Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Newborn ożywia międzywojenną stolicę przy pomocy rozwiązań Autodesk

Informacja Prasowa

2012-06-18  Autor: Joanna Borowska   Źródło: AUTODESK   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Film produkowany przez studio animacji i postprodukcji filmowej Newborn pt. „Warszawa 1935” to niewątpliwie jedno z najciekawszych przedsięwzięć poświęconych historii i kulturze Polski. Polega ono na wirtualnym odbudowaniu oraz pierwszej realnej i wiernej rekonstrukcji budynków i ulic Warszawy w okresie międzywojennym, symbolu kultury i technologii.

Wierność rekonstrukcji utrzymana jest również w wyglądzie każdego elementu, jaki spotkamy w kadrze. To latarnia, czy ławka, plakat, słup telegraficzny, czy samochody, dorożki, wszystko zostało odtworzone na podstawie referencji zdjęciowych bądź literackich. Wszystko, aby zbliżyć się do możliwości oddania ducha i charakteru tego miasta.

To trójwymiarowy film o mieście pełnym energii, które dzięki pasji twórców ponownie ożywa, by pokazać swoje zapomniane piękno współczesnym. Przy realizacji filmu twórcy pracują w oparciu o oprogramowania Autodesk, przede wszystkim Autodesk 3ds Max.

„Staramy się odtworzyć wygląd i życie tamtej Warszawy z 1935 roku, miasta, które przez turystów było nazywane Paryżem Północy, którego atmosferą i osiągnięciami zachwycała się cała Europa” – mówi pomysłodawca Tomasz Gomoła ze studia Newborn. „Metr po metrze, detal po detalu odtwarzamy ze starych zdjęć nieznaną stolicę. To fascynująca praca, która pozwoli wiernie przedstawić Warszawę sprzed zaledwie 77 lat. Całe przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, bardzo dziękujemy wszystkim, tak ciepły odbiór motywuje i nagradza” – dodaje Tomasz Gomoła.

 

po kliknięciu powiększenie

Premiera filmu planowana jest na drugą połowę 2012 roku.

Projekt zyskał wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, patronat UNESCO Polska i jest realizowany przy współpracy merytorycznej z Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy. Zainteresowanie okazało dodatkowo wiele organizacji z Polski oraz zagranicy. Do odtwarzania wyglądu miasta wykorzystywany jest Autodesk 3ds Max. „Autodesk 3ds Max jest rozwiązaniem, które z powodzeniem stosujemy w naszym biurze już od kilku lat. Pozwala nam na skuteczną realizację naszych kreatywnych idei i coraz bardziej skomplikowanych projektów w coraz krótszym czasie” – ocenia Ernest Rogalski z Newborn.

„W tak skomplikowanych projektach jak Warszawa 1935, gdzie liczba wielokątów w jednej scenie osiągnęła 2, 2 mld, musieliśmy opracować autorskie rozwiązania i metodologię, aby udało się pogodzić ilość elementów w scenie z możliwościami renderingu, a ściślej – czasu potrzebnego do wygenerowania jednej klatki filmu” - mówi Tomasz Gomoła.

„3ds Max 2012 i jego otwarta architektura umożliwiły integrację wielu narzędzi w jednym pakiecie głównym, który znamy i używamy od wielu lat. Aktualnie z niecierpliwością oczekujemy premiery pełnej wersji Gepetto Autodesk, która prawdopodobnie przyspieszyłaby wielokrotnie niektóre zadania animacyjne, z jakimi spotykamy się na co dzień przy najbardziej złożonych scenach 3D” – dodaje Tomasz Gomoła.

Oprogramowanie dostarczyła firma PCC Polska, autoryzowany partner Autodesk. 3ds Max służy do modelowania i animacji, do renderowania i wstępnego compositingu, czyli praktycznie do tworzenia całego filmu od pojedynczych obiektów, które modelowane są głównie w narzędziach Autodesk, do ich animowania i łączenia w sceny. Wykorzystywany jest także Autodesk MatchMover oraz pakiet pluginów.

„W porównaniu z poprzednią wersją widzimy znaczny skok w zakresie wydajności. W połączeniu z nowymi procesorami tworzy ono narzędzie pozwalające nam realizować bardzo skomplikowane sceny, których wykonanie wcześniej było niemożliwe” – mówi Tomasz Gomoła.

W efekcie pracy siedmioosobowego zespołu Newborn powstanie krótkometrażowy film w technologii 3D trwający dwadzieścia minut. „W naszej ocenie jest to aktualnie najbardziej skomplikowany projekt z wykorzystaniem grafiki komputerowej i wirtualnej scenografii w naszym kraju” – dodaje Ernest Rogalski.

„W firmie realizujemy bardzo rozległe sceny animowane i postprodukcyjne, doświadczenia nabyte w trakcie realizacji filmu Warszawa 1935 i swoisty know-how pozwoliły na stworzenie własnych metod i oryginalnego podejścia do zagadnień problematycznych. Aktualnie wiedza i zaplecze technologiczne umożliwiają nam podejmowanie się bardzo ciężkich zadań produkcyjnych.” - mówi Ernest Rogalski z Newborn.

Zanim przystąpiono do modelowania wszystkich obiektów potrzebnych do wykonania filmu zebranych zostało tysiące ocalałych zdjęć i grafik z tego okresu, wszystkich, które mogły się przydać przy rekonstrukcji ulic, pojazdów i ubiorów z tamtej epoki. W odtworzeniu wyglądu naszej stolicy pomagały jednak nie tylko zachowane materiały archiwalne na zdjęciach i w materiale filmowym, ale także informacje od Warszawiaków pamiętających tamte czasy. Wszystko to pozwoli na tyle, na ile jest to możliwie oddać wiernie, w trójwymiarowej grafice wysokiej rozdzielczości miasto i jego mieszkańców.

„Najbardziej złożona pojedyncza scena obejmuje ponad dwieście kamienic wzdłuż całej ulicy Marszałkowskiej i jej okolicy, wraz ze sklepami na parterze, postaciami i pojazdami. Każda stara reklama, szyld, ma swój odpowiednik w zebranym materiale referencyjnym, wszystko jest autentyczne” – mówi Tomasz Gomoła – „Zadbaliśmy o setki detali, chociażby rodzaje i typy ceramicznych „grzybków” na słupach wysokiego napięcia z lat 30-tych.”

„Same fasady kamienic to luźno licząc 225 mln wielokątów natomiast ich parter to jeszcze bardziej złożona scena, być może dwa razy bardziej. Do tego dochodzą postacie i pojazdy” – dodaje Tomasz Gomoła z Newborn.

W filmie wykorzystane zostaną m.in. pojazdy takich polskich marek jak PZ inż i cwst-1, jak i inne marki samochodów obecnych wtedy w stolicy Polski, Tramwaje Lilpopa, motocykle, przedwojenne rowery. Pojawią się także autobusy „Somua” nazwane przez użytkowników „świniami” lub „mopsami” z powodu kształtu maski silnika. Już wtedy znaczna część ulic stolicy korkowała się w godzinach szczytu.

„Rekonstrukcja Warszawy to przede wszystkim realizacja marzeń i efekt podjęcia wyzwania, którego nie podjęto nigdy wcześniej, zarówno w ramach konserwacji dziedzictwa narodowego, jak i technologicznej profesjonalizacji polskiej branży filmowej” – mówi Tomasz Gomoła – „Liczymy na to, że widzom efekt końcowy się spodoba, a nam da satysfakcję z odtworzenia przedwojennej stolicy” – dodaje.

po kliknięciu powiększenie

Wasze opinie

2012-08-01 00:16:13    luki

Fajnie by było obejrzeć ten film w rocznicę Powstania Warszawskiego!

2012-08-22 15:13:53    b0b

A potem niech zaprosza CD projekt do wspolpracy i zrobia gre gangsterska w realiach przedwojennej Warszawy :)

2013-01-07 01:47:19    Adam

To kiedy ta premiera? Nie mogę się już doczekać.

2013-01-08 10:02:59    Maria Kubi

Niesamowicie zachwycił mnie pomysł stworzenia obrazu przedwojennej Warszawy z jej szczególnym klimatem, chciałabym ażeby ktoś kiedyś stworzył taki obraz mojego miasta - Jeleniej Góry i okolic. Serdeczne podziękowania dla twórców tego filmu. Z niecierpliwością oczekuję projekcji w kinach.

2013-01-27 12:21:00    ec4ee

Czekamy!!!

2017-03-31 08:39:01    no

http://www.burberry.org.au burberry

yeezy boost 350

[url=http://www.yeezyboost-350.co/][b]yeezy boost 350[/b][/url] [url=http://www.wayfarersunglasses.us]Ray Ban wayfarer sunglasses[/url] ray ban aviator nike free run Burberry Outlet

balenciag bag

2017-03-31 08:39:23    no

nike australia

Longchamp Outlet

michael kors

nike shoes australia

Prada Factory Outlet

coach factory outlet

Mizuno Shoes

burberry scarf

kate spade

Coach outlet online

pandora necklaces

Yeezy Boost 350

michael kors outlet

Nike Air Max

pandora charms uk

coach outlet

hermes bag

burberry canada

football jerseys

kate spade outlet

landing gears

michael kors outlet

michael kors outlet

coach purses

coach outlet store

michael kors outlet

nike huarache shoes

prada bags

huarache nike

Burberry outlet online

ray ban clubmaster

CHanel Factory Outlet

michael kors bags outlet

coach bags

Kate Spade Australia

michael kors australia

coach outlet

moncler us

michael kors wallet

asics shoes

ray ban new wayfarer

nike jordan

michael kors jet set tote

pandora bracelet

Mizuno Running Shoes

pandora rings

adidas australia

burberry outlet

nike air max

pandora charms sale

flash sunglasses

adidas australia

brand sunglasses

Basketball shoes

coach australia

Billat

football jerseys

michael kors outlet

air jordan shoes

pandora rings

mcm outlet

coach outlet

ugg australia

Cheap Ray Ban

michael kors outlet

pandora rings jewelry

nike com

hockey jerseys

jordan shoes

abercrombie and fitch

ray ban prescription glasses

abercrombie us

coach outlet

burberry outlet online

pandora charms

basketball jerseys

pandora charms sale clearance

ray-ban sunglasses

kate spade outlet

prada outlet

moncler down jackets

nike shox

huaraches shoes

baseball jerseys

pandora princess ring

kate spade outlet

michael kors totes

landinggear

Nike Hyperdunk Shoes

prada outlet

pandora charms sale

michael kors outlet online

authentic prada outlet online

pandora australia

coach outlet

michael kors outlet

nike id

mcm outlet online

polo online

paul smith

timberland boots

pandora rings sale

mk outlet

prada purses

coach

abercrombie outlet us

prada outlet

Nike Jordan Shoes

pandora charms

prada factory outlet online

nike jordan shoes

canada goose jacket

mlb store

michael kors outlet online

michael kors outlet

moncler coats

Yeezy 350

prada outlet

lebron james shoes

ugg uk

cheap moncler jacket

prada bags outlet

prada handbags

nike lebron james

Prada Outlet

michael kors us

huaraches

michael kors outlet

burberry outlet canada

oakley sunglasses

canada goose jacket

baseball jerseys

pandora charms

pandora rings

nike jordan shoes

prada handbags

Pandora Charm

louis vuitton australia

nfl jerseys

kate spade outlet

authentic prada handbags outlet

moncler outlet

pandora australia

coach outlet

Nike Hyperdunk 2015

louis vuitton uk

coach factory outlet

Jordan Retro

Michael Kors Outlet

oakley sunglasses

kate spade

prada glasses

coach outlet

burberry outlet

michael kors handbags outlet

Oakley Holbrook

shoes online sale

burberry online

prada bags on sale

polo outlet online

coach outlet

prada outlet online

asics Australia

burberry canada

moncler uk

moncler jacket

kate spade canada

ray ban sunglasses

michael kors outlet

prada outlet online

prada factory outlet

coach usa

moncler clothing

coach australia

Oakley Holbrook sunglasses

ray ban wayfarer

burberry australia

michael kors purses outlet

nfl shop

louboutin shoes

michael kors outlet bags

baseball jerseys

coach sunglasses

ray ban sunglasses

kate spade black friday

mcm factory outlet

ray ban outlet

coach outlet

burberry scarf

cheap coach purse

prada outlet

michael kors outlet

michael kors canada

timberland uk

Coach Sunglasses Outlet

Mizuno Shop

kate spade bags

tiffany co

oakley frogskins

prada online

Nike Jordans

louis vuitton factory outlet

air jordan shoes

michael kors

ray-ban sunglasses

piumini moncler replica

pandora.com

salomon shoes

burberry australia

Ralph Lauren

coach handbags

sunglasses outlet

michael kors black friday

pandora bracelets

ralph lauren australia

michael kors outlet

coach shoes

michael kors italy

prada outlet online

michael kors bags

michael kors outlet

pandora bracelet

coach purse

Free Run

pandora jewelry

ray ban outlet

nike australia

coach outlet

coach outlet

moncler jacket

KD 8 shoes

moncler outlet

moncler jacket mens

michael kors

michael kors online

prada handbags

mlb shop

nike basketball shoes

mlb.com

Hugo Boss Online

Ray Ban Outlet

michael kors outlet

pandora charms

michael kors uk

michael kors purses

michael kors factory outlet

pandora necklace

kate spade handbags

chanel

nike shox shoes

veronique billat

kate spade outlet

official prada site

michael kors outlet

sunglasses hut

coach outlet online

louis vuitton outlet

sunglasses sm

prada bag

pandora rings

abercrombie outlet

prada factory outlet online

Chanel bags Outlet

pandora charms

prada outlet

canada goose outlet

nike free run

prada factory outlet online

michael kors outlet

coach outlet online

burberry outlet

longchamp outlet

coach factory

michael kors handbags

pandora uk

top sunglasses

china wholesale

pandora ring

abercrombie and fitch

Hermes Outlet

Hugo Boss Outlet

prada outlet online

michael kors handbags

Michael Kors Canada

prada us

Michael Kors Outlet

pandora uk

beats by dre

pandora bracelet

kate spade outlet

nike outlet

michael kors outlet

michael kors outlet

michael kors outlet

mk handbags

coach outlet

jordan retro shoes

burberry scarfs

burberry outlet online

clk benz

ugg boots

ups tracking

coach online

pandora rings

mk bags

tiffany co

louis vuitton outlet

pandora australia

adidas shoes

coach factory outlet

michael kors outlet

landing gear

kate spade bags outlet

Coach Outlet Store

prada outlet online

kate spade outlet online

louis vuitton outlet

burberry outlet

michael kors outlet

Mizuno Wave

ate spade handbags

ray ban online

michael kors outlet

abercrombie and fitch

Canada Goose Outlet

véronique Billat

Coach Outlet Online

burberry

ray ban aviator

prada outlet online

pandora charms

air jordan retro

nike shoes

coach outlet

yeezy boost 350

polo outlet

Abercrombie Fitch

michael kors bags

michael kors purses on sale

michael kors purses

ugg slippers

Mizuno Shop Japan

beats studio

cheap ray ban sunglasses

michael kors outlet

michael kors outlet

wholesale

kate spade bags

michael kors uk

prada sunglasses

ralph lauren

ray ban prescription sunglasses

burberry outlet

coach handbags

Nike Free

MIZUNO Shop US

Kevin Durant Shoes

abercrombie paris

moncler jacket

oakley frogskins sunglasses

coach australia

coach factory outlet

chanel australia

basketball jerseys

Adidas Yeezy Boost 350

sunglasses hut

Ralph Lauren Polo

ray ban glasses

coach outlet online

prada sale

nike jordan shoes

coach diaper bag

coach factory outlet online

michael kors tote

yeezy boost 350

burberry outlet canada

ugg australia

burberry scarf

mlb shop

Pandora bracelet

pandora australia

rayban aviator

abercrombie outlet

pandora jewelry

adidas yeezy boost 350

longchamp outlet

michael kors outlet

canada goose sale

prada official site

michael kors handbags

beats headphones

ray-ban sunglasses

pandora jewelry

kate spade outlet online

abercrombie & fitch

burberry us

kate spade black friday

Chanel Outlet

official prada site

michael kors outlet online

abercrombie outlet

pandora rings

nike shoes

pandora rings

moncler sale

shoes online

ray ban sunglasses

prada bags

bercrombie Nederland

coach outlet online

snow boots

pandora necklace charms

Nike Air Jordan

yeezy boost 350

Coach Outlet

prada bags

prada outlet online

michael kors bags

yeezy boost 350 shoes

coach bags

abercrombie us

paul smith uk

michael kors tote

pandora charms sale online

burberry purse

Nike Air Jordan

nike air huarache

nike lebron shoes

chanel bag

china factory sale

mens sunglasses

salomon hiking shoes

oakley outlet

moncler outlet

canada goose sale online

coach bag

abercrombie outlet

Prada bags

pandora charms black friday

Hyperdunk 2016

nike huarache

nike outlet

abercrombie fitch

Jordan retro

Oakley Outlet

pandora rings

oakley australia

prada outlet online

Nike KD 8

nike store

abercrombie outlet

burberry outlet

kate spade

major league baseball

shoes sale

burberry online

asics shoes Australia

jimmy choo australia

oakley sunglasses

coach sunglasses for women

coach outlet

prada outlet prices

coach carter

michael kors

ray ban polarized

ray ban sunglasses

cheap basketball shoes

official michael kors

ray ban eyeglasses

moncler mens jackets

paul smith sale

Jordan Retro Shoes

coach outlet

louis vuitton outlet

authentic prada outlet online

Hugo Boss Store


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro