Strona główna Portalu >>> newsy >>> KSIĄŻKA
Renzo Piano w wydaniu XXL!

        W drugim kwartale tego roku najważniejszym wydarzniem na rynku wydawniczym w dziedzinie architektury było wydanie książki - Renzo Piano (monografia, wyd. Taschen).

 
autor: W-A.pl
|
01-07-05
|
źródło: własne Taschen

 

Renzo Piano
http://www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=285

 

Poezja lekkości

'Prezentacja budynków Renzo Piano oszałamia w zakresie i wszechstronności rozmaitych skali, materiałów i form. Jest on prawdziwie architektem, którego wrażliwość reprezentuje w najszerszym zakresie obecną i minioną epokę.'

Taką recenzję wystawiła Renzo Piano komisja nagrody Pritzkera, która w 1998 roku zdecydowała się uhonorować go tą prestiżową nagrodą. Możemy spotkać wielu architektów o indywidualnym stylu twórczym, ale to co Renzo Piano odróżnia od innych to fakt, że proste poszukiwania interesujących pomysłów do nowych projektów są zawsze zakończone na nieprzeciętnie różne sposoby. 'Jedną z najpiękniejszych cech architektury, jest fakt, że za każdym razem tworzymy ją jak nowe życie, całkiem od nowa' - twierdzi Piano.

 

 

'To tak jak reżyser filmowy tworzy opowieść miłosną, western lub zagadkę morderstwa, tak nowy świat konfrontuje architekta z każdym projektem'. To wyjaśnia dlaczego zajmuje nam więcej niż tylko ogólny rzut okiem - poznanie charakteru działań Renzo Piano na przykładzie takich projektów jak Centrum Pompidou w Paryżu (1971-77), lotnisko Kansas w mieście Osaka w Japonii (1990-94) oraz Centrum Kulturalne Tjibaou w Nouméa, Nowa Kaledonia (1993-1998). Ta oszałamiająca monografia, ilustrowana wieloma fotografiami, szkicami i planami pokazuje karierę Renzo Piano do dnia dzisiejszego! Ponadto zawiera wgląd w aktualne projekty Piano - włączając Wieżę New York Times, 52-piętrowy wieżowiec, który będzie wybudowany na Times Square, oraz 80-piętrowy wieżowiec 'London Bridge Tower', który będzie najwyższym budynkiem Europy.

 

 

Autor:
Philip Jodidio studiował historię sztuki i ekonomię na Uniwersytecie Harvardu oraz był redaktorem naczelnym jednego z najważniejszych francuskich wydawnictw o sztuce 'Connaissance des Arts' przez ponad dwie dekady. Ponadto opublikował wiele artykułów i książek włączając znakomitą serię wydawnictwa Taschen 'Architecture Now!' oraz 'Building a New Millennium', oraz monografie Normana Fostera, Richarda Meiera, i Alvaro Siza.

 

 

Książka Renzo Piano to kolejna, po Tadao Ando - Complete Works, znakomita monografia wydawnictwa Taschen. W stosunku do tradycyjnych książek jest dosyć obszerna - 308 x 390 mm (!), wydana w twardej oprawie, a dodatkowo zapakowana jest w pudło z rączką do noszenia tego pakunku (waga książki 6 kg!).

NOWOŚĆ czerwiec 2005