Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYDARZENIA

Mieszkania na wodzie
Pierwszy dom do którego nie musisz kupić działki

Panuje w Polsce przekonanie, że każdy mężczyzna powinien w życiu posadzić drzewo, dorobić się córki i zbudować dom. Jak to z tradycją bywa nie zawsze udaje się ją skutecznie realizować. Drzewo można w zasadzie posadzić praktycznie w każdym parku kupując gotową sadzonkę w hipermarkecie. Rosnący przyrost naturalny potwierdzą, że z córką nie będzie problemów. Najtrudniej jednak jest z domem. Obecna sytuacja z cenami mieszkań, domów i działek sprawie albo trzeba urodzić się milionerem albo zaciągnąć kredyt na 25lat. Wstąpienie Polski do UE w najbliższych lata skutkować będzie zrównaniem cen w Polsce z pozostałymi krajami. Analiza składników kosztorysu klasycznego domu w dobrym punkcie średniego miasta pokazuje, że 30-60% kosztów to cena działki.

 
autor: Kamil Zaremba
|
31-08-2006
|
Źródło: DomyNaWodzie.pl

Pewnym lekarstwem na te problemy jest idea mieszkania na wodzie. Praktycznie we wszystkich większych miastach Europy zachodniej pływają Domy Na Wodzie. Początek temu dali Holendrzy, którzy próbując współżyć z naturą musieli chronić swoje domy przez regularnymi powodziami od strony morza. Na przestrzeni lat zjawisko to rozwinęło do całkiem sporego sektora w budownictwie.

Współczesne materiały budowlane i instalacyjne sprawiają, że nie ma ograniczeń technicznych w budowie pływającego domu. Kolosalną zaletą jest fakt, że pod DNW nie trzeba kupować działki, a widok z okna można zmieniać nawet co rok. Nie ma też takich ograniczeń formalnych jak w przypadku klasycznego domu w gruncie. W końcu przecież wszystko co jest na wodzie jest statkiem, a tego nie dotyczy Prawo Budowlane. Jeśli tylko za projekt i budowę weźmie się firma z doświadczeniem to z powodzeniem może powstać pływający, całoroczny dom o pow. nawet 400m2. Warto dodać, że DNW nie będąc na stałe związany z gruntem nie musi pasować urbanistycznie do otoczenia. To daje możliwość tworzenia śmiałych architektonicznie konstrukcji bez konieczności uzyskania pozwolenia na projekt.

Właśnie taką ideę ma pewien pomysłowy Wrocławianin. Będą na wakacjach miał okazję zobaczyć w Amsterdamie dziesiątki Domów Na Wodzie. Wtedy pojawiło się marzenie aby mieć swój dom na wodzie. Ponieważ we Wrocławiu rzeka Odra ma 45 km dróg wodnych miejsce nadaje się do tego idealnie. Ponieważ jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce urzędnicy nie wykazali na początku przychylności. Pierwsze próby ustalenia stanu formalnego Kamil Zaremba rozpoczął w styczniu 2005 rok. Zdobycie niezbędnych pozwoleń, opinii, uzgodnień i decyzji zajęło jemu praktycznie 1,5 roku. Mając segregator pełen korespondencji znalazł młodego, a przez to śmiałego architekta i rozpoczął budowę własnego DNW. Pływadło, bo nie jest to stara barka, jest wykonana z 110 t żelbetonu w kształcie prostopadłościanu. Część mieszkalna mieści się trochę niżej lustra wody w części betonowej, a pozostała jako stalowa kratownica wystaje 4,2 m ponad wodę. W ten sposób na powierzchni 154 m2 pływaka udało się rozplanować prawie 240 m2 powierzchni użytkowej. Dodatkowo na dachu jest taras o pow. 105 m2. Wszystkie materiały instalacje i systemy to rozwiązania nowoczesne na co dzień używane w budownictwie Elewacja pokryta jest z lekkich płyt warstwowych, a klimatyzacja wykorzystuje temperaturę wody w rzece. Kamil Zaremba obserwując jakie zainteresowanie nie tylko we Wrocławiu wzbudza pomysł mieszkania na wodzie podjął się zadania popularyzacji tego zjawiska. Specjalnie stworzył stronę domynawodzie.pl na której znajdziemy wszystkie praktycznie porady dla każdego kto myśli o własny DNW. W kalendarium opisana jest droga jaką "przepłynął" przez urzędy oraz wszystekie ważne etapy z budowy pierwszego w Polsce DNW.
Kiedy w styczniu 2005 rozpoczynałem moją przygodę z budową pierwszego w Polsce Domu Na Wodzie nie przeczuwałem, że temat okaże się tak interesujący i wciągający. Wszystko w tym temacie okazało się pierwsze i ciekawe.

Dodatkowo od 15 sierpnia w samym środku wrocławskiego Rynku zorganizował wystawę plenerową. Na 30 tablicach w wyczerpujący sposób opisana została historia mieszkania na wodzie, podane współczesne przykłady, wskazane kierunki oraz po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany projekty domu na wodzie, którego budowę właśnie w tym miesiącu rozpoczął we Wrocławiu.

Więcej czytaj na: http://www.domynawodzie.pl