Strona główna Portalu >>> newsy >>> KSIĄŻKA
Nowości książkowe w Księgarnia sklep.W-A.pl - Lipiec 2005

        W tym miesiącu bardzo urlopowym okresie prezentujemy 2 nowe książki, pozostałe zaprezentujemy w następnym tygodniu.

Miła wiadomość dla fanów serii 'Architecture Now!'. Otóż wydawnictwo Taschen przygotowuje czwarty tom tej słynnej serii czyli 'Architecture Now Vol. 4', który ukaże się prawdopodobnie (dopiero) na początku 2006 roku. Dla gości Portalu W-A.pl przogotujemy gorące 100 egzemplarzy tej książki w specjalnej cenie!

 
autor: W-A.pl
|
11-07-05
|
źródło: własne (Taschen)

Architecture Now!
http://www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=291

Wersja oryginalna - angielska książki.
/ nakład w języku polskim wyczerpany /

Publikacja prezentuje 87 architektów, ich projekty i krótkie życiorysy. Idealnie pokazuje i charakteryzuje wspomnianych twórców dając możliwość dalszego zastanowienia się - kogo wybrać, czyje projekty analizować, czyje monografie studiować.

Przedmowa (fragment):
"To sztuka czy architektura? A może to jest moda? Współczesna architektura przejmuje wiele elementów z innych dziedzin, ale przede wszystkim charakteryzuje się różnorodnością. Niniejsza książka prezentuje sylwetki osiemdziesięciu siedmiu architektów, z których każdy ma własny styl, stosuje inne materiały i inspiruje się regionalnymi wpływami. Pokazane tu budynki zostały wzniesione z betonu (Tadao Ando) lub z papieru (Shigeru Ban). Architekci lubią styl minimalistyczny (Wiel Arets), rzeźbiarski (Frank Gehry) lub nawet figuratywny (Branson Coates). Architekci zostali wybrani ze względu na różnorodność ich prac, ponieważ każdy z nich jest ważny na swój sposób - wybranych architektów można uważać za obecnie najbardziej kreatywnych przedstawicieli tego zawodu. Pochodzą z różnych krajów: Australii, Japonii, Ameryki, Europy, ale wszyscy starają się rozwiązywać praktyczne problemy stawiane przez klientów, związane z miejscem i funkcją, dodając jednocześnie szczyptę własnej osobowości, własny wkład, który czyni architekturę prawdziwie współczesną (...)"
Philip Jodidio 29 marca 2002

Ciąg dalszy w książce "Architektura dzisiaj"

Wybrane nazwiska prezentowanych architektów (lub nazwy ich biur):
Tadao Ando
Asymptote
Shigeru Ban
Daniel Libeskind
Mecando
Mario Botta
Santiago Calatrava
Coop Himmelb(l)au
Diller + Scofidio
Norman Foster
Massimiliano Fuksas
Frank O. Gehry
Nicholas Grimshaw
Zaha Hadid
Zvi Hecker
Herzog de Meuron
Steven Holl
Arata Isozaki
Rem Koolhaas
Richard Meier
Rafael Moneo
Jean Nouvel
Morphosis
Dominique Perrault
Renzo Piano
Polshek Partnership
Christian de Portzamparc
Alvaro Siza
Bernard Tschumi

i wielu innych!

 

 

Frank Lloyd Wright
http://www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=292

Amerykański architekt - Frank Lloyd Wright

Uważany za największego architekta amerykańskiego, Frank Lloyd Wright (1867-1959) był prawdziwym pionierem projektowania, i to zarówno po względem artystycznym jak i technicznym. W czasach gdy zbrojony beton oraz stal były uważane za główny materiał w budownictwie przemysłowym, Wright z pełną powagą i odpowiedzialnością używał tych materiałów do budowy prywatnych domów!
Jego koncepcja domu na prerii - niski, rozłożysty dom, bazowany na prostej formie L lub T - była siłą napędową jego idei projektowania, koncepcji domów prywatnych, i stała się modelem pozamiejskiej architektury w całej Ameryce.
Projekty Wright'a związane z biurami i przestrzeniami publicznymi były tak samo unikalne i nowatorskie jak wspomniane koncepcje i realizacje domów prywatnych. Od Fallingwater do Nowojorskiego Muzeum Guggenheima, jego prace są na stałe wpisane do listy największych dzieł architektury.