Młodzi architekci mają pomysły na wykorzystanie wody w mieście

Miesięcznik ''Architektura-murator'' rozstrzygnął 11. edycję Konkursu Studenckiego

08-04-2008  Autor: Joanna Warlikowska   Źródło: Murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

Hasło 11. edycji Konkursu Studenckiego brzmiało ''Woda jest źródłem życia''. Tym razem jego organizatorzy postanowili skupić się na praktycznym i estetycznym znaczeniu wody dla funkcjonowania terenów zurbanizowanych. Zadanie konkursowe postawione przed studentami wszystkich, państwowych i prywatnych szkół architektonicznych i wzorniczych w Polsce, polegało na stworzeniu nowej jakości dla już istniejącej infrastruktury wodnej, znalezieniu ciekawych rozwiązań na wykorzystanie wody w przestrzeni, w której dotychczas jej nie było oraz nowatorskim zagospodarowaniu obszarów nabrzeżnych. Celem projektów przygotowywanych przez studentów było kreatywne wkomponowanie wody w krajobraz miejski i dzięki temu nadanie mu bardziej przyjaznego i urozmaiconego charakteru.

I Nagrodę w wysokości 7 500 złotych Jury złożone ze znanych polskich architektów i projektantów przyznało Stanisławowi Młyńskiemu z Politechniki Poznańskiej. Ponadto jurorzy przyznali trzy równorzędne Wyróżnienia w wysokości 1500 złotych każde. Otrzymali je: Maciej Bednarski, Dariusz Florczak i Adam Derlatka z Politechniki Krakowskiej; Sylwia Ulicka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Konrad Lewacki z Politechniki Wrocławskiej, a także Katarzyna Bedra i Bartosz Arendt z Politechniki Gdańskiej. Honorową wzmianką nagrodzono projekt autorstwa Anny Twarogowskiej i Marcina Adamka z Politechniki Warszawskiej.

Rozstrzygnięcie 11. edycji Konkursu Studenckiego odbyło się 2 kwietnia br. o 12.00, w Pawilonie Wystawowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Na 11. edycję Konkursu Studenckiego nadesłano 103 prace. Każdy z uczestników musiał przygotować dwie plansze prezentujące jego pomysł. Pierwsza z nich szczegółowo pokazywała istotne elementy koncepcji (widoki, wybrane detale, teren, opis użytych materiałów), druga była jej urealnieniem, wizualizacją. Dodatkowo, w związku z warunkami konkursu dopuszczającymi wykonanie makiety, uczestnicy mieli możliwość skonstruowania modelu, o wymiarach nie przekraczających 100 x 100 x 100 cm.

Praca zdobywcy I Nagrody - Stanisława Młyńskiego z Politechniki Poznańskiej, została nazwana przez jurorów „Bunkrem”. Prezentuje pomysł przekształcenia zdegradowanego bunkra w obiekt, który staje się charakterystycznym wyznacznikiem przestrzennym w skali nie tylko osiedla, ale także całego miasta. Łączy piękno formy (kontemplacja) z nową funkcją (przestrzeń wystawowa, punkt widokowy). Jury doceniło w tej pracy właśnie piękno formy. Jednocześnie zwróciło uwagę, że efekty specjalne w postaci wodospadu czy zraszania powinny być wykorzystywane okazjonalnie zgodnie z obowiązującą zasadą poszanowania energii.
Praca nr 270787, numer konkursowy 102

Laureaci pierwszego Wyróżnienia: Maciej Bednarski, Dariusz Florczak i Adam Derlatka z Politechniki Krakowskiej, zaproponowali pomalowanie posadzek osiedlowych ciągów pieszych farbami aktywizującymi się pod wpływem wilgoci. Jury przyznało Wyróżnienie za prosty i łatwy do zastosowania w praktyce sposób wykorzystania wody deszczowej, w celu podniesienia atrakcyjności, wprowadzenia różnorodności i dynamiki w estetyce przestrzeni osiedli mieszkaniowych oraz nadania im cech indywidualnych.
Praca nr 052825, numer konkursowy 22

Praca, której przyznano drugie z Wyróżnień autorstwa Sylwii Ulickiej z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Konrada Lewackiego z Politechniki Wrocławskiej, została nagrodzona za ciekawy sposób połączenia dwu środowisk wodnych - naturalnej rzeki i basenu kąpielowego. Użytkownicy tego obiektu nie zanieczyszczają środowiska naturalnego środkami chemicznymi (olejki do opalania i inne kosmetyki), a jednocześnie bezpiecznie kąpią się w wodzie o podwyższonej temperaturze i określonej głębokości. Istotnym walorem jest również mobilność całego kompleksu, pozwalająca na usytuowanie go w wielu miejscach na rzece.
Praca nr 910227, numer konkursowy 92

Trzecie Wyróżnienie dla pracy autorstwa Katarzyny Bedry i Bartosza Arendta z Politechniki Gdańskiej, Jury przyznało za nowatorskie rozwiązanie formy fontanny jako wielosezonowego, interaktywnego spektaklu wodnego oraz za wykorzystanie niekonwencjonalnego materiału.
Praca nr 287936, numer konkursowy 50

Honorową wzmianką została wyróżniona praca autorstwa Anny Twarogowskiej i Marcina Adamka z Politechniki Warszawskiej. Jury doceniło czytelność przesłania, że poszanowanie wody jest jednym z podstawowych nakazów współczesnego świata.
Praca nr 439125, numer konkursowy 79

W Plebiscycie Internautów zorganizowanym w serwisie www.architekturamurator.pl, największą liczbę głosów otrzymała praca nr 000777 autorstwa Katarzyny Baworowskiej, Izabeli Cichońskiej i Marii Gerber z Politechniki Wrocławskiej. Nagrodą dla autorek jest dwuletnia prenumerata miesięcznika „Architektura-murator”.

 

Projekty studentów oceniało Jury w składzie:

Jarosław Kozakiewicz, rzeźbiarz, autor architektonicznych projektów, instalacji i scenografii.
Piotr Lorens, architekt, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, prezes Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Gdańsku; autor licznych artykułów i redaktor publikacji poświęconych zagadnieniom współczesnej urbanistyki.
Ewa P. Porębska, architekt, redaktor naczelny miesięcznika „Architektura-murator”.
Magdalena Staniszkis, architekt i urbanista, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, prowadzi pracownię autorską STANISZKIS - ARCHITEKT, laureatka licznych konkursów i nagród za zrealizowane obiekty, autorka publikacji na temat kształtowania przestrzeni.
Mariusz Włodarczyk, projektant, prodziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, kierownik pracowni Projektowania Systemów Wzorniczych, wykłada również na Wydziale Architektury i Wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, prowadzi Autorskie Studio Chróścielewski Włodarczyk.

# # # #

Pomysłodawcą i organizatorem Konkurs Studenckiego jest miesięcznik „Architektura-murator”. Konkurs jest skierowany do studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu oraz studentów wydziałów architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) państwowych i prywatnych szkół architektonicznych i wzorniczych w Polsce. Jurorami są znani polscy architekci i projektanci mający osiągnięcia w swojej profesji oraz redaktor naczelny miesięcznika „Architektura-murator”.

Temat konkursu, inny w każdej edycji, zawsze dotyczy miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst. Dotychczas rozstrzygnięto edycje:

  1. - Kontenery na segregowane śmieci

  2. - Na czym można usiąść w mieście?

  3. - Jak odmierzać czas w mieście?

  4. - Plac zabaw w mieście

  5. - Punkt widokowy w mieście

  6. - Brama do miasta

  7. - Miasto i historia

  8. - Miasto w górę i w dół

  9. - Miasto na styku: relacja wnętrza z zewnętrzem w przestrzeni miejskiej

  10. - Akupunktura miasta

Do tej pory w Konkursie Studenckim „Architektury-murator” wzięło udział ponad 1900 studentów ze szkół projektowych w Polsce. Organizatorzy propagują konkurs nie tylko na łamach „Architektury-murator”, ale także na uczelniach, we współpracy z prowadzącymi zajęcia projektowe na poszczególnych wydziałach. Konkurs Studencki jest jednym z najpopularniejszych w Polsce konkursów projektowych dla studentów. Jest również jedynym, cyklicznie odbywającym się konkursem studenckim w kraju. Miesięcznik „Architektura-murator” jest jedynym magazynem architektonicznym, którego nakład i sprzedaż są kontrolowane przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP), a czytelnictwo monitorują Polskie Badania Czytelnictwa (PBC).

Redaktor naczelny: Ewa P. Porębska Format: 230 x 310 mm

Nakład: 8715 egz. (ZKDP, średnia I-XII 2007) Objętość: 104 + 4 strony

Cena: 14,90 zł

Zawartość pisma:

  • Przegląd bieżących i najważniejszych realizacji oraz projektów architektonicznych w Polsce i na świecie.

  • Najważniejsze wydarzenia architektoniczne.

  • Interesujące koncepcje urbanistyczne.

  • Prezentacje architektury wnętrz, najnowsze aranżacje, design, wzornictwo sztuki użytkowej.

  • Aktualne informacje techniczne, prawne i administracyjne.

  • Opinie wyrażone w autorskich tekstach architektów, historyków sztuki, a także osób znanych w świecie kultury i polityki.

  • "Architektura-murator" to pismo otwarte na świeże, nowatorskie spojrzenie - promujące młode talenty.

  • Wśród stałych nabywców pisma największą grupą są pracownie projektowe: architektoniczne, urbanistyczne i wnętrz. Specjalna oferta prenumeraty dla studentów architektury.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com