Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYDARZENIA

Wrocławska Hala Stulecia na liście UNESCO

Wrocławska Hala Stulecia (Hala Ludowa) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

 
autor: KK, onet.pl
|
19-07-2006
|
Źródło: własne, publikacje VIA, onet.pl, gazeta.pl

Hala Stulecia i Tereny Wystawowe we Wrocławiu - dzieło Maksa Berga > > >

Budowla zaprojektowana przez Maxa Berga już zrobiła światową karierę. Znaleźć ją można w najpoważniejszych encyklopediach i podręcznikach architektury XX wieku. W chwili otwarcia - 20 maja 1913 roku - imponowała największą w świecie konstrukcją żelbetową, jak i rozmiarami: średnica kopuły ma ponad 20 m więcej niż rzymski Panteon. We wnętrzu przewidziano 6 tys. miejsc siedzących lub 10 tys. stojących. Entuzjaści porównywali ją do babilońskich zigguratów i świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu, choć krytycy widzieli tylko "nagą zagmatwaną konstrukcję".

- To jedyna tego typu budowla w świecie. Majstersztyk jakiego nikt później nie powtórzył - zapewnia Grzegorz Grajewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka badań i Dokumentacji Zabytków, który razem z dr Jerzym Ilkoszem przygotowywał wniosek do UNESCO.

więcej gazeta.pl

Hala Ludowa (Dawniej Hala Stulecia) dzieło Maxa Berga > > >

Wpisu dokonano podczas odbywającego się w Wilnie posiedzenia Komitetu UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

"Każdy wpis na Listę Światowego Dziedzictwa jest wydarzeniem kulturalnym. Wzrasta też atrakcyjność miejscowości, gdzie wpisany obiekt się znajduje. Dla Wrocławia ma to szczególne znaczenie, ponieważ miasto to ubiega się o prawo organizacji Światowej Wystawy EXPO 2012, a Hala Stulecia mogła by być jedną z wizytówek wystawy" - powiedział przewodniczący delegacji polskiej wiceminister kultury Krzysztof Olendzki.

więcej onet.pl

"Max Berg, twórca Hali Stulecia, przeświadczony o znaczeniu swojego dzieła dla miasta, po trzydziestu latach od czasu jego budowy napisał: 'Już dziś jest symbolem Wrocławia, podobnie jak wcześniej była sylwetka wrocławskiego ratusza'. Rzeczywiście - Hala Stulecia pozostała tym symbolem do dziś. Historia jej powstania, walory estetyczne i niezwykłe rozwiązania konstrukcyjne od latu budzą zainteresowanie zarówno historyków architektury i znawców sztuki inżynierskiej, jak i turystów z całego świata. W historii architektury XX wieku monument ten jest trwałym przykładem wczesnego modernizmu." fragment książki - Hala Ludowa (Dawniej Hala Stulecia) dzieło Maxa Berga > > >