Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Nagrodzona nowa jakość - wyniki IX edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

- W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji - powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes SARP podczas rozstrzygnięcia IX edycji Konkursu "Polski Cement w Architekturze". Główną nagrodę oraz czek na 20 tysięcy złotych otrzymał zespół architektów i rzeźbiarzy DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z Krakowa za projekt budynku muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Podczas tej samej uroczystości ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata honorowej nagrody SARP. Zastał nim Jerzy Skrzypczak.

 
autor:
Polski Cement Sp. z o.o.
|
17-12-05
|
źródło: Polski Cement Sp. z o.o.

Zdobywcy Nagrody Głównej - autorzy projektu budynku muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu (od lewej): arch. Marek Dunikowski, arch. Piotr Czerwiński, rzeźbiarz Marcin Roszczyk

W dniu 10 grudnia 2005 roku - ogłoszono w Warszawie wyniki IX edycji Konkursu "Polski Cement w Architekturze" na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r.
- Mam zaszczyt i przyjemność powitać wszystkich państwa na dzisiejszej uroczystości - mówił Ryszard Jurkowski, prezes SARP do architektów zgromadzonych w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Foksal w Warszawie. - Witam przedstawicieli Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. Efektem wieloletniej współpracy z tymi panami są coraz lepiej wykonywane betony i coraz częściej stosowane przez architektów.

Konkurs "Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez spółkę Polski Cement oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie (obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, obiekty inżynierskie). Cel ten realizuje się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.
W konkursie "Polski Cement w Architekturze" architekci otrzymują nagrody pieniężne (nagroda główna - 20 tys. zł, nagroda specjalna i wyróżnienia po 5 tys. zł), dyplomy i pamiątkowe statuetki - "gruszki".
Dyplomy z gratulacjami otrzymują również inwestorzy nagrodzonych i zrealizowanych obiektów.

Jury IX edycji Konkursu "Polski Cement w Architekturze" w składzie:

  • arch. Grzegorz Chodkowski - przewodniczący, Wiceprezes SARP
  • arch. Stefan Kuryłowicz - SARP O/Warszawa
  • arch. Stanisław Stefanowicz - SARP O/Warszawa
  • arch. Andrzej Kwieciński - SARP O/Wybrzeże, członek Prezydium ZG SARP
  • dr inż. hab. Jan Deja - prezes Spółki "Polski Cement"

przyznało następujące Nagrody i Wyróżnienia:

NAGRODĘ GŁÓWNĄ
na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. oraz Wyróżnienie Specjalne (przyznane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego) za "beton towarowy" za obiekt:

BUDYNEK MUZEUM W OBRĘBIE ZAŁOŻENIA POMNIKOWEGO NA TERENIE BYŁEGO HITLEROWSKIEGO OBOZU ZAGŁADY W BEŁŻCU
otrzymało:
DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Kraków
budynek Muzeum
zespół autorski DDJM: arch. Marek Dunikowski, arch. Piotr Czerwiński, arch. Piotr Uherek
współpraca: arch. Krzysztof Kliche, arch. Jacek Loos, arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Piotr Michalewicz, arch. Paweł Natkaniec
założenie pomnikowe na terenie byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Bełżcu: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, rzeźbiarz Zdzisław Pidek, rzeźbiarz Marcin Roszczyk
Inwestor: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Warszawa, Amerykański Komitet Żydowski (The American Jewish Committee New York, współpraca Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (Holocaust Museum in Washington)
Wykonawca: "Hydrobudowa 6" S.A.

Uzasadnienie Jury:
I Nagrodę oraz Wyróżnienie Specjalne przyznano za projekt i realizację obiektu, w którym świadome zastosowanie betonu jako tworzywa architektonicznego współdecydowało o czytelnym i spójnym wyrazie architektonicznym Założenia Pomnikowego w Bełżcu.


WYRÓŻNIENIE

na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r za obiekt:

TYSKIE MUZEUM PIWOWARSTWA, TYCHY
otrzymuje
KONIOR STUDIO arch. Tomasz M. Konior
współpraca autorska: arch. A. Krzysztof Barysz
współpraca: arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska, arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Piotr Zowada
architektura wnętrz: arch. Tomasz M. Konior, arch. A. Krzysztof Barysz, arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska, arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Małgorzata Strańska-Stanek, arch. Maciej Strączek, arch. Danuta Pękała, arch. Aleksander Zawiślak, arch. Piotr Zowada
Inwestor: KOMPANIA PIWOWARSKA S.A. Poznań
Generalny wykonawca FPB Konior s.j. ul. Mariacka 9 40 014 Katowice

Uzasadnienie Jury:
Projekt wyróżniono za wysoką jakość wykonanego w betonie detalu architektonicznego, znakomicie skonstruowanego z istniejącą ceglaną struktura zabudowy Tyskich Browarów Książęcych.


WYRÓŻNIENIE
na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r za obiekt:

PAŃSTWOWA FILHARMONIA IM. ARTURA RUBINSTEIN'A W ŁODZI
Autorzy:
dr inż. arch. Romuald Loegler

zespół: arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Grzegorz Dresler, arch. Krzystof Siuta, arch. Piotr Urbanowicz
wnętrza
ATELIER LOEGLER Sp. z o. o.
współpraca
ns MOONSTUDIO Kraków
konstrukcja
dr inż. Jan Kozicki
instalacje elektryczne
mgr inż. Jan Wachacki ES SYSTEM Kraków
instalacje sanitarne:
HYDROSERVICES Łódź
Inwestor: Państwowa Filharmonia im Artura Rubinstein’a ul. Narutowicza 20/22 Łódź
Generalny wykonawca VARITEX S.A.

Uzasadnienie Jury:
Wyróżnienie przyznano za uczynienie z wykonanych w betonie architektonicznym elementów struktury budynku, czynnika decydującego w charakterze wnętrza Filharmonii im. Artura Rubinstein’a w Łodzi.


WYRÓŻNIENIE
na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r za obiekt:

STACJA METRA A-18 PLAC WILSONA WRAZ Z TORAMI ODSTAWCZYMI
Autor projektu architektonicznego i generalny projektant arch. Andrzej M. Chołdzyński
w ramach biura - jednostki projektowej
AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. i z Zespołem
arch. Paweł Kornecki, arch. Tomasz Burno, arch. Artur Chołdzyński, arch. Bogumił Kidziak, arch. J. Bartosz Krzemiński, arch. Monika Wrzeszcz, inż. Piotr Dynowski, tech. arch. Radosław Gawryś
branże techniczne
Biuro Projektów Metroprojekt Sp. z o.o. w tym m.in.
inż. Stanisław Pęski - główny inżynier-koordynacja międzybranżowa
inż. Jan Domurad - konstrukcja
inż. Ryszard Misiurek - konstrukcja
inż. Andrzej Nowak - technologia stacji
inż. Włodzimierz Przybysz - trasa i skrajnia
inż. Błażej Szala - instalacje wentylacji i klimatyzacji
inż. Andrzej Zawada - instalacje wentylacji i klimatyzacji
inż. Anna Zawadzka - instalacje wod.- kan.
Inwestor: Metro Warszawskie Sp. z o.o., Miasto Stołeczne Warszawa
Wykonawca Hydrobudowa - 6 S.A. Warszawa

Uzasadnienie Jury:
Wyróżnienie przyznano za nadanie wykonanym w betonie elementom konstrukcji rangi czynnika decydującego o wyrazie architektonicznym stacji metra - Metro Pl. Wilsona.


O KONKURSIE POWIEDZIELI:

Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu:
- Cement zdajemy sobie sprawę jest półproduktem, który sprzedajemy. Beton, który sprzedajemy to też nie jest produkt finalny. Sprzedajemy mieszkania, budynki, obiekty, na które patrzymy. Ale tego cementu i betonu jest bardzo dużo. W Polsce w tym roku zużyjemy 11,5 mln ton cementu i ponad 30 mln m3 betonu. By pobudzić wyobraźnię dodam, że 1000 ton cementu to pełny pociąg, 24 wagony, który czasem przejeżdża obok nas. Zużywamy tę ogromną masę i on a gdzieś wśród nas jest. Przez wiele lat ukrywaliśmy tę masę, wstydziliśmy się jej. Dzisiaj bardzo otwarcie mówimy: beton może być piękny. Chciałem serdecznie podziękować architektom, którzy zajmują się betonem i kształtują te ponad 30 mln m3 betonu rocznie i nie wstydzą się tego, a wręcz przeciwnie wydobywają z tego piękno. Mamy bardzo wiele przykładów konstrukcji, które są naprawdę piękne. Za to dziękuję serdecznie wszystkim, którzy mają odwagę projektować w betonie, wyżywać się, ukazywać piękno tego materiału. Gratuluję tym, którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni. Ogłaszamy tym samym kolejną, dziesiąta edycję konkursu "Polski Cement w Architekturze". Do zobaczenia za rok.

Arch. Grzegorz Chodkowski - przewodniczący Sądu Konkursowego, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich:
- Cóż tu komentować pracę sądu konkursowego. Wystarczy spojrzeć na zgłoszone prace, których poziom jest dużo wyższy niż prac ubiegłorocznych. W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji. Odpowiedzią, która powstała przy ścisłej współpracy architektów i rzeźbiarzy. To nie tylko duże osiągnięcie architektoniczne, ale także ogromne osiągnięcie tego konkursu.

Witold Kozłowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego:
- Po raz trzeci jako Stowarzyszenie mamy przyjemność wziąć udział w tej uroczystości. Chcę państwu serdecznie podziękować za tak dużą ilość prac zgłoszonych na konkurs oraz za to, że nasz produkt, który jest szary i tak mało doceniany coraz bardziej upiększa nasze miasta. Dziękuję w imieniu całej branży.

Nagroda Główna - budynek muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu

Wyróżnienie - Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi

Wyróżnienie - Tyskie Muzeum Piwowarstwa

Wyróżnienie - stacja metra A18 Plac Wilsona z torami odstawczymi

Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Z prawej Ryszard Jurkowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

Witold Kozłowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego

Oprócz czeków i dyplomów laureaci konkursu Polski Cement w Architekturze zawsze otrzymują pamiątkową statuetkę - "gruszkę"