Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHAT IS ARCHITECTURE?
Architektura w rozszerzonym polu (Architecture in the Expanded Field)

       W dniu wczorajszym, na wykładzie z cyklu 'Co to jest architektura', gościliśmy Diane Agrest, przedstawicielkę biura architektonicznego Agrest and Gandelsonas Architects, biura, które współtworzyła w 1980 roku oraz Diana Agrest Architects w Nowym Jorku.

 
autor: KK
|
20-03-05
|
źródło: własne

Diana Agrest podczas wykładu


       W tradycyjnym wstępie do wykładu, kurator serii 'what is architecture' - Adam Budak, zarysował zebranym gościom sylwetkę Diany Agrest. Interesuje nas balansowanie twórcy na granicy architektury praktycznej i teoretycznej. Jest to niezmiernie istotna sprawa, biorąc pod uwagę rozważania gości tego cyklu wykładów, a więc chęć odpowiedzi na pytanie "Co to jest architektura".

       Na wstępie do wykładu Diana Agrest stwierdziła, że architektura jest ostatnią dziedziną sztuki, która aktualnie może być przez nas badana i analizowana.

       Z kilku prezentowanych w dniu wczorajszym projektów my zaprezentujemy wybrane koncepcje i realizacje - które według nas zasługują na największą uwagę.


       Projekt dzielnicy Paryża, nad rzeką Sekwaną, miejsce ze zmieszaną sekwencją parków i budynków. Idea architektów to wstawienie siatki ulic pochodzących swoim stylem jakby prosto z Nowego Jorku. Następnie w taką gotową strukturę ulic próbowano wstawić elementy zieleni. Powstały dwie nakładające się formy, dwa przeciwieństwa wzajemnie jednak się łączące.

Long Island

       Kolejnym projektem był inny w swojej skali koncept domu na wyspie Long Island. Poprzez zabawę z formą powstają połączone skupiska architektoniczne. Główny zestaw form, widoczny przede wszystkim w ujęciach zewnętrznych tworzy najważniejszy charakterystyczny element budowli - układ kładek i wież.

Midtown Manhattan West

       Jedną z ważniejszych koncepcji (projekt tylko koncepcyjny, bez realizacji), którą mieliśmy okazję oglądać podczas wykładu Diany Agrest, było założenie urbanistyczne dużej dzielnicy w centrum Nowego Jorku, a dokładnie na zachodnim jego wybrzeżu. Jest to obszar około 30 alei w części zwanej Midtown Manhattan West. Pojawia się sprawa dyskursu architektonicznego w oparciu przede wszystkim o pytania urbanistyczne. Okolica nabrzeżna musi być zmodernizowana, gdyż jest bardzo mało dostępna zarówno pod względem komunikacji miejskiej jak i wygodnego dostępu pieszo-jezdnego. Idea, jaką próbowali przeforsować - Diana Agrest wraz z zespołem - to wstawienie pewnej ilości 'komunikacji', wraz z małą ilością innych ingerencji - swoista akupunktura urbanistyczna. Architekci tworzą zdublowany układ siatki planistycznej - strukturę ulic istniejących w połączeniu z nowo kreowanym układem zieleni o całkiem odmiennym gradiencie. Trzeba przyznać, że to nałożenie (widoczne na trzech powyższych ilustracjach) tworzy dosyć ciekawy koncept, który znakomicie współgra w wielkim mieście jakim niewątpliwie jest słynny New York City.

Suma naniesionych struktur

Jedną z prezentowanych realizacji był zestaw budynków położonych w Bronxie (także Nowy Jork):

XUJIAHUI Shanghai - dzielnica w Chinach
       To kolejny, bardzo ważny w twórczości Diany Agrest projekt urbanistyczny. Osiem obszarów, które miały zostać zaadaptowane - każdy w sposób odmienny i niepowtarzalny. Konkurs na realizację dzielnicy Xujiahui był realizowany w kilku etapach. W finałowej fazie wygrali go właśnie architekci z biura Diany Agrest. Zaproponowali oni 9 różnych stref - muzeów, centrów biznesu, sporu i mieszkalnictwa, których zadaniem było ściągnięcie potencjalnych odbiorców wszelkiego rodzaju prezentacji i usług, które uzyskać będzie można w tych dystryktach.
       Pojawia się analogiczny do konceptu z Nowego Jorku, pomysł na połączenie projektowanych grup obiektów poprzez zielone ciągi komunikacyjne. W Xujiahui (wspomniana dzielnica miasta Shanghai) powstaje coś nowego - przestrzeń publiczna.
W części sportowej znajdują się aktualnie całkiem nieciekawe formy budynków sportowych. Architekci starają się zmienić to miejsce wkładając istniejące budowle ponownie w zieleń (dodatkowe elementy to hotel oraz muzeum sportu). Pojawia się także symboliczna wieża z centrum konferencyjnym. W kolejnym "podprojekcie" czyli części filmowej ("Film City") proponowane są serie ścieżek, które prowadzą gości - widzów wokół istniejących budynków (studia filmowe) oraz proponowanych form widocznych na poniższej wizualizacji.

XUJIAHUI Shanghai (po prawej u dołu cześc sportowa,
dalej 'film city', w tle 'business center')

       Pytania po wykładzie dotyczyły projektów Diany Agrest, jej całej twórczości oraz miejsca, w którym tworzy (włącznie z charakterystyką wschodu i zachodu Stanów Zjednoczonych). Jedno z pytań dotyczyło problemu, a raczej aktualnego fenomenu architektury ruchomej w wielopłaszczyznowości tego stwierdzenia. Odpowiedź autorki oparła się przede wszystkim na budynku Muzeum Gugenheima autorstwa Franka Lloyda Wrighta, który zdecydowanie jest mobilny choć takowej możliwości przecież budowle same w sobie nie mają...

'Co to jest architektura' według Diany Agrest

       Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Nie chcąc jednak zawieść swoich słuchaczy Diana Agrest potwierdza zdanie wypowiedziane w trakcie wykładu - iż architektura w dalszym ciągu jest dyscypliną humanistyczną, a co ważne jest niewiele dziedzin humanistycznych, które nam pozostały do tak szerokich analiz. Architektura jest ucieleśnieniem wielu wartości, powinna być też postrzegana jako element większej całości (praktyki kulturowej).