Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
"Made in Germany - Architektura i ekologia"

Ekspozycję oglądać można do 15.12.2005 Wernisaż odbył się 16 listopada o godz. 17.00 w Goethe-Institut (Kraków, Rynek Główny 20). Wykład wprowadzający wygłosiła Dorota Leśniak.

 
autor:
Dorota Krakowska
|
18-11-05
|
źródło: Goethe Institut

"Made in Germany - Architektura i ekologia" jest I częścią cyklu ekspozycji dotyczących nowej architektury w Niemczech. Rozmaite przykłady współczesnych projektów architektonicznych ukażą nam wzajemne relacje architektury, kultury i polityki społecznej. Pomimo tego, że w ostatnim czasie na niemieckiej scenie architektonicznej ukształtowały się liczne interesujące tendencje kreowania nowoczesnego modelu życia, to jednak pozostają one niedoceniane na arenie międzynarodowej, a niemieckie zasługi na tym polu łączy się raczej z wielkimi nazwiskami i pojęciami z przeszłości, jak Bauhaus, Peter Behrens czy Walter Gropius. Jednakże właśnie w ostatnich trzydziestu latach XX stulecia, w obrębie jednej generacji, niemiecka architektura przeżyła niezwykle spiętrzenie tendencji i stylów. Kluczowe okazały się tutaj wysoki standard technologiczny oraz osiągnięcia innowacyjne.

Podstawowym dążeniem jest odzwierciedlenie w projektach architektonicznych wzajemnych relacji pomiędzy budynkiem, a środowiskiem, w którym zostaje on umieszczony. Znaczenie ma nie tylko strona estetyczna. Zwraca się uwagę przede wszystkim na to, jak projekt architektoniczny uwzględnia wszystkie aspekty codziennego życia.