Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA

SŁOWIAŃSKI GAUDI W MCK
Jože Plečnik Architekt i wizjoner tylko do 25 lutego w Krakowie

Słowiański Gaudi, słoweński wieszcz, największy architekt Europy Środkowej XX wieku - tak krytyka określa Jože Plečnika. Prace wybitnego twórcy europejskiego modernizmu, zaprezentuje na wystawie monograficznej Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie w 50 rocznicę śmierci artysty. Jest to pierwsza w Polsce tak wielka wystawa prac Plečnika, którego znakomite realizacje zadecydowały o wyjątkowym pięknie i atmosferze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi, Wiednia.

 
autor: Urszula Podraza
|
11-01-2007
|
Źródło: MCK

wystawa czynna do 25 lutego 2007 - serdecznie zapraszamy

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Rynek Główny 25 w Krakowie

Wystawa w MCK obrazuje niezwykły dorobek Plečnika, obejmujący zarówno projekty urbanistyczne terenów miejskich, pojedyncze obiekty jak i wyroby rzemiosła artystycznego i grafikę użytkową. Jak zauważa kurator wystawy dr Monika Rydiger "Jože Plečnik był artystą absolutnie wszechstronnym. Projektował zarówno monumentalną architekturę, jak i wnętrza, meble a nawet detale: balustrady, framugi, klamki. Każdej budowli nadawał spójny charakter wielkiego Gesamtkunstwerk (totalnego dzieła sztuki)".

Rzuty, przekroje, oryginalne rysunki i szkice architekta oraz opisy poszczególnych projektów dopełnią modele architektoniczne m.in. tak znanych w Lublanie obiektów jak Trzy Mosty, Most Rzeźników, Cmentarz Žale, Propyleje oraz model przebudowy dzielnicy Letna w Pradze. Pokazane zostaną również współczesne zdjęcia dokumentujące realizacje Plečnika w Wiedniu, Pradze i Lublanie a także zaprojektowane przez niego meble i sprzęty liturgiczne: monstrancje czy kielichy mszalne; m.in. kielich Andrzeja, zaprojektowany przez architekta dla jego brata - księdza. Prezentację uzupełniają publikacje Jože Plečnika i jego korespondencja z Otto Wagnerem - nauczycielem i mentorem.

Eksponaty pochodzą głównie z Muzeum Architektury w Lublanie oraz ze skarbców kościelnych.

Wystawa prezentuje Plečnika przede wszystkim jako twórcę poruszającego się na granicy kultur: romańskiej, bizantyjskiej i niemieckojęzycznej, jako architekta Europy nakładających się na siebie kultur - z ich konfliktami i przesunięciami czasu, językami literackimi i dialektami, świadomością i wrażliwością językową, różnorodnością miejsc i regionów.
Po głośnej retrospektywnej wystawie w paryskim Centre Pompidou w 1986 roku architektura Jože Plečnika stała się prawdziwym objawieniem dla współczesnych architektów, którzy dostrzegli w nim prekursora postmodernizmu. Jego prace są porównywane przez krytyków architektury z dziełami Charlesa Moore'a czy Ricardo Boffila.

Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany album w wersji polsko-angielskiej, prezentujący wszystkie najpiękniejsze budowle i prace architekta. Jest to pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja poświęcona Plečnikowi.

Autor i kurator wystawy Peter Krečič, dyrektor Muzeum Architektury w Lublanie.
Polski kurator - dr Monika Rydiger; aranżacja Małgorzata Radnicka.
Złoty Sponsor: Krka Polska Sp. z o.o., sponsor: Trimo Polska Sp. z o.o.
Patronat medialny wystawy: Architektura Murator, Tygodnik Powszechny. Stały patronat medialny: Radio Kraków, TVP3 Kraków, Dziennik Polski, The Warsaw Voice, Karnet, Magiczny Kraków.

Otwarciu wystawy towarzyszyła międzynarodowa konferencja "Kraków i Lublana a mit Europy Środkowej.
Uczeni, politycy i artyści z Polski i Słowenii syskutowali o związkach obu krajów, doświadczeniach historycznych Krakowa i Lublany i fenomenie tożsamości środkowoeuropejskiej. Wśród uczestników konferencji są m.in. Jožef Drofenik, ambasador Republiki Słowenii w Polsce, Peter Krečič, dyrektor Muzeum Architektury w Lublanie oraz prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK.