Pokrycie blaszane a ceramiczne

Poradniki...

09-11-2016  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: budmax-metal.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

O coraz większej popularności i powszechności pokryć dachowych z blachy świadczyć może zdecydowanie bardziej zauważalna ich obecność na nowo budowanych domach oraz budynkach użytkowych. Dachówki z blachy bardzo chętnie stosowane są także przez renowatorów, ponieważ nawet bardzo starym i zdezelowanym dachom są w stanie nadać nową jakość.

Pokrycie blaszane a ceramiczne



Tradycyjne dachówki ceramiczne przez wiele lat dominowały na rynku, a z powodu ich klasycznego wyglądu oraz przyzwyczajeń zarówno klientów jak i firm budowlanych, na wiele lat zaskarbiły sobie przychylność. Być może dlatego blachodachówka pod względem tłoczenia bardzo przypomina typowe dachówki ceramiczne.

Jednak forma poszczególnych elementów dachówki blaszanej oraz użytych do jej wyprodukowania materiałów znacznie różni się od dachówki ceramicznej. Ta druga wciąż jest bardziej trwała i dźwiękoszczelna, jednak zdecydowanie droższa w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy zużycia oraz trudniejsza w eksploatacji.


Trwałość dachówek blaszanych



Dwustronne ocynkowanie blachy stalowej, posiadającej kilka warstw lakieru oraz poddanej specjalnemu profilowaniu sprawia, że blachodachówka jako finalny produkt wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Wpływ na to ma również grubość rdzenia stalowego i rodzaj użytej powłoki, wśród których najpopularniejsze to poliester oraz poliuretan, a także coraz częściej używany PVDF. To właśnie dzięki powłoce blachodachówki odporne są na promieniowanie ultrafioletowe, korozję oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Na jakość oraz stabilność ma wpływ także dodatkowe pokrycie blaszanych dachówek, które może składać się ze specjalnie skomponowanej posypki mineralnej lub ceramicznej. Jest to możliwe dzięki powlekaniu blachy dodatkową warstwą żywicy, wzbogaconej natryskiem kruszywa skalnego w drobnoziarnistej formie lub przy użyciu ceramicznego granulatu. Zabieg ten pozwala m.in. na uzyskanie lepszej dźwiękoszczelności niż w przypadku zwykłych dachówek blaszanych, także dzięki zabezpieczeniu warstwą akrylu.


Na jakim dachu sprawdzi się pokrycie blaszane?



Blachodachówka doskonale sprawdza się przy układaniu nawet bardzo stromych dachów, posiadających nachylenie połaci powyżej 9°, natomiast dodatkowa posypka mineralna lub ceramiczna zwiększa ten przedział o kilka kolejnych stopni. Przeważnie górna granica to kąt prosty, jednak pokrycie blaszane najlepiej sprawdza się na nieskomplikowanej powierzchni. Optymalne parametry dachu wykluczają jakiekolwiek wykusze oraz załamania, ponieważ prowadzić to może do zbyt dużych strat materiału.

Jakiekolwiek nieregularne ułożenie dachówek nie ma sensu, dlatego pokrycie blaszane jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachów dwuspadowych lub najprostszych konstrukcyjnie dachów czterospadowych, co zapewnia odpowiednio ekonomiczny wariant. Na korzyść dachu przypada waga dachówek blaszanych, która wynosi mniej niż 5kg na metr kwadratowy, a dodatkowym atutem jest ich nieprzemakalność oraz brak nasiąkania wilgocią podczas opadów atmosferycznych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Budmax-Metal

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com