Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
Powstaje multimedialna makieta miasta dla inwestorów

Chcesz zainwestować w Krakowie, a nie wiesz, które miejsce w mieście będzie dla ciebie najlepsze? Możesz wziąć zwykłą mapę albo - skorzystać z makiety wirtualnej. Multimedialny plan miasta, właśnie dla inwestorów, powstanie w magistrackim wydziale strategii i rozwoju.

 
autor:
Renata Radłowska
|
06-12-05
|
źródło: gazeta.pl

A właściwie zostanie wybrany z pięciu najlepszych koncepcji wirtualnych makiet, które nadesłano na konkurs. Przygotowały je firmy reklamowe i działające w branży multimediów. Czyja propozycja zwycięży? Wyniki konkursu ogłoszone będą w ciągu kilku dni; przygotowanie makiety to kwestia trzech, czterech miesięcy.

Kraków to prawdopodobnie pierwsze miasto w Polsce, które będzie się mogło pochwalić taką wirtualną makietą.

- To ma być bardzo przydatne narzędzie dla biznesmenów zainteresowanych inwestowaniem w Krakowie - mówi Marcin Gajownik z wydziału strategii i rozwoju miasta, kierownik referatu promocji gospodarczej. - Skąd ten pomysł? Efekt wielu rozmów ze środowiskami biznesowymi; wszyscy zgodnie twierdzili, że brakuje czegoś interaktywnego, przejrzystego, łatwo dostępnego. Dla nas to także znakomita promocja Krakowa.

Droga Królewska do chwalenia się

Takie były też kryteria oceny nadesłanych prac: oryginalność, przejrzystość, łatwość obsługi programu.

Co dostanie inwestor? Trójwymiarowy Kraków z zaznaczonymi obszarami, gdzie można inwestować (w zależności od skali przedsięwzięcia). Kazimierz, Branice, Specjalna Strefa Ekonomiczna, Balice, okolice Dworca Głównego (oczywiście z Krakowskim Centrum Komunikacyjnym), rondo Grunwaldzkie, Czyżyny, Zabłocie, Stare Miasto. Każdy z tych punktów będzie można dokładnie obejrzeć - w jakim jest sąsiedztwie, jaka jest w okolicy komunikacja. Także dostępność potrzebnej infrastruktury. Jeżeli biznesmena zainteresuje Zabłocie, zobaczy w swoim komputerze układ jego ulic, zabudowę, być może obrys działek. To wszystko można powiększyć i oglądać z różnych perspektyw.

- Użytkownik sam zadecyduje, jaki rzut chce zobaczyć, gdzie się zatrzymać, co obejrzeć z bliska - opowiada Gajownik.

Niespodzianka to możliwość odbycia wirtualnego spaceru Drogą Królewską. Urzędnicy uznali, że inwestorów zainteresuje także ta część Krakowa, w której wieżowca zbudować nie można, a która jest atrakcyjna pod innymi względami. Drogą Królewską będziemy się więc chwalić.

Standard w biznesie

Multimedialny plan miasta będzie również zawierał informacje o tym, gdzie można wynająć powierzchnię biurową. Inne, podstawowe, ale bardzo ważne, informacje, na przykład kompletowanie dokumentów i załatwianie formalności - znajdą się w aktualizowanym właśnie przez urzędników Informatorze Inwestycyjnym.

- Na mapie nie będzie zaznaczonych inwestycji, które już w Krakowie są - dodaje Gajownik. - Dla biznesmena nie ma większego znaczenia, że w mieście ulokowało się już kilka znanych firmy. O tym dowie się z innych źródeł, jeżeli oczywiście będzie poszukiwał takich informacji. Sam fakt, że przygotowano dla niego taką makietę, potwierdzi, iż Kraków nie jest białą plamą na inwestycyjnej mapie Polski.

Wirtualny plan miasta dla inwestorów będzie miał dwie wersje językowe: polską i angielską. Jak mapa do nich trafi? Zainteresowani dostaną ją podczas imprez branżowych - targów inwestycyjnych i różnego rodzaju prezentacji. Makieta znajdzie się także na internetowej stronie www.krakow.pl. Kraków na płytach DVD, CD oraz i ten w internecie ma robić wielkie wrażenie.

Czy zrobi?

- Wirtualne makiety dla inwestorów to już dzisiaj żadna nowość, bo biznesmeni, na przykład w USA, dostają takie materiały regularnie z różnych miast. To standard w biznesie - opowiada Michael Birch, amerykański biznesmen, który od kilku dni jest w Krakowie (na służbowy rekonesans wysłała go firma konsultingowa). - Kraków może na tym tylko zyskać, bo to oznacza, że jest sensownym i dobrze przygotowanym partnerem

www.gazeta.pl/krakow