Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYKŁAD - PATRONAT W-A.pl

IaN+ (Luca Galofaro)
Nowa ekologia układów żywych
Wykład w ramach programu "Co to jest architektura?"

W dniu wczorajszym w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie odbył się wykład Luca Galofaro, który zaprezentował dorobek projektowy biura IaN+, które prowadzi od 1997 roku wraz z Carmelo Baglivo.

 
autor: [KK'
|
13-01-2007
|
Źródło: własne, whatisarchitecture.w-a.pl

Wstępu do wykładu dokonała tym razem dr arch. Marta Urbańska, która wdzięcznie wyręczyła nieobecnego tym razem kuratora cyklu wykładów "Co to jest architektura?" Adama Budaka.

Luca Galofaro zręcznie prowadził widzów poprzez znaczące projekty biura IaN+. Zrezygnował z pokazu wszystkich projektów IaN+ - gdyż zajęło by to według niego całą noc. Jak słusznie i po raz kolejny żartobliwie zauważył - ich działania przez lata skoncetrowane były na projektach koncepcyjnych - konkursowych. Przez prawie dekadę praktyki zawodowej zrealizowali jeden istniejący teraz budynek. W prezentowanych projektach zaznaczał działania architektów związane z urbanistyką i kontekstem miejsca - ingerencją w środowisko lokalne i co najważniejsze wpływ projektowanego budynku lub zespołu zabudowy na to co dzieje się dookoła. Takim przykładem mogły być projekty placu - a zarazem "nie placu" znajdującego się na obrzeżach Rzymu czy choćby parking zaprojektowany w okolicy stacji kolejowej również w okolicy Rzymu służący okolicznym mieszkańcom, którzy po pozostawieniu samochodu udają się pociągami do pracy. Budynek parkingu w elewacjach zawierał charakterystyczne elementy "komórek", które pojawiały się tam w różnej wielkości tworząc swoisty raster.
Jednym z ciekawszych projektów była realizacja budynku uniwersyteckiego o niskim budżecie, który zlokalizowany był w wolnej przestrzeni otoczonej wiejską zabudową. Przy tej budowie architekci spotkali się z typowym dla okolic Rzymu problemem znalezienia kawałka ziemi bez śladów historii z czasów cesarzy rzymskich... Architektom projektującym w Krakowie nieraz przeszkadzał wpływ historii na działania projektowe, ale z tego co przekazał gość wykładu w Rzymie jest o wiele trudniej cokolwiek wybudować lub zaadaptować.
Wiele działań biura IaN+, które Luca Galofaro bagatelizował jako ciągnące się latami konkursy, zaowocowało aktualnymi projektami, które Galofaro i Baglivo realizują bądź będą realizować w najbliższym czasie. Jednym słowem - architektura eksperymentalna staje się faktem co cieszy zwłaszcza przy istniejącej ilość nowoczesnej zabudowy w Rzymie, który w porównaniu z Paryżem lub innymi miastami architektury współczesnej wypada blado.
Na koniec zręcznie wypytaliśmy Luca Galofaro o typowe dla pracy architekta sprawy zawodowe, gdyż dekada pracy nad konkursami brzmi bardzo ekscytująco, zwłaszcza gdy na początku wiekszość z nich przegrywamy by w końcu zacząć realizować dzieła na poziomie wyższym niż przeciętna architektura XXI wieku. Otóż obaj wspólnicy, jeszcze długo przed założeniem biura praktykowali - nasz prelegent u Massimiliano Fuksasa (1 rok) oraz w kilku pomniejszych biurach zdobywając podstawowe doświadczenie oraz sporą wiedzę teoretyczną, jego wspólnik zaś u Petera Eisenmana. On podczas praktyki kilkuletniej nauczył się pracy przy wielkich projektach i starał się koncentrować na organizacji pracy i tym podobnych zagadnieniach. Po założeniu firmy i decyzji o pracy przy konkursach obaj architekci jeszcze przez 5 lat pracowali dodatkowo wykonując zlecenia od innych biur. Podsumowując rady Luca Galofaro dla młodego pokoleniach polskich architektów, którzy otwierają własne pracownie - po pierwsze praktyka oraz pewien okres pracy dodatkowiej, a poźniej już tylko wspaniałe realizacje.

Informacje o wykładzie whatisarchitecture.w-a.pl:

Nową ekologią nazwaliśmy wiedzę ekologiczną w kontekście projektu architektonicznego. Ekologia to termin dość ryzykowny i wieloznaczny. Posługujemy się nim nie w obiegowym znaczeniu, związanym z ochroną środowiska, ale w znaczeniu właściwym: ekologii rozumianej jako czynnik kształtowania środowiska, produkt interakcji pomiędzy geografią, klimatem, ekonomią, demografią, techniką, sztuką i kulturą. W takim ujęciu ekologia to nauka o relacjach i złożoności, wymagająca wiedzy z różnych dziedzin wzajemnie na siebie oddziałujących. Oznacza to zmianę paradygmatu naszej kultury . przesiąkniętej interpretacjami mechanistycznymi i determinizmem.

Nowa ekologia pozwala zmienić znaczenie architektury rozumianej jako architektoniczny nośnik struktur miejskich. Architektura z infrastruktury przemienia się w mikroinfrastrukturę. Pojmowanie architektury jako mikroinfrastruktury jest równoznaczne z przeniesieniem uwagi z obiektu na sferę jego oddziaływania, poprzez tworzenie tkanki regenerującej te części miasta, w których przeprowadza się interwencje.

Pracownię IaN+ założyli w 1997 r. architektci: Carmelo Baglivo (1964) i Luca Galofaro (1965) oraz inżynier Stefania Manna (1969). Uczestniczyli w licznych konkursach krajowych i zagranicznych, otrzymali wiele nagród i wyróżnień. Brali udział w wielu wystawach, m.in.: w ArchiLab 2000, 2001 i 2002 w Orleanie (Francja), II Biennale w Walencji w 2003; I Biennale Architektury w Pekinie oraz .Intrusiones. w Centrum Sztuki Współczesnej w Sewilli w 2004; .Italy now. w Nowym Jorku w 2005, na zaproszenie Cornell University, Ithaca, ponadto w .Future for the cities. w Nancy; .New Experiments in Architecture . w Mori Art Museum w Tokio; w Międzynarodowej Wystawie Architektury w Cascais w Portugalii; Biennale Architektury w Wenecji 2000 i 2004. Od 2004 prowadzą zajęcia w katedrze projektowania TU w Berlinie.

Wykład Luki Galofara towarzyszył prezentowanej w Centrum manggha wystawie archITettura / archITektura / archITecture.

Pozostałe zdjęcia z wykładu oraz prezentowane projekty: