Strona główna Portalu >>> newsy >>> Rzeczpospolita
Architekci uciekają

Młodzi polscy architekci coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę. W kraju szukają pracy miesiącami. W Irlandii i Wielkiej Brytanii są rozchwytywani

 
autor:
Grażyna Raszkowska
|
08-12-05
|
źródło: Rzeczpospolita / Ronet.pl

- Z całego rocznika kończącego studia około 15 proc. pozostaje w zawodzie, co piąty wyjeżdża za granicę, reszta szuka dla siebie innej drogi - mówi Tomasz Taczewski, prezes Krajowej Rady Izby Architektów i adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gliwickiej.

- Zagranicznymi ofertami pracy interesują się prawie wszyscy absolwenci. Coraz częściej decydują się na wyjazd - dodaje Agnieszka Bocianowska, konsultantka z firmy rekrutacyjnej Hays, która zajmuje się wyszukiwaniem młodych architektów chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W kraju trudniej

Wojciech Młynarczyk jest studentem czwartego roku architektury Politechniki Warszawskiej. Wziął roczny urlop dziekański, by popracować w Irlandii. - Dostałem propozycję ciekawej pracy jako asystent architekta. Cenię sobie możliwość zdobycia zawodowej praktyki. Są tu też zdecydowanie lepsze warunki finansowe niż w Polsce - twierdzi.

Karol Zydor, absolwent Politechniki Szczecińskiej, wyjechał do Belfastu już po studiach. Bez trudu znalazł pracę w dużej firmie architektonicznej jako asystent architekta. - Pracuję przy realizacji ciekawych projektów, w Polsce potrzeba do tego dużo szczęścia.

W Polsce młodym architektom bardzo trudno znaleźć pracę od razu, bo znacznie rzadziej niż w Europie korzysta się z ich pomocy. - U nas usługi architektoniczne są luksusem, np. ponad 80 proc. domów jednorodzinnych powstaje bez udziału architektów - informuje Tomasz Taczewski.

O wolne miejsce w biurze projektowym stara się czasem nawet kilkadziesiąt osób.

Zarobki kuszą

W Irlandii i Wielkiej Brytanii pracę w zawodzie mogą podjąć od ręki. - Nasze londyńskie biuro, które współpracuje z 20 największymi firmami architektonicznymi w Wielkiej Brytanii, stale poszukuje polskich architektów. Właściwie po każdym spotkaniu z brytyjskim czy irlandzkim pracodawcą młody architekt dostaje propozycję pracy - zapewnia Bocianowska.

Opowiada, że czasem ktoś młody wyjeżdża na dwa dni, idzie na rozmowę w czterech firmach i we wszystkich chcą go zatrudnić.

Za granicą młodzi mogą też liczyć na znacznie wyższe zarobki. Początkujący architekci dostają w Irlandii 30 tys. euro rocznie (ok. 120 tys. zł), a w Wielkiej Brytanii 16 - 18 tys. funtów rocznie (ok. 100 tys. zł). Na mieszkanie i utrzymanie muszą wydać połowę. W Polsce młody architekt w biurze projektowym zarabia do 1,5 - 2,5 tys. zł miesięcznie.

Jeszcze łatwiej zdobyć pracę i uzyskać dobrą płacę doświadczonym architektom. Przez rok w Wielkiej Brytanii mogą zarobić średnio 35 tys. funtów rocznie, czyli około 210 tys. zł, a w Irlandii 45 tys. euro (ok. 180 tys.).

- Większość moich znajomych albo już wyjechała, albo rozważa wyjazd za granicę. Przede wszystkim z powodów finansowych - przyznaje Bartłomiej Homiński, absolwent Politechniki Krakowskiej.

Sam także planuje wyjazd, a jest laureatem międzynarodowego konkursu architektonicznego i ma szansę na ciekawe propozycje.

Patrz także: Studenci z Krakowa zdobywcami drugiej nagrody Schindler Award for Architecture

2 nagroda: Bartłomiej Homiński i Michał Jezierski z Politechniki Krakowskiej