Strona główna Portalu >>> newsy >>> SOFTWARE

Linia Autodesk 2008
Globalna wizja Autodesk dla sektora oprogramowania wspomagającego projektowanie

      W dniu 22 lutego w Warszawskim hotelu Westin odbyła się oficjalna prezentacja nowej linii produktów firmy Autodesk o tradycyjnej już nazwie związanej z datą edycji - 2008. Prezentacji dokonał dyrektor zarządzający Autodesk Polska - Wojciech Jędrzejczak.

      Co ciekawe, Autodesk - światowy lider oprogramowania wspomagającego projektowanie - od tego roku zmienia podejście do filozofii jego tworzenia i co najważniejsze użytkowania. Postępująca globalizacja i wszechogarniająca nas nowoczesność cyfrowego świata pozwala i co ważne nakazuje zmieniać trendy projektowe.
      Programy stają się coraz to lepsze w materii samego używania, ale również współpracy - zarówno zespołów projektowych, które mogą być rozsiane po całym świecie, jak i łączności rozmaitych branż i platform oprogramownia.

      W tym roku dochodzi także do pewnego usystematyzowania nazw i grup programów linii Autodesk, o których piszemy poniżej w kilku osobnych artykułach. W branży architektonicznej dzieje się również sporo dobrego - pojawiają się nowe wersje zwykłego Autocada 2008, architektoniczna wersja czyli Autodesk Architecture 2008 oraz kontynuowana i mocno promowana seria oprogramowania parametrycznego - Revit (aktualnie w 3 wersjach, w tym jednej właśnie dla architektów).

      Poza zwykłymi prezentacjami mieliśmy okazję wysłuchać przedstawicieli i oglądnąć projekt znanego krakowskiego biura projektowego IMB Asymetria. Pracownię reprezentował współwłaściciel firmy arch. Witold Gilewicz oraz arch. Tomasz Chruściel.

 
autor: [KK]
|
24-02-2007
|
Źródło: Autodesk, W-A.pl, Omega Communication, IMB Asymetria

Powiększ obrazek klikając...

Powiększ...

Dyrektor Zarządzający Autodesk Polska - Wojciech Jędrzejczak
mówi o cechach oprogramowania i filozofii Autodesk'u

Z uwagi na rozbudowaną ilość informacji od firmy Autodesk zaprezentujemy całość w następujących rozdziałach:

1. "Globalna wizja Autodesk dla sektora oprogramowania wspomagającego projektowanie" - na tej stronie internetowej - poniżej zestawienia rozdziałów.

2. "Nowe wersje, opartych na AutoCAD, rozwiązań Autodesk dla architektów, projektantów konstrukcji budowlanych i projektantów instalacji budowlanych"

3. "Autodesk aktualizuje rozwiązanie Revit - platformę modelowania informacji o budynku"

4. "AutoCAD Architecture 2008 - omówienie"

5. "Revit Architecture 2008 - omówienie"

6. "IMB Asymetria - od AutoCAD do Autodesk Revit"

7. "Autodesk udoskonala wiodące oprogramowanie AutoCAD"

8. "AutoCAD 2008 - omówienie"

oraz dodatkowe artykuły:

1. "Autodesk Design Review 2008 - omówienie"

2. "Autodesk Civil 3D 2008 - omówienie"

 

Poniżej globalna wizja oprogramowania oraz filozofia firmy Autodesk w najbliższych latach

Powiększ obrazek klikając...

Powiększ...

Globalna wizja Autodesk dla sektora oprogramowania wspomagającego projektowanie

SAN FRANCISCO, 12 lutego 2007, Warszawa, 22 lutego 2007

       Carl Bass, Prezes i Dyrektor Generalny Autodesk, przedstawił kierunki strategii firmy i sformułował wizję podstawowych przekształceń procesu projektowania obejmujących wydajność, estetykę i wrażenia użytkowników.

       Przemawiając do licznie zgromadzonych dziennikarzy i analityków z całego świata, Carl Bass szczegółowo omówił główne globalne czynniki wpływające na projektowanie. Równocześnie przedstawił w jaki sposób Autodesk zamierza pomóc firmom w zasadniczym przekształceniu procesów projektowania tak, by osiągnąć wyższą innowacyjność i przewagę konkurencyjną. Za  pomocą najnowocześniejszych technologii projektowania dwu- i trójwymiarowego, Autodesk zamierza zwiększyć możliwości działania klientów z różnorodnych branż na całym świecie, tak by mogli sprawdzać, zmieniać i ulepszać swoje pomysły na wczesnych etapach projektowania, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze, a podnosząc jakość i innowacyjność swoich produktów.

       "W warunkach globalizacji zwiększającej oferty dla klienta, sposobem wyróżnienia się jest doskonały projekt" - stwierdził Carl Bass. "Dla Autodesk, lidera w kategorii oprogramowania do projektowania, to doskonała sytuacja. Misją Autodesk jest demokratyzacja ogromnej możliwości eksperymentowania z pomysłami przed ich faktyczną realizacją, z użyciem narzędzi projektowych 2D i 3D. Pozwali to klientom niezależnie od wielkości firmy, jej rodzaju, lokalizacji czy branży w pełni wykorzystać potencjał innowacji projektowych."

Innowacje projektowe - więcej niż estetyka
       Carl Bass wskazał na pięć głównych globalnych czynników motywujących firmy do zwiększania innowacyjności, zwrócił również uwagę na zagadnienia społeczne i ochronę środowiska. Nowe, dynamicznie rozwijające się gospodarki; światowy boom w zakresie rozwoju infrastruktury - od autostrad po linie energetyczne; tworzenie się klasy średniej - m.in. w Chinach; konieczność projektowania zrównoważonego (ang. sustainable design); oraz nadejście rozwiązań cyfrowych i "cyfrowego" sposobu życia. Czynniki te podniosły poziom w walce o sukces, wymagając innowacyjności pozwalającej na utrzymanie konkurencyjności i zyskowności.

       Carl Bass wskazał, że w świetle tych czynników, klienci Autodesk rewidują swoje podejście do procesu projektowania tak, by zrozumieć niesione geometrią rysunku informacje dotyczące funkcjonalności i prawdopodobnego odbioru projektu przez użytkownika. Przytaczając przykłady prac najbardziej zaawansowanych na tej drodze klientów, Carl Bass objaśnił, jak wczesne zapoznanie się z doświadczeniami użytkowników pomogło firmom w pionierskim wprowadzaniu na rynek zwycięskich koncepcji.

       Aby poznać pomysł przed jego urzeczywistnieniem, firmy muszą przewidzieć nie tylko, jak produkt będzie wyglądał, ale także jak będzie w rzeczywistości działał. Autodesk umożliwia to swoim klientom wyposażając ich w zaawansowane techniki projektowania trójwymiarowego. Pozwala ono na tworzenie w pełni funkcjonalnych prototypów cyfrowych, które z kolei umożliwią firmom wizualizację, symulowanie i analizowanie funkcjonowania koncepcji w świecie rzeczywistym. To zintegrowane środowisko nie tylko umożliwi klientom obejrzenie, ale także "wypróbowanie" ich pomysłów zanim jeszcze cokolwiek wytworzą fizycznie, a zatem wprowadzanie z wyprzedzeniem zmian w projektach i tworzenie zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania (ang. sustainable design).

       Wprowadzając zmiany na wczesnych etapach opracowywania wyrobów, firmy zwiększają korzyści z innowacji projektowych - poprzez niższe koszty, wyższą sprawność, szybsze wprowadzanie produktów na rynek, lepszą jakość i wydajność - co przekłada się na zwiększoną konkurencyjność w szybko zmieniającej się globalnej gospodarce.

Przykłady: HOK i Palumbo Motorcar (zdjęcia realizacji HOK na końcu tego artykułu)
       Międzynarodowa firma projektowo-architektoniczna HOK oraz Palumbo Motorcar Company of America, firma produkująca samochody koncepcyjne o śmiałych konstrukcjach, znalazły się wśród najlepszych w swych kategoriach podmiotów wykorzystujących zalety konstruowania prototypów cyfrowych w celu zwiększania wydajności pracy i przewagi konkurencyjnej.

       W sektorze budowlanym, architektonicznym, projektowym i konstrukcyjnym sprawność i zadowolenie klientów jest zwiększane poprzez wykorzystywanie modelowania informacji o budynku (BIM) do tworzenia ich cyfrowych prototypów. Patrick MacLeamy, prezes HOK, przywołał błyskawiczną implementację Revit - platformę BIM Autodesk - w całej strukturze HOK wdrożono Revit. Firma wykorzystuje oprogramowanie Autodesk, w tym Revit, 3ds Max i Autodesk VIZ do projektowania architektonicznego, konstrukcyjnego i wizualizacji budynków.
Platforma Revit zapewnia zespołom projektowym HOK możliwość zintegrowanego działania - dzięki czemu architekci, konstruktorzy, projektanci i podwykonawcy mogą zaprojektować budynek i skosztorysować jego wykonanie wykorzystując prototypy cyfrowe, a następnie dopracować rozwiązania w ramach założonego budżetu unikając ograniczania kosztów po fakcie albo na etapie właściwej budowy. Revit umożliwia HOK przestrzeganie zasad projektowania zrównoważonego, zgodnie z dążeniami firmy do oszczędności światowych zasobów naturalnych.
HOK, największa światowa firma architektoniczna, znana jest z takich budynków jak Państwowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie, Centrum Darwina w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Stadionu Telstra w Sydney, na którym odbywała się Olimpiada w 2000 roku.

       Jason i Joe Palumbo opisali plany Palumbo Motorcar w zakresie rozwoju na rynku pojazdów hybrydowych i samochodów sportowych o wysokich parametrach, którego wartość szacuje się na 3 miliardy dolarów USA. Firma projektuje przełomowy samochód Palumbo M-80 z hybrydowym napędem gazowo-elektrycznym zaprojektowanym tak by osiągał duże prędkości i przyśpieszenia przy bardzo oszczędnym zużyciu paliwa i minimalnym szkodliwym wpływie na środowisko naturalne. Wykorzystując do stworzenia prototypów cyfrowych oprogramowanie Autodesk Inventor i Autodesk AliasStudio, konstruktorzy Palumbo Motorcar skrócili etap prototypowania o prawie 75 procent, o tyle przyśpieszając moment wprowadzenia pojazdu do produkcji.

       Zdolność przewidzenia odbioru przez użytkowników ma ogromne znaczenie w obszarach najistotniejszych dla najbardziej innowacyjnych podmiotów. Według międzynarodowej firmy doradczej w zakresie techniki i strategii - Booz Allen Hamilton - firmy z jej listy Global Innovation 1000, które odnoszą największe sukcesy, wyróżniają się silnymi zdolnościami w czterech kluczowych obszarach: pomysłowości, wyboru projektów, opracowania wyrobów i ich komercjalizacji ("Wybrana grupa przedsiębiorstw osiąga lepsze wyniki finansowe wydając mniej na prace badawczo-rozwojowe, niż ich konkurenci", 13 listopada 2006 roku). Używając narzędzi do wizualizacji, analizowania i symulacji, nowatorskie firmy mogą przyśpieszyć procesy decyzyjne w każdym z tych obszarów, zmniejszając koszt i czas wprowadzania na rynek doskonałych pomysłów.

Klikając na zdjęcia uzyskamy powiększenie w nowym oknie przeglądarki:

Powiększ...

Dubai Marina
Dubai, Emiraty Arabskie
Fot. Mont McDonald

Powiększ...

Sendai International Airport
Sendai, Japonia
Fot. Yukio Futagawa

Powiększ...

Kineopolis
Meksyk
Rendering w wykonaniu HOK

Powiększ...

Winrock International Headquarters
Little Rock, Arkansas
Fot. Craig Dugan

Powiększ...

Hong Kong Stadium
Hong Kong, Chiny
Fot. Kerun Ip

Powiększ...

King's Library at The British Museum
Londyn, Wielka Brytania
Fot. James Brittain

Powiększ....

Telstra Stadium
Sydney, Australia
Fot. Patrick Bingham-Hall