„Copper and the Home” - konkurs dla projektantów i studentów

Aktualności

07-08-2014  Autor: Wiktor Balcer   Źródło: Mieć Miedź   Kategoria: Konkursy, nagrody

Jeszcze tylko do 30 września można zgłaszać prace do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Zadaniem uczestników jest reinterpretacja przedmiotów codziennego użytku, z wykorzystaniem estetycznych oraz technicznych zalet miedzi i jej stopów .

Konkurs „Copper and the Home” jest skierowany do młodych projektantów oraz studentów wzornictwa (górna granica wiekowa to nieukończone 40 lat do 30 września br. ). Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku  domowym; mogą to być meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne. Prace konkursowe, które można nadsyłać do końca września 2014 roku, oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wejdą: architekt Marco Ferreri, architekt i projektant Roberto Paoli, architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Zwycięzca w kategorii profesjonalnych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W poprzedniej edycji doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę - została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

– Miedź oferuje szerokie możliwości zastosowania w projektowaniu przedmiotów takich jak oprawy oświetleniowe, wazy, lustra, armatura drzwiowa, elementy wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki czy grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby – komentuje Michał Ramczykowski, szef Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Ta cecha miedzi daje projektantom możliwość podniesienia poziomu higieny w domu oraz w miejscach publicznych, takich jak na przykład szpitale, gdzie infekcje rozprzestrzeniają się najszybciej. Właściwości bakteriobójcze miedzi zostały wykorzystane w nagrodzonej pracy Michała Holcera. – Założeniem mojego projektu było zminimalizowanie powierzchni zetknięcia dłoni z urządzeniem oraz ograniczenie ilości zewnętrznych elementów narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia – mówi Holcer.

Organizatorem „Copper and the Home” jest Włoski Instytut Miedzi (Instituto Italiano del Rame). W Polsce oficjalnym partnerem wydarzenia jest Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM).

Szczegółowe informacje dot. konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie http://copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2014

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com