Strona główna Portalu >>> newsy >>> Gazeta.pl
Rozstrzygnięcie przetargu na remont Rynku Głównego w Krakowie

        W najbliższy poniedziałek na Rynku Głównym rozpocznie się remont wschodniej płyty. Zapowiedziano drobne zmiany w jej kształcie.

 
gazeta.pl
|
15-09-05
|
źródło: gazeta.pl Bartosz Piłat Gazeta.pl 08-09-2005, ronet.pl

Przetarg na remont Rynku - zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami - ponownie wygrała firma Inter-bud. Jej oferta - niespełna 17 mln zł - była tańsza od konkurencyjnego konsorcjum Energopolu o ponad 2 mln zł. Maszyny i barierki odgradzające prace remontowe, mają się pojawić na płycie Rynku już w najbliższy poniedziałek.

Wykorzystując doświadczenia remontu drugiej strony Rynku, tym razem umowa zawiera dwa terminy. Pierwszy, 12 grudnia tego roku, dotyczy zakończenia prac na części placu nie objętej badaniami archeologicznymi. Drugi - ostateczny termin zakończenia całości robót - został orientacyjnie wyznaczony na 31 maja 2006. Takie rozwiązanie jest korzystne dla archeologów, którym nie będą przeszkadzać pracujące obok koparki. Poza tym podany ostateczny termin nie musi być dotrzymany. - Bylibyśmy niepoważni, wyznaczając sztywny termin - stwierdził dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Jan Tajster. Z kilku względów prace mogą się skończyć później niż 31 maja. Po pierwsze - wznowienie robót może się przesunąć z powodu przeciągającej się zimy. Po drugie - w każdym momencie archeolodzy mogą natrafić na wyjątkowe znalezisko, które opóźni wejście robotników w rejon prac archeologów.

Wschodnia część Rynku będzie wyglądała tak samo jak zachodnia - Inter-bud użyje tego samego kamienia. Zmiany dotyczyć będą jedynie przywrócenia rozety wokół pomnika Adama Mickiewicza, wyróżnienia ciemniejszym kamieniem zarysu fundamentów małej i dużej Wagi oraz przesunięcia o ok. 20 m fontanny, która będzie się znajdować nad miejscem dawnego zbiornika przeciwpożarowego.

Pytany o plany wykorzystania podziemi rynku Jan Tajster odpowiedział, że ostateczne decyzje zapadną w drugiej połowie października. Wtedy będzie już wiadomo, w jakim stanie są podziemia. Dzięki tym informacjom można będzie określić, czy nadają się do adaptacji i do czego mogą służyć.