Strona główna Portalu >>> newsy >>> Gazeta.pl
Wielka Waga dowodem na średniowieczną karierę Krakowa

        - Badania archeologiczne prowadzone na Rynku Głównym pokazują, że budynek wagi już w średniowieczu był tak duży jak w XVIII w. To dowód na to, że Kraków był niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym - wyjaśnia Waldemar Komorowski, historyk sztuki i konsultant badań

 

|
08-09-05
|
źródło: gazeta.pl Joanna Jałowiec 25-08-2005

Ciekawscy przechodnie mogą przez szpary w ogrodzeniu obserwować efekty prac badawczych prowadzonych od początku sierpnia przez wrocławską firmę Niegoda. Widać już wyraźnie relikty Wielkiej Wagi - cztery piwnice po wschodniej stronie budowli i trzy pomieszczenia po stronie zachodniej przedzielone grubą ścianą. Badacze zlokalizowali także miejsce, w którym znajdowało się zejście do piwnic. Odsłaniając kolejne fragmenty murów Wielkiej Wagi, archeolodzy natrafiają na spore ilości monet - głównie XIX-wiecznych, kawałki naczyń ceramicznych i nowożytnych kafli oraz przedmioty z żelaza. Najcenniejszym przedmiotem wydobytym dotąd spod płyty Rynku jest niewielki, okrągły plaster miedzi oraz odkrycie, że Wielka Waga była wielka już w średniowieczu.

- Badania archeologiczne pokazują, że budynek wagi już w średniowieczu był tak duży jak w XVIII w. To dowód na to, że Kraków był niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym, i potwierdzenie przypuszczeń historyków: Jerzego Wyrozumskiego, Michała Niezabitowskiego i Jacka Salwińskiego, o wielkiej roli miasta w okresie średniowiecza. Przez Kraków przewijały się wtedy ogromne ilości towarów, to tutaj ważono i mierzono miedź z Węgier i Karpat, którą potem wysyłano nad morze - wyjaśnia Waldemar Komorowski, historyk sztuki i konsultant badań.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się badania prowadzone w dwóch głównych wykopach: u wylotu ul. Brackiej oraz u wylotu ul. św. Jana. Będą miały głębokość ok. 3,5-4 m i po usunięciu ciężkiego sprzętu zostaną udostępnione zwiedzającym. To właśnie w tych miejscach archeolodzy spodziewają się dokonać najciekawszych odkryć.