Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYDARZENIA
Finowie zaprojektują Muzeum Żydów Polskich

        30 czerwca 2005 r. podczas konferencji prasowej w Sali Wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ogłoszony został werdykt Jury Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na projekt budynku Muzeum Historii Żydów Polskich.

 
|
01-07-05
|
źródło: gazet.pl, sarp.org.pl, ronet.pl

        W czwartek wybrano projekt wartego 100 mln zł Muzeum Historii Żydów Polskich, które stanie na Muranowie. Światowej klasy architektura i supernowoczesna ekspozycja już za trzy lata przyciągną tu tłumy turystów

Muzeum powstanie tuż obok pomnika Bohaterów Getta. Wraz z otaczającą zielenią zajmie 13 tys. m kw. pomiędzy ulicami Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego i Karmelicką. Budowa ma zacząć się w przyszłym roku. Muzeum powinno być gotowe w 2008 r.

Ta część miasta wyrosła w latach 50. i 60. na gruzach zburzonego przez Niemców getta. Teraz nowe inwestycje powstają tu bardzo rzadko. Budowa muzeum będzie więc przełomem. I to jakim! O nowym budynku dyskutują już znawcy architektury na całym świecie. A to dlatego, że w rozstrzygniętym wczoraj konkursie na projekt gmachu na Muranowie wystartowali architekci z międzynarodowej czołówki. O Warszawie ostatnio tak głośno było, gdy na pl. Piłsudskiego powstawał biurowiec Metropolitan zaprojektowany przez lorda Normana Fostera.

Konkurs wygrali fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki. Prosty, przeszklony obiekt ma korespondować z okolicznymi blokami. Jego wyjątkowość będzie zdradzać ciągnące się przez cały budynek pęknięcie skrywające główne wejście.

- To praca bardzo silna, a zarazem bardzo powściągliwa. To skarbiec przeszłości, wokół którego powstaje normalna współczesna przestrzeń - chwalił Bohdan Paczowski, przewodniczący jury konkursowego.

- Staraliśmy się zaprojektować gmach, który z szacunkiem będzie się odnosić do parku, nawiązując ponadto dialog z pomnikiem Bohaterów Getta - powiedział nam wczoraj Rainer Mahlamäki.

Tak nowoczesny, unikalny w skali Europy obiekt przyciągnie na Muranów wielu turystów z zagranicy. Może to być kolejny argument za tym, by kilkaset metrów dalej, pod ul. Andersa między Anielewicza a Franciszkańską, wybudować zaniechaną stację metra. Była tu planowana, ale w latach 80. skreślono ją z oszczędności. Jak pisaliśmy w środę, władze Metra Warszawskiego chciałyby już w przyszłym roku ogłosić przetarg na budowę tego przystanku. Będzie to możliwe, jeśli inwestycję wartą 70-80 mln zł ratusz uwzględni w przyszłorocznym budżecie miasta.

Dziś skwer wokół pomnika Bohaterów Getta jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Muranowa. Niektórzy martwili się wczoraj, że pod budowę muzeum zostaną wycięte piękne drzewa rosnące na tej działce. - To jedyne miejsce, gdzie można swobodnie odpocząć - żałowała pani Elżbieta, emerytka, która mieszka przy ul. Miłej.

- A ja mam nadzieję, że nowy gmach - oby był ciekawy i ładny - poprawi wygląd okolicy. To duża szansa dla naszej dzielnicy. Teraz dokoła stoją paskudne bloki - marzy się Przemysławowi Piotrowskiemu z Karmelickiej. Na skwer przychodzi kilka razy dziennie. Tu wyprowadza psa Lukrecjusza. - Jeśli Muzeum Historii Żydów Polskich będzie równie ciekawe jak Muzeum Powstania Warszawskiego, to będę tu przychodził z wielką radością - zapowiada.

Michał Wojtczuk, Dominika Dziobkowska Gazeta.pl 30-06-2005

finałowa jedenastka, opinie po konkursie - gazeta.pl oraz ronet.pl...