Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
Architekci wymyślają Gdańsk

        Najsłynniejsi architekci z kraju i zagranicy prezentują w Gdańsku swoje koncepcje Europejskiego Centrum "Solidarności" i zagospodarowania terenów postoczniowych. Już za kilka lat ta część Gdańska zmieni się nie do poznania, tylko czy na realizację którego pomysłu zdecydują się władze miasta?

 
gazeta.pl
|
12-08-05
|
Maciej Sandecki

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz za punkt honoru postawił sobie doprowadzenie do powstania Centrum "Solidarności" oraz tzw. Młodego Miasta na terenach należących niedawno do Stoczni Gdańskiej. W jego zamyśle samo Centrum ma być budowlą na miarę XXI wieku, a dzielnica wokół niego zamieni się w nowoczesne centrum Gdańska, z promenadą do nabrzeży nad Martwą Wisłą, restauracjami, kawiarniami, kinami itp.

Do opracowania koncepcji zagospodarowania tych terenów kilka miesięcy temu zaproszono najwybitniejszych architektów i urbanistów (m.in. Włocha Renato Rizzi Gaetano Pesce z Nowego Jorku). W środę 3 sierpnia zjechali oni do Gdańska, aby przedstawić swoje pomysły podczas dwudniowego seminarium zorganizowanego w ramach obchodów 25. rocznicy powstania "S". - Celowo zaprosiliśmy architektów polskich i zagranicznych, bardzo młodych oraz bardzo doświadczonych - mówi Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Stworzenie dobrej koncepcji dla tych terenów jest bardzo trudne. Musi ona podkreślać doniosłość historyczną miejsca, wartości "Solidarności", a zarazem spełniać określoną rolę użytkową. Potrzebowaliśmy więc spojrzenia wielu, najlepszych architektów. Przeanalizujemy przedstawione koncepcje. Być może jednak z nich zostanie zrealizowana. Marzy nam się, żeby do 2010 r. teren wokół pomnika Poległych Stoczniowców zmienił się nie do poznania.

W środę swoje koncepcje przedstawiło sześć zespołów, dzisiaj prezentacja kolejnych. Gaetano Pesce w swoim projekcie skupił się na "Drodze do Wolności", biegnącej od pomnika Poległych Stoczniowców, przez stocznię, do nabrzeży. W jego zamyśle na drodze tej ustawione byłyby wielkie platformy w kształcie liter, tworzące napis "Solidarność". Spacerując po nich będziemy się wspinać, każda litera będzie usytuowana o 60 cm wyżej od poprzedniej. Litery mają być otoczone bujną roślinnością, tworząc swoisty system wiszących ogrodów. Na placu Solidarności Pesce chciałby ustawić dwie duże fontanny w kształcie otwartych ludzkich dłoni. Kontrowersje wzbudziły projekty zespołu Szczepana Bauma z Gdańska oraz Romualda Loeglera z Krakowa. W projekcie pierwszego budynek Centrum przypominałby kraty wychodzące z ziemi, a u drugiego byłby kryształem otoczonym wodą.

foto gazeta.pl http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,2854072.html