Strona główna Portalu >>> newsy >>> PROJEKT
Polski Pawilon - po realizacji
Wystawa Światowa Expo 2005 Aichi, Japonia

        Pawilon Polski został zaprojektowany jako przestrzeń metaforyczna podporządkowana głównemu hasłu Expo 2005 Aichi: "Macierz natury - sztuka życia - ekologia" oraz wiodącemu tematowi polskiej prezentacji: "Dostrzeż Piękno" eksponującemu sylwetkę Fryderyka Chopina i kopalnię soli w Wieliczce.

 

autor: W-A.pl
Projektanci

|
06-04-05
|
źródło: Ingarden & Ewy, Architekci

        Elementami kreującymi tę przestrzeń są: eksperymentalna wiklinowa elewacja oraz usytuowany wewnątrz budynku symboliczny przekrój przez Polskę: od morza na północy po górskie szczyty na południu. Elewacja pawilonu zdefiniowana jest za pomocą prototypowej technologii opartej o modularny układ przestrzennie wygiętych stalowych ram oplatanych białą wikliną. Kształt elewacji generowany jest za pomocą modelowania komputerowego, a jej wykonanie powierzone zostało polskim artystom rękodzielnikom. Elewacja unosi się przed budynkiem jak wielki biały obłok gnany wiatrem. Ten obłok stworzony z białej wikliny (rodzaj wierzby - Salix Sp.), z materiału, który podatny jest na przestrzenne formowanie i kojarzy się z polskim krajobrazem i z muzyką, a poprzez nawiązanie do pomnika w warszawskich Łazienkach, gdzie Chopina przedstawiono pod wierzbą łatwo kojarzy się z jego twórczością.

        We wnętrzu umieszczono wiszącą w powietrzu szklaną rzeźbę fortepianu (art.Tomasz Urbanowicz) , Polskę i Chopina przedstawiają prezentacje multimedialne (produkcja KIG), oraz instalacje artystyczne "Echo" (art. Aleksander Janicki).

Krzysztof Ingarden wraz z Ambasadorem Japonii w Polsce
podczas otwarcia wystawy 3 2 1 Nowa architektura w Japonii i Polsce

biuro architektoniczne: Ingarden & Ewy, Architekci
autorzy : dr arch. Krzysztof Ingarden, art. pl.Aleksander Janicki
współpraca aut.: Jacek Ewy
inwestor: Krajowa Izba Gospodarcza, Warszawa
projekt: 2004 (I nagroda w konkursie)
realizacja: marzec 2005
powierzchnia użytkowa: 966 m2

Tekst: Ingarden & Ewy, Architekci

Patrz także: Polski Pawilon - projekt - Expo 2005 Aichi, Japonia
czyli artykuł z 23 listopads 2004 roku o projekcie Pawilonu Polskiego