Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYKŁADY
Adrien Sina - architekt, artysta, teoretyk

        Zapraszamy na dwa kolejne wyklady z cyklu Akademia Zachety: Adrien Sina - architekt, artysta, teoretyk.

 
autor: KK
|
29-05-05
|
źródło: Zachęta, ilustracje adrien-sina.net

Adrien Sina website

www.adrien-sina.net

30 maja 2005 (poniedziałek) godz. 18
Kantor and the Culture of Resistance. Performance, War, Ethics and Politics.

31 maja 2005 (wtorek), godz. 18
[ d(t)oxic landscapes ] Cybercities, Megacities, Homelesscities.

Oba wykłady w języku angielskim.
Odbędą się w sali kinowej Zachęty (wejście od ul. Burschego).
Wstęp wolny

        Adrien Sina - architekt, artysta, teoretyk. Urodził się w 1961 roku. Mieszka i pracuje w Paryżu i Londynie. Studiował w École d'Architecture Paris-Villemin (razem z Bernardem Tschumi) i w Architectural Association w Londynie. Równolegle studiował jako wolny słuchacz w College International de Philosophie. W sztukę performance wprowadził go Jochen Gerz. Podstawą sztuki i teorii artystycznych Adriena Siny stała się jego praca o filozofach okresu przedsokratejskiego.

        Adrien Sina miał wiele wystaw - od Kioto Future City Art Museum w 1994 roku po TransArchitectures 03 Nai-Rotterdam w 1998 oraz w licznych instytucjach we Francji. Wśród jego projektów kuratorskich są: Fugitive Fluctuations dla Espace d'Art Yvonamor Palix w Paryżu w 1995 roku, Fugitive Fluctuations mutation 2 (Ferme du Buisson Contemporary Art Centre, Noisiel w 1996) i - w oparciu o performance - Tragedies Charnelles, (Chateau de Pommery, Reims w 2000 roku).

        W tym samym roku Adrien Sina zainicjował i wydał numer specjalny pisma La Mazarine w związku z wystawą Tragedies Charnelles + Fluctuations Fugitives i kolejny, poświęcony projektowi Immanences Spatiales, którego był komisarzem.

        W 2003 był współkomisarzem programu Art, Lies and Videotape: Exposing Performance w Tate Liverpool. Wykładał zarówno w Europie (m.in.: Sorbona w Paryżu; Courtauld Institute of Art w Londynie; École Nationale des Beaux-Arts w Lyonie) jak i w Stanach Zjednoczonych (Art Center College of Design Pasadena w Los Angeles).

        W 2001 i 2002 roku jego eksperymentalny program był testowany na wulkanicznej wyspie Reunion (francuskie terytorium), gdzie problem irracjonalnych relacji i wspólnej pamięci stał się tematem prac studentów (video, performance, nowe media).

        Ostatnim projektem Adriena Siny jest Archeology of Desire - wystawiony w t1+2 Artspace, w Spitalfields w Londynie, którego prezentacja planowana jest na RoseLee Golberg's Performa Biennale w Nowym Jorku, w listopadzie 2005 roku.

        Adrien Sina jest autorem esejów publikowanych m.in. w: La Mazarine, World of Design, Photographie, INTER Art Actuel, InterCommunication oraz wielu katalogach wystaw i pracach zbiorowych.