Strona główna Portalu >>> newsy >>> IZBA ARCHITEKTOW

Uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich architektów pracujących w Wielkiej Brytanii

16 stycznia 2007 roku w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się seminarium oraz cykl spotkań nt. sposobu dochodzenia do uznania kwalifikacji architektów, absolwentów uczelni polskich podejmujących prace na terenie Wielkiej Brytanii.

 
autor: [KK]
|
29-01-2007
|
Źródło: izbaarchitektow.pl

Seminarium w dniu 16 stycznia, 2007 roku

Ambasada RP w Londynie
Wielka Brytania

16 stycznia 2007 roku w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się seminarium oraz cykl spotkań nt. sposobu dochodzenia do uznania kwalifikacji architektów, absolwentów uczelni polskich podejmujących prace na terenie Wielkiej Brytanii. Ze strony polskiej w spotkaniach i seminarium uczestniczyli przedstawiciele Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej – Prezes Krajowej Rady Izby Architektów, KRIA, dr. arch. Tomasz Taczewski, wiceprezes KRIA Olgierd Dziekoński oraz Przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Jacek Kwieciński. Stronę brytyjską reprezentowali przedstawiciele Architects Registration Board, ARB, brytyjskiej instytucji odpowiedzialnej za uznawanie kwalifikacji architektów i formalną rejestrację upoważniającą do używania zawodowego tytułu architekta, który jest tytułem chronionym prawnie.

W seminarium uczestniczyło kilkudziesięciu polskich architektów pracujących w Wielkiej Brytanii i ubiegających się o uzyskanie prawa do posługiwania się tytułem zawodowym architekta.

Spotkania i seminarium w Londynie poprzedziła wymiana korespondencji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami nt. wszelkich uwarunkowań prawnych oraz zasad i regulacji przyjętych przez ARB w procesie uznawania kwalifikacji zawodowych i rejestracji architektów w Wielkiej Brytanii. Pozwoliło to przygotować pełną analizę tego procesu jak i ustalić na jakie przeszkody formalno-prawne natrafiają polscy architekci w Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania z przedstawicielami ARB i wspólnej analizie aktów prawnych regulujących czynności rejestracyjne ustalono, że rozdział 5 brytyjskiej ustawy o zawodzie architekta (Architects Act 1997) oraz Dyrektywa Europejska o zawodzie architekta (Architects Directive 85/384/EEC, June 1985) w pełni definiują podstawy rozpoznania kwalifikacji zawodowych architektów w obrębie państw Unii Europejskiej. Rozmowy potwierdziły również stanowisko SOLVITU o braku podstaw do sformułowania jakichkolwiek zastrzeżeń wobec procedur i działań ARB.

Fakt nieuznawania polskich dyplomów architekta jako podstawy do przystąpienia do końcowego, trzeciego etapu uzyskiwania kwalifikacji zawodowych (Part III ) wynika z wymogu zawartego w Dyrektywie o posiadania obok dyplomu uczelni architektonicznej (odpowiednika brytyjskich kwalifikacji Part I, II), certyfikatu członkostwa w Izbie Architektów, podczas gdy członkostwo w Izbie wymaga posiadania właśnie kwalifikacji zawodowych.
Wobec tak sformułowanego zapisu Dyrektywy absolwenci polskich uczelni architektonicznych, którzy nie odbyli 3-letnie praktyki zawodowej i tym samym nie mają prawa do członkostwa w polskiej Izbie architektów, muszą przystąpić do egzaminu ARB potwierdzającego ich kwalifikacje akademickie (Part I, II) pomimo posiadania dyplomu. Koszt i zakres tego egzaminu stanowi w praktyce barierę nie do pokonania dla polskich absolwentów.
Jednocześnie ARB w pełni potwierdził prawo do rejestracji i używania tytułu architekta przez polskich absolwentów, którzy odbyli 3-letni staż zawodowy i uzyskali członkostwo w Izbie.

Wobec powyższych ustaleń przedstawiciele KRIA uznali, że jedynym rozwiązaniem zapewniającym uzyskanie prawa do posługiwania się zawodowym tytułem architekta w Wielkiej Brytanii przez polskich absolwentów, jest odbycie praktyk zawodowych i złożenie egzaminów w polskiej Izbie. Wobec faktu, że przepisy obowiązujące w Polsce w kwestii trybu uzyskiwania uprawnień dopuszczają praktyki zawodowe odbyte w Wielkiej Brytanii, polscy architekci pracujący w Wielkiej Brytanii, po zgromadzeniu wymaganych dokumentów mogą przystąpić do egzaminu na uprawnienia w Polsce, złożyć egzamin, a następnie zarejestrować się w ARB.
Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej dopuścił możliwość zorganizowania takiego egzaminu za granicą, w Londynie w grudniu br.