Strona główna Portalu >>> newsy >>> FTA.pl
Atmosfera. Wystawa projektów architektonicznych
autor: fta.pl
|
11-07-05
|
źródło: Fundacja Twórców Architektury

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy projektów architektonicznych grupy Atmosfera z Chorwacji, który odbędzie się we czwartek, 7. lipca 2005 r., o g. 19.00. w Centrum Sztuki Współczesnej 'Solvay', Dom Kultury 'Podgórze' ul. Zakopiańska 62, Kraków www.solvay.krakow.pl
Wystawa będzie czynna do 24 lipca.

W ciągu ostatnich lat jesteśmy świadkami ważnych zmian na chorwackiej scenie architektonicznej. Chodzi, przede wszystkim, o zmianę pokoleniową. Do głosu dochodzi ŤNowa generacjať chorwackich architektów, której środki wyrazu nie są już ani nowoczesne ani postmodernisztyczne, ale należą do nowej, cyfrowej epoki, charakteryzującej się radykalnymi zmianami we wszystkich sferach społeczeństwa, uwarunkowanymi technologiami cyfrowymi.
Innymi słowy, zużyte maszynowe i postindustrialne -izmy 20 wieku, takie jak modernizm lub postmodernizm, zastąpiły nieprzeniknione i niezbadane przestrzenie cyfrowego - parafrazując Charlesa Jencksa i jego tezę o śmierci modernizm - nową tezą: postmodernizm umarł.
Architekci Bernarda i Davor Silov w swoich dziełach stosują podstawowe zasady, charakteryzujące architekturę ery digitalnej, co możemy streścić w kilka słowach: NO SCALE - NO TYPOLOGY - NO STYLE, czyli bez skali, typologii i stylu.

(z krytyki Krešimira Galovića)