw społecznych w wyniku tworzenia relacji z architekturą i urbanistyką, oraz możliwości oddziaływania miasta na osobistą przestrzeń jego mieszkańców. Swój udział zapowiedzieli m. in.: historycy architektury i urbanistyki: Zbigniew Bania, Andrzej K. Olszewski, Andrzej Basista, Jan Szuliński, Maciej Czarnecki, Katarzyna Chrudzimska-Uhera, Peter Martyn, Krystyna Styrna-Bartkowicz.

Czy przypadek Warszawy to przykład zerwania ciągłości czy dowód na to, że pamięć ludzka potrafi się odnowić na przekór woli unicestwienia? Czy Warszawiacy powinni identyfikować się z tym, co już nie istnieje, albo pozostało jako relikty XX wieku? Czy może raczej cały bagaż historyczny jest już nieistotny, a Warszawa jako miasto bez przeszłości może pozostać otwartą, nowoczesną stolicą? To tylko nieliczne pytania, na które będą starali się odpowiedzieć artyści, architekci, historycy, dziennikarze i działacze społeczni, w spotkaniu wezmą udział m. in.: Bartek Chęciński, Dariusz Gajewski, Andrzej Ormowski, Hanna Radziejowska, Janusz Sujecki, Hubert Trammer.

W programie imprez towarzyszących nie zabraknie szkoleń i warsztatów dla inżynierów i techników budownictwa odbywających się pod patronatem Instytutu Techniki Budowlanej i Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w cyklu prelekcji poświęconych m. in.: oznakowaniu CE lub znakiem budowlanym wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i korzyściom z tego wynikającym, renowacji starego budownictwa, hydroizolacji balkonów i tarasów, czy pomieszczeń wilgotnych i mokrych.

Firmom, które planują wprowadzać swoje produkty i usługi na nowe rynki Wydawnictwo INFO-INWEST i Polska Agencja Badawcza Budownictwa zaprezentują analizę porównawczą segmentów rynku budowlanego w krajach dawnej Europy Wschodniej, w której m. in. przedstawione zostaną perspektywy rozwoju budownictwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz aktualne problemy funkcjonowania polskich przedsiębiorstw budowlanych na rynkach wschodnich.

Część dyskusyjną targów zakończy seminarium, którego organizatorem jest Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, "Energooszczędne budownictwo-moda czy konieczność?" poświęcone m. in.: projektowaniu i budowie budynków energooszczędnych, certyfikacji energetycznej budynku, narzędziom wspomagającym projektowanie budynków energooszczędnych.

Równolegle z targami odbędzie się rozstrzygnięcie szóstej edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze warszawskie budynki zrealizowane w latach 2004-2005. Uroczystości wręczenia nagród architektom i inwestorom towarzyszyć będzie wystawa prezentująca ponad 100 zgłoszonych do udziału w konkursie obiektów. Organizatorem konkursu jest redakcja miesięcznika "Architektura-murator".

Na targach ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO mieć będzie także miejsce uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników i przyznanie dorocznych nagród w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich
za magisterskie prace dyplomowe z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego ukończone
i obronione w 2004 roku. Nagrodzone prace można oglądać przez cały czas trwania targów.


Targi można zwiedzać w dniach 1-2 grudnia, w godz. 10.00-18.00. Seminaria i targi odbędą się w Warszawie, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, przy Placu Politechniki 1. Organizatorem jest Murator EXPO, a partnerem przedsięwzięcia SARP Oddział Warszawski.

Wstęp na targi ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO oraz udział w seminariach jest bezpłatny.

Poprzednie informacje o Targach:

Targi ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO z dnia 08-09-05

Targi ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO z dnia 24-09-05

Targi ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO z dnia 27-10-05

Targi ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO

Termin: 1-2 grudnia 2005 roku, Warszawa
Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej,
plac Politechniki 1
Organizator: Murator EXPO Sp. z o.o.
Partner: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Warszawski
Patronat: Ministerstwo Gospodarki i Pracy
Główny Urząd Geodezji i Kartografii
Naczelny Architekt Warszawy

Patronat medialny: "ARCHITEKTURA-murator"
"Murator"
www.muratorplus.pl
Patron programu merytorycznego: Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
Fundacja Twórców Architektury
Instytut Techniki Budowlanej
Instytut Stefana Starzyńskiego
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Towarzystwo Urbanistów Polskich
Wydawnictwo INFO INWEST

Media:

www.warszawa.sarp.org.pl
www.urbanista.pl
www.ronet.pl
www.architekci.pl
www.w-a.pl
www.architektura.info
www.sztuka-architektury.pl
www.dachy.org
www.e-dach.pl
www.wentylacja.com.pl
www.e-izolacje.pl
www.e-instalacje.pl
www.instalsystem.pl
www.przewodnik- budowlany.com.pl
www.cieplej.pl
www.bud-net.pl
"Architekt Warszawski i Mazowiecki" "Urbanista"
"Przegląd Budowlany"
"Przewodnik Budowlany"
"Forum Budowlane"
"Rynek Instalacyjny"
"Izolacje"
"elektro.info"
"DACHY"
Świat Kamienia
Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Businessmann Magazine
TRYBUNA


Więcej informacji:
Magdalena Izdebska, tel.: (22) 829 66 37, e-mail: mizdebska@muratorexpo.pl