Strona główna Portalu >>> newsy >>> FORUM
V spotkanie Forum Kultury Przestrzeni.
Temat: pl. Dworcowy i okolice
Lubelskie forum kultury przestrzeni

Zapraszamy na piąte spotkanie Lubelskiego Forum Kultury Przestrzeni, które odbędzie się 22 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie. Temat: pl. Dworcowy i okolice.

 
autor: Marcin Skrzypek, Marcin Wociór
|
15-06-06
|
źródło: organizatorzy forum

Temat pl. Dworcowego wynikł z rozmów z uczestnikami dotychczasowych spotkań Forum, m.in. został zasygnalizowany na pierwszym spotkaniu nt. placów Lublina, jako najważniejszy. Pl. Dworcowy jest bowiem ze swojej natury "bramą Lublina", a jednocześnie zarówno on, jak i jego okolice są jedną z najbardziej zaniedbanych części miasta.

Wprowadzenie: Elżbieta Mącik (wicedyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju). Prowadzenie i współorganizacja: Ewa Kipta (specjalistka do spraw rewitalizacji). Kontakt: Marcin Skrzypek kultura_przestrzeni@tnn.lublin.pl 532-58-67, 603-714-532.

W spotkaniu wykorzystane zostaną już zebrane materiały nt. szans rewitalizacji rejonu dworca PKP. W zalaczniku mozna znalezc fragment Lokalnego Programu Rewitalizacji Lublina dotyczący tego tematu.

Problemy pl. Dworcowego są mniej więcej znane każdemu, kto tam był: wielki plac manewrowy dla aut, brak przestrzeni dla pieszych, brak zieleni, brzydkie otoczenie, ogólne wrażenie zaniedbania. Jednak placu Dworcowego nie można sobie wyobrazić w izolacji od terenów przyległych, tzn. bez uwzględnienia zmian, które zajdą lub powinny zajść w jego sąsiedztwie (ta zasada dotyczy każdego miejsca, ale placu Dworcowego w szczególności). Owe zmiany zaś zależą od wielu ludzi, którzy np. w tym miejscu prowadzą lub chcą prowadzić jakąś działalność lub planują dla tych miejsc jakąś funkcję publiczną. Temat pl. Dworcowego i jego okolic wymaga więc współpracy wielu osób, wielu partnerów: przechodniów, urzędników i gospodarzy miasta, architektów, biznesmanów, inwestorów, drobnych przedsiębiorców, specjalistów różnych dziedzin itp.

Spotkanie będzie miało charakter konsultacji i wymiany informacji pomiędzy tymi wszystkimi środowiskami. Wszystkie wypowiedzi zostaną nagrane, spisane i opublikowane na stronach Forum Kultury Przestrzeni, a wnioski opracowane i rozesłane do mediów oraz urzędów.

Pełny program: www.um.lublin.pl -> Aktualności -> Program rewitalizacji.

Informacje nt. Forum:www.kulturaprzestrzeni.tnn.lublin.pl.
Kontakt z organizatorem Forum: Marcin Skrzypek marcin@tnn.lublin.pl, 532-58-67, 603-714-532

Dalsze informacje

Rewitalizacja terenów dworca PKP i okolic (wzdłuż ulic 1 Maja, Wolskiej i Młyńskiej; włączając Plac Bychawski i Park Ludowy), zdaje się być jedną z najważniejszych inwestycji w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Plac Dworcowy i przyległe do niego ulice muszą w końcu stać się wizytówką Lublina i swoim wyglądem przyciągać nie tylko lublinian, ale także przyjezdnych. Sprzyjają temu dobra lokalizacja węzła komunikacyjnego, oraz bliskość centrum miasta.

W dalszej perspektywie należy uwzględnić realizację projektów, które mają za zadanie podnieść walory inwestycyjne miejsca: budowa "Trasy Zielonej" od Al. Piłsudskiego i przedłużenie ul. Muzycznej z nowym mostem na Bystrzycy; co pozwoli na swobodny dojazd na teren Międzynarodowych Targów Lubelskich w Parku Ludowym, oraz planowanego Parku Nauki. Inwestycje te mogą służyć wzrostowi rangi Lublina w kontaktach handlowo-biznesowych z Ukrainą i potencjalnie z Białorusią.

Modernizacja dworca PKS przy ul. Młyńskiej i stworzenie wydolnego węzła komunikacji zbiorowej, pozwoli na włączenie terenów dworcowych w sieć komunikacyjną miasta. Należy zadbać także o wahadłowe połączenie mikrobusowe z przyszłym portem lotniczym.

Podniesienie walorów architektonicznych, odnowa elewacji budynków i wyparcie architektury przemysłowej przez centra biurowe i handlowe, stworzy realną szansę na zmianę image’u terenów przydworcowych, poprawiając ich estetykę i bezpieczeństwo.

Na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Lublina opracował Marcin Wociór.