Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Oskar Hansen "Zobaczyć Świat"

        Teorie Oskara Hansena, długo związanego z ASP w Warszawie, wywarły ogromny wpływ na kolejne pokolenia studentów. Jego program dotyczył rozwijania umiejętności postrzegania i podejmowania indywidualnych decyzji wobec stawianych przez profesora z pozoru prostych problemów i pytań. Zajęcia te dawały uczniom szerokie pole do działania, a stopniowe podnoszenie stopnia trudności rozbudzało wyobraźnię.

 
autor: KK
|
15-09-05
|
źródło: Architektura-Murator, Zachęta

Oskar Hansen "Zobaczyć Świat"
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
10 września - 16 października 2005
kurator Jola Gola
współpraca ze strony Zachęty Anna Muszyńska

Na wystawie w Galerii Zachęta, i w towarzyszącej jej książce pod tym samym tytułem, zostanie zrealizowany ostatni, ukończony przed śmiercią 11 maja 2005 roku, projekt artysty. Przed wejściem ustawione zostaną fragmenty obrazów, które pokazują relacje czasoprzestrzeni. Ponad nimi pojawi się struktura "kolczatki", formy "kadrującej" niebo, która ma wciągać widza do środka oraz integrować przestrzeń wnętrza i zewnętrza. W niej autor odnosi się do swej pierwszej indywidualnej wystawy w Salonie "Po Prostu" w Teatrze Żydowskim w 1957 roku. W kolejnych salach prezentowane będą nie widziane od tego czasu obrazy artysty. Dalej jedna z sal wypełniona będzie inną strukturą organizującą przestrzeń, obłą formą stanowiącą przede wszystkim tło dla człowieka i - jak pragnął Hansen - dla jego własnych uczniów, którzy w czasie trwania wystawy zaprezentują w niej swoje prace. Oprócz tego na wystawie pojawią się budowane przez artystę "aparaty" - urządzenia, które dawniej służyły studentom do wykonywania ćwiczeń na jego zajęciach.

Ekspozycja poprzez scalające przestrzenie struktury i ciasno prezentowane obrazy ma na zakończenie doprowadzić do pustej, obszernej przestrzeni z jednym fotelem na środku i dwoma nierówno tykającymi zegarami, umieszczonymi na dwóch przeciwległych ścianach. W zamierzeniu autora, który podczas rysowania koncepcji wystawy widział już swój kres, w miejscu tym widz będzie sprowokowany do refleksji nad upływającym czasem.

Wystawa i książka powstają we współpracy z Muzeum ASP w Warszawie, gdzie znajduje się spuścizna Oskara Hansena.

sponsorzy galerii: Peri, Lidex, Netia, Techko
oficjalny przewoźnik PLL LOT
sponsorzy wernisażu: Blikle, Freixenet
patroni medialni: ARCHITEKTURA - murator, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, Polityka, TVP, Onet.pl, The Warsaw Voice, Tygodnik Powszechny, EMPiK