Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA

Fernand Léger. Od malarstwa do architektury
8 czerwca 2006 - 20 sierpnia 2006

Fernand Léger - wielki mistrz francuskiej awangardy, ur. 1881 Argentan, zm. 1955, Gif-sur-Yvette, był rówieśnikiem Picassa. Tworzył głównie w Paryżu, z wyjątkiem lat 1940-1946, kiedy przebywał w Stanach Zjednoczonych. W latach 20. XX wieku Léger był dominującą osobowością artystyczną epoki.

 
autor: Zachęta
|
04-07-2006
|
Źródło: Zachęta

Twórczość

Od 1910 w konfrontacji z dokonaniami paryskiej awangardy artystycznej, w odpowiedzi na kubizm, malował prawie monochromatyczne kompozycje, złożone ze zgeometryzowanych, cylindrycznych form. Używał bardzo uproszczonych form, łatwo czytelnych w swym swoistym realizmie, budował z nich wyraziste kompozycje, początkowo związane z kultem cywilizacji technicznej, maszyny i przemysłu, potem ogólniej z codziennym życiem przeciętnych ludzi. Obrazy Légera znakomicie godziły lekcję awangardy z prostotą obrazowania. Znamienne dla jego dzieł jest współgranie mocnej, płynnej kreski konturu ściśle zamykającego przedstawiane formy, z plamami czystego koloru.

koło 1924 artysta zainteresował się architekturą i malarstwem ściennym: tworzył dekoracyjne kompozycje, nierzadko monumentalnych rozmiarów. Współpracował z twórcami puryzmu: Pierrem Jeanneretem i architektem, Le Corbusierem. Projektował dekoracje teatralne (balet Sergiusza Prokofiewa Stalowy krok, 1948; opera Dariusa Milhauda Bolivar, 1949), tkaniny, witraże i mozaiki, poza tym uprawiał rzeźbę, grafikę użytkową, zajmował się filmem i ceramiką (od 1950 miał pracownię ceramiczną w Biot).

Był utalentowanym pedagogiem, teoretykiem i popularyzatorem sztuki. Wybór pism Légera "Funkcje malarstwa" ukazał się w Polsce w 1970 roku. Wśród wielu uczniów Légera byli również Polacy, a jego twórczość dość silnie oddziaływała w Polsce, by wspomnieć choćby lwowską grupę Artes. Współpracownicą, a po II wojnie światowej żoną Legera była związana z polskim środowiskiem artystycznym malarka Nadia Khoddasevitch /Chodasiewicz (Wanda Chodasiewicz-Grabowska).

Wystawa w Zachęcie

Zamysłem wystawy jest przedstawienie twórczej drogi artysty - od malarstwa sztalugowego do dokonań w dziedzinie scenografii, kina, architektury, malarstwa monumentalnego i tkaniny.

Pokazujemy, w porządku chronologicznym, dzieła z lat 1914-1920; wspominamy - poprzez listy i rysunki - o okresie I wojny światowej, którą Léger spędził w okopach i która miała znamienny wpływ na całą jego twórczość. Lata 20., kiedy Léger był zafascynowany nowoczesnością, zostały zilustrowane takimi płótnami jak Śniadanie, czy Czerwone koło oraz projektami dekoracji i kostiumów do Baletów szwedzkich (Skating Rink, La Création du Monde), a także słynnym filmem autorstwa Légera - Le Ballet mécanique - pierwszym filmem bez scenariusza, opartym na kontrastach obrazów i rytmów, wyprzedzającym dzieła surrealistów. Prezentujemy pierwsze dokonania w dziedzinie malarstwa ściennego, kiedy Léger współpracował ze znanym architektem francuskim, Robertem Mallet-Stevensem, a także ze słynnym Le Corbusierem, w latach 1925-1935. Lata 1940-1955 ilustrują projekty wielkich realizacji architektonicznych, takich jak mozaiki w kościele w Assy (1946), w Bastogne (1950), witraży dla kościoła w Audincourt (1951).

Wystawa prezentuje dzieła wykonane w wielu różnych technikach: oleje na płótnie, gwasze i rysunki, tkaniny. Makiety scenografii i archiwalne rękopisy stanowią cenne uzupełnienie prezentacji dzieła plastycznego.

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, obejmujący konferencję, dyskusje, wykłady, przegląd filmów oraz warsztaty dla młodzieży, dzieci i całych rodzin. Cenną dokumentacją wystawy stanie się 150 stronicowy katalog z kolorowymi ilustracjami.

Honorowy patronat nad wystawą objęli Pan Renaud Donnedieu de Vabres, Minister Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej i Pan Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

autor wystawy, kurator naukowy Sylvie Forestier
kuratorzy Agnieszka Morawińska, Jean-Michel Foray
koordynator Zofia Machnicka

projekt ekspozycji Viola Damięcka i Żaneta Govenlock

Wystawa zorganizowana we współpracy z Musée national Fernand Léger de Biot, Bibliothéque Nationale de France oraz Centre Pompidou. Przy współpracy i pomocy finansowej Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego w Warszawie. Dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

sponsor główny wystawy SOCIÉTÉ GENERALE Corporate & Investment Banking

sponsorzy wystawy EDF Polska, kancelaria prawna Gide Loyrette Nouel, agencja fotograficzna BE&W www.bew.com.pl
patroni medialni: ELLE, ELLE Decoration, AMS, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, Polityka, TVP, Onet.pl, The Warsaw Voice, Tygodnik Powszechny, EMPiK
oficjalny przewoźnik PLL LOT
sponsorzy galerii Lidex, Netia, Epson
sponsorzy wernisażu Blikle, Freixenet

Zachęta
Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
tel. (48 22) 827 58 54
fax (48 22) 827 78 86