Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
Auditorium Maximum UJ już gotowe

        Z wierzchu czarny, od wewnątrz szklano-drewniano-metaliczno-grafitowy. Po dwóch latach budowy otwarto budynek Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej

 
gazeta.pl
|
12-08-05
|
Rafał Romanowski 26-07-2005

Otwieramy Auditorium Maximum rok później, niż zakładano, z całą pewnością jednak nie był to rok stracony - mówił prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wspólnie z przyszłym rektorem Karolem Musiołem, największy orędownik budowy nowego kompleksu uczelni.

Rok później

Za opóźnienie odpowiedzialna jest firma, której nazwy nie godzi się wymówić w tym miejscu.

Budowa Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej ruszyła w czerwcu 2003. Gotowy gmach planowano oddać do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Prace spowolnił jednak konflikt z Hydrobudową-6, wykonawcą projektu, która w celu zmniejszenia kosztów zmieniła warunki umowy, proponując w miejsce zatwierdzonych materiałów tańsze odpowiedniki. Wybrano nowego wykonawcę, który w ekspresowym tempie dokończył pozostawiony w surowym stanie budynek.

Auditorium Maximum to jedna z największych inwestycji uniwersytetu. Środki na budowę ogromnej auli i centrum konferencyjnego UJ gromadził przez osiem lat. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 30 mln zł, z czego lwią część dał marszałek województwa Janusz Sepioł.

We wtorek, przy dźwiękach operowej wersji "Dumki na dwa serca", muzyki klasycznej, wierszy Tuwima w wykonaniu Anny Polony i inauguracyjnego wykładu pt. "Kwiaty polskie", zaprezentowano gościom i dziennikarzom nowoczesne wnętrza kompleksu. Jego największa sala amfiteatralna, nawiązująca do czasów amfiteatru greckiego, ma 1000 miejsc na dole i 200 na okalającym balkonie.

Rozsuwane ściany

- Proszę spojrzeć za siebie, pośrodku jest miejsce na rozsuwaną gigantyczną ścianę, która może dzielić przestrzeń na dwie sale po 500 + 100 miejsc każda - kierował wzrokiem zebranych Ziejka. Ponadto do użytku studentów największych wydziałów uniwersytetu oddano cztery estetycznie zaprojektowane sale na kilkaset miejsc (również z możliwością dzielenia na dwa rozsuwanymi ścianami).

Pod Auditorium Maximum wybudowano podziemny parking na blisko 100 samochodów. Już we wrześniu, po końcowych pracach adaptacyjnych, wjadą tu pierwsze samochody. Jako że parking ma w przyszłości pełnić również funkcje wystawiennicze, za półtora miesiąca zaprezentowana zostanie tu pierwsza ekspozycja. Na przedniej elewacji, która na razie prezentuje się nieco "trumiennie", zamontowana zostanie jeszcze na szkle wielka nazwa budynku.

- Cieszę się, że udało się wykonać projekt bez zmian - nie kryje dumy Franciszek Ziejka. - Znalazło się nawet miejsce dla 140-letniego, bardzo rzadkiego dębu szypułkowego, na potrzeby którego powiększono jedno z dwóch zaplanowanych atriów. - 8 tysięcy metrów kwadratowych, ponad 56 tysięcy metrów sześciennych kubatury - wylicza zadowolony Stanisław Deńko, współautor projektu.

Drugie w październiku

Na razie Auditorium Maximum otwarto nieoficjalnie. Oficjalnie, już po zakończeniu wszystkich prac, otwarte będzie 1 października. - W przyszłości nasi studenci będą zastanawiać się, jak możliwe było funkcjonowanie UJ bez tego gmachu - prognozuje rektor Ziejka. Zapowiada, że powiększone i zmodernizowane Collegium Paderevianum oraz planowany obok hotel sprawią, że przy ul. Krupniczej powstanie zwarty kompleks edukacyjno-hotelarski.

foto gazeta.pl http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,37650,2840065.html