Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Studenci z Krakowa zdobywcami drugiej nagrody Schindler Award for Architecture

W ramach "Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003" szwajcarski producent wind Schindler zorganizował konkurs architektoniczny dla studentów z całej Europy. W centrum zadań konkursowych stało hasło "Access for all" - dostęp do budynków dla wszystkich osób, niezależnie od ich możliwości fizycznych. W konkursie wzięło udział w sumie 497 studentów z 17 krajów Europy. Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył profesor Thomas Sieverts uznało, że zwycięzcą został Cecil Tirard, student paryskiej Ecole d'Architecture de Paris-Belleville. Drugie miejsce zajęli Bartłomiej Homiński i Michał Jezierski z Politechniki Krakowskiej. Trzecie miejsce przypadło zespołowi 8 studentów z Lunds Tekniska Hoegskola w Lund w Szwecji.

 
W-A.pl
autorzy projektu
|
18-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


2 nagroda: Bartłomiej Homiński i Michał Jezierski z Politechniki Krakowskiej

Nagrodzony projekt - plik pdf - ok. 420kb

Wyniki konkursu - plik pdf - ok. 130kb

Wyniki konkursu - plik doc - ok. 60kb

Broszura konkursowa (serwer SchindlerAward) - plik pdf - ok. 8005kb

Po zamknięciu konkursu "Schindler Award for Architecture" dnia 8 listopada 2004 odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Kultur- und Kongresszentrum w Lucernie (Szwajcaria) autorstwa Jeana Nouvela.
Pomiędzy 10 wyróżnionymi projektami znajduje się jeszcze jedna praca z Polski. Autorkami tego projektu są Ewa Muca i Małgorzata Burlinga z Politechniki Śląskiej z Gliwic. Nagrody pieniężne w łącznej wysokości ponad 140 000 euro będą służyć zarówno studentom, jak i biorącym w konkursie udział uczelniom.
Warto także dodać, że poza dwoma tylko polskimi zespołami, była międzynarodowa grupa, która zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Wśród członków, tego zespołu znalazło się dwóch studentów Kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej - Wojciech Borowczyk i Szymon Nogalski.

Wspólne przełamywanie barier
Grupa Schindler wylansowała ten konkurs architektoniczny w ubiegłym roku jako wkład w "Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych". W dalszym ciągu ludzie o ograniczonych możliwościach poruszania się napotykają na niepotrzebne bariery w budynkach oraz wokół
nich. Dlatego warunkiem centralnym konkursu jest hasło "Access for All". Oznacza to stworzenie dostępu do budynków i urządzeń dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich indywidualnych możliwości. Alfred N. Schindler, prezes zarządu firmy Schindler podczas rozdania nagród wezwał studentów do współpracy, aby "wspaniała architektura i inteligentne technologie wspólnie przełamywały istniejące jeszcze bariery".

Urbanistyczny akcent w sercu Brukseli
Zadaniem studentów było zagospodarowanie niezabudowanego kwartału oraz placu miejskiego w centrum gminy St. Gilles w samym sercu Brukseli. Uczestnicy konkursu zaprojektowali dla wymienionego obszaru budynki mieszkalne, pomieszczenia dla użytku lokalnej społeczności, budynek biurowy, halę targową, park i przestrzeń publiczną w myśl filozofii "Access for All".

Duże zainteresowanie konkursem
W sumie 497 studentów z 72 europejskich uczelni architektonicznych podjęło się tego zadania konkursowego. Do końca terminu nadsyłania prac nadeszło 78 projektów, które oceniane były przez międzynarodowe jury. Do nagrody nominowano 10 projektów: po dwa z Francji, Polski i Niemiec oraz po jednym z Gruzji, Belgii, Austrii i Szwecji.

Inside Out
Uhonorowany drugą nagrodą projekt Bartłomieja Homińskiego i Michała Jezierskiego zatytułowany Inside Out (Na lewą stronę) zaciera granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem w sensie komunikacji między użytkownikami. W przypadku budynków mieszkalnych wprowadza nowinkę architektoniczną: balkony wśród drzew. Bogaty i głęboki projekt, profesjonalnie zaprezentowany.

Out of sight, out of mind
Out of sight, out of mind - to przysłowie jest punktem wyjścia dla projektu, opartego na obserwacji, że często nawet budynki fizycznie dostępne dla niepełnosprawnych są niedostępne w powszechnej świadomości, bo schowane za grubymi ścianami. Sąsiadujące sale Aegidium są tego widocznym przykładem. Na zasadzie kontrastu, dwaj studenci z Krakowa tworzą wnętrza urbanistyczne, które choć wyraźnie zdefiniowane, mają granice przezroczyste lub silnie sperforowane. Architekci wykorzystują różnicę terenu na działce do pomieszczenia wielofunkcyjnej sali pod opadającym zielonym stropodachem, zaprojektowanym jako część parku. Budynki mieszkalne zamykają kwartał z przeciwnej strony. Wejścia do nich mieszczą się każdorazowo w przezroczystych bryłach pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi. Interesującą rzeczą w projektach mieszkań są ich zewnętrzne przedłużenia, jak mola daleko wysunięte w kierunku drzew. W ten sposób ludzie niemogący z różnych względów opuścić swoich mieszkań znajdują swoje miejsce samym sercu parku i mogą uczestniczyć w jego życiu.

Profesjonalna prezentacja
W projekcie studentów z Krakowa, dostępność jest rozumiana nie tylko jako zjawisko fizyczne, ale także mentalne - jak w przypadku mieszkań, zapewniających widoki z wewnątrz na zewnątrz i z zewnątrz do wewnątrz, niwelując w ten sposób skutki definitywnego dzielenia przestrzeni. Mieszkańcy są aktorami w publicznym spektaklu. Również przeszklona sala wielofunkcyjna w Rue Jourdan zaprasza do wejścia i wzięcia udziału w społecznym życiu dzielnicy. Jury przypadła do gustu ta zasada dostępności; w szczególności, doceniono innowacyjność w rozplanowaniu mieszkań i subtelne detale, takie jak balkony wśród drzew. "Musi być prawdziwą przyjemnością dla starszych mieszkańców siedzieć na balkonach wśród drzew i ucinać pogawędkę z sąsiadami". "Projekt jest bogaty w treści, spójny i konsekwentnie zrealizowany" - to opinie jury.

Promotorem pracy dyplomowej jest prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski, współpromotorem dr inż. arch. Małgorzata Mizia.

Trzecie miejsce - także Polacy!
Tak jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu trzecie miejsce zajęła międzynarodowa grupa wśród której znaleźli się dwaj studenci Kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej - Wojciech Borowczyk i Szymon Nogalski.
Projekt został wykonany podczas pobytu z programem Socrates/Erasmus w Lunds Tekniska Hoegskola w Lund w Szwecji. W skład międzynarodowej grupy studentów wchodziło osiem osób - poza dwójką Polaków: dwoje Szwedów, Austriaczka, Holenderka, Francuzka i Meksykanin. Projekt powstał pod opieką architekta Pawła Szychalskiego (Instytut Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Poznanskiej), organizatorem zajęć był profesor Abelardo Gonzalez.

Łódzcy studenci bardzo chwalą sobie możliwość współpracy w gronie o tak zróżnicowanym pochodzeniu. Mieszanka kultur, jak i różnych myśli projektowych wyniesionych z ich domowych uczelni i środowiska, pozwoliła na szersze otworzenie się na potrzeby architektury. Jak sami oceniają miało to istotne znaczenie w osiągnięciu wspaniałego rezultatu w konkursie "Access for All".

Wojciech Borowczyk, ktory projektem konkursowym ukonczył V rok studiów, jest w trakcie przygotowywania pracy dyplomowej na macierzystej uczelni w Łodzi. Szymon Nogalski rozpoczął V rok edukacji, aktualnie studiuje w Oslo School of Architecture w Norwegii.

 


2 nagroda: Bartłomiej Homiński i Michał Jezierski z Politechniki Krakowskiej


Daniel Liebeskind był honorowym
gościem na uroczystości wręczenia nagród.
W składzie jurorskim zastąpił go architekt
Thore Garbers, naczelny projektant w Studio Liebeskind


Alfred N. Schindler


Rudolfo Cattani


Podczas prezentacji uczestnicy zapoznawali się z projektami nie tylko
poprzez wzrok, ale i dotyk!

(opracowane na podstawie informacji
medialnej i katalogu wystawy
udostępnionych przez organizatora)
foto: www.schindleraward.com

Dalszych informacji udziela:
Punkt medialny:
Riccardo Biffi
Schindler Management AG Zugerstrasse 13 CH - 6030 Ebikon
Tel. +41-41-445 30 60 Faks +41-41-445 3144 riccardo_biffi@ch.schindler.com

lvo Zimmermann Schindler Management AG Zugerstrasse 13 CH - 6030 Ebikon
Tel. +41-41-445 30 60 Faks +41-41-445 3144 ivo_zimmermann@ch.schindler.com
Internet:
www.schindleraward.com / www.schindler.com