Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
9 milionów kosztować będzie pawilon Wyspiańskiego

        Jednak nie prywatni sponsorzy, lecz miasto weźmie na siebie ciężar finansowania tzw. pawilonu Wyspiańskiego, który ma stanąć przed krakowskim magistratem.

 
|
08-09-05
|
źródło: gazeta.pl autor: Maku 31-08-2005

Na pomysł budowy centrum informacji turystycznej z częścią wystawienniczą, na którego fasadzie znajdą się trzy niezrealizowane witraże Stanisława Wyspiańskiego, wpadł w 1998 r. Andrzej Wajda. Niedługo potem powstała fundacja, która miała wśród prywatnych sponsorów szukać pieniędzy na tę inwestycję. Środków starczyło tylko na badania archeologiczne. Impuls do rozpoczęcia realizacji pawilonu dał dopiero minister kultury Waldemar Dąbrowski, przekazując 3 mln zł - tyle ile obiekt będzie kosztować w stanie surowym.

Z dokumentów dostarczonych radnym wynika, że koszt budowy i wyposażenia pawilonu Wyspiańskiego wyniesie w sumie 9,6 mln zł, z czego 6,6 mln zł ma pochodzić z budżetu miasta. Dodatkowo, do budżetu miasta inwestycja wchodzi "bocznymi drzwiami" - przyznany właśnie milion złotych na jej przygotowanie radni będą akceptować w uchwale o przesunięciach budżetowych, obejmujących kilkadziesiąt innych spraw. Najbardziej zbulwersowało to radną Barbarę Bubulę z PiS.

- Dotychczas tej inwestycji w ogóle nie było w budżecie miasta. Jako radni akceptowaliśmy przed laty tylko przekazanie fundacji w dzierżawę działki, by mogła za pieniądze sponsorów wznieść budynek - argumentowała.

Większość radnych uważa jednak, że ministerialnej dotacji zmarnować nie wolno. Niektórzy mieli tylko wątpliwości co do kosztu budowy. - Wydaje mi się, że jest on zawyżony. Przecież ten pawilon ma mieć tylko 300 metrów kwadratowych. - mówi Bogusław Kośmider. Na razie nikt mu na to nie odpowiedział, ale pytanie powróci przy przyjmowaniu przyszłorocznego budżetu miasta, z którego na "Wyspiańskiego" ma być przeznaczone ponad 5 mln zł.

Prace przy budowie pawilonu, który zaprojektował krakowski architekt Krzysztof Ingarden, mogą się rozpocząć już tej jesieni.