Strona główna Portalu >>> newsy >>> WARSZAWA - PRASA
Centrum Złote Tarasy już pod szklaną kopułą

       Dach nad Złotymi Tarasami przetrwał największą burzę minionego półwiecza, nawałnicę śniegu i ulewy. Na razie w laboratorium. Budowa szklanej kopuły zakończyła się wczoraj. Ponoć żadna prawdziwa burza mu niestraszna

 
autor: Dariusz Bartoszewicz
foto Łukasz Krawontka
|
20-05-05
|
źródło: gazeta.pl / ronet.pl / własne

Fotoreportaż Łukasza Krawontki z kwietnia 2005 roku > > >

Ogromna kopuła, która pączkuje w siedem mniejszych kopułek, ma być jedną z atrakcji przyciągającą tłumy do centrum handlowo-rozrywkowego Złote Tarasy przy hotelu Holiday Inn. Powstawała rok.

Na budowę wchodzimy w nietypowy sposób - tunelem pod al. Jana Pawła II, który zaczyna się przy Złotej. Tędy dostarczana jest część materiałów budowlanych.

- Tym tunelem znów będą jeździć autobusy i taksówki w stronę dworca, a także samochody na parking naszego centrum - mówi Ewa Łydkowska z ING Real Estate, inwestora Złotych Tarasów.

Dostajemy się wprost pod szklany dach. Skryje kawiarnie i restauracje. Przez megakopułę widać niebo, Pałac Kultury i hotel Marriott. Cała konstrukcja ze szkła i stali zdaje się falować. Efekt ruchu potęgują przesuwające się chmury. Powłoka wspiera się na 11 słupach przypominających drzewa o betonowych pniach i 12 stalowych konarach.

- W Kanadzie zostało zrobione tzw. studium śniegu. On nie może się obsuwać zbyt gwałtownie z "gór" w "doliny". Dlatego cała kopuła została opleciona barierami śniegowymi - objaśniał Krzysztof Magdziński, dyrektor firmy Waagner Biro, która zrobiła projekt techniczny i zajmuje się realizacją szklanego dachu.

Bariery to po prostu kable rozciągnięte między stalowymi słupkami sterczącymi w wielu miejscach dachu. Nad głównym wejściem od strony Dworca Centralnego kabel będzie grzał, by topić śnieg. Woda spłynie do potężnej rynny wykonanej na obwodzie całego dachu. Sterczeć z niego też ma dziewięć wysokich na metr piorunochronów.

Do tunelu aerodynamicznego w Kanadzie trafił wcześniej model Złotych Tarasów w skali 1:400 wraz z sąsiednimi budynkami, m.in. Pałacem Kultury. Badano, jak będzie się zachowywać szklany dach w czasie wichury. Na model lała się też woda i padał laboratoryjny śnieg - według parametrów największej burzy ostatniego półwiecza. Z kopuły nie urwał się nawet najmniejszy trójkącik.

- To będzie symbol nowoczesnej Warszawy - skierowanej ku przyszłości. A centrum pełne w tej części biur odzyska serce - zapowiadają szefowie ING Real Estate.

Więcej zdjęć - fotoreportaż Łukasza Krawontki ...

Wszelkie prawa do zdjęć zastrzeżone

Żaden fragment publikacji (zawartość taka jak: fotografie, tekst, grafika, logotypy, ikony,
obrazki, zdjęcia, pliki audio, wideo, pliki z danymi, prezentacje oraz programy)
prezentowany w Portalu w-a.pl oraz na stronie internetowej www.w-a.pl i subdomenach
nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany dla transmisji
lub publikacji lub ponownie rozdzielony bezpośrednio lub pośrednio
w jakimkolwiek medium bez uprzedniego zezwolenia.

Powyższe materiały ani żadna ich część nie mogą być przechowywane w komputerze
o ile nie są przeznaczone do użytku osobistego i nie komercyjnego.

Użytkownicy korporacyjni, rządowi lub instytucjonalni mogą wykorzystać części Serwisów
W-A.pl dla celów wewnętrznych drukowanych komunikatów oraz not.