Strona główna Portalu >>> newsy >>> Spotkania - Konferencje
THE A-DAYS 2 - POZNAŃ 23-24 WRZEŚNIA 2005

Po prawie półtorarocznej przerwie architekci z całej Polski mają okazję gościć w Poznaniu na imprezie architektonicznej o nazwie THE A-DAYS 2.

Gościem specjalnym podczas tegorocznej edycji The "A"-Days jest światowej klasy architekt Pani Zaha Hadid.

Poniżej zaproszenie na tę imprezę opisujące po krótce jej charakter. Przypominamy, że spotkanie to odbywa się w ten weekend, więc jest już za późno na zgłoszenia. Nasz artykuł ma jedynie charakter informacyjny.

 
autor:
KK
|
24-09-05
|
źródło: Wielkopolska IARP

The A-Days 1 odbyły się w kwietniu 2004 roku > > >

 

W imieniu organizatorów "THE A-DAYS 2005" pragniemy serdecznie zaprosić Koleżankę/Kolegę do uczestnictwa w II Międzynarodowych Spotkaniach Architektów które odbędą się w Poznaniu w dniach 23 i 24 września 2004. Międzynarodowe Spotkania Architektów, to wspólne przedsięwzięcie Izby Architektów (na zlecenie Rady Krajowej realizuje je Wielkopolska Okręgowa IA), SARP-u oraz Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Pierwsza taka impreza miała miejsce w kwietniu roku 2004, w przededniu wejścia Polski do UE i została powszechnie uznana za duży sukces, zarówno w wymiarze merytorycznym (powstał dokument końcowy "Karta Poznańska") jak i społeczno-towarzyskim. Motywem przewodnim A-DAYS 2005 jest "Powrót rzeki do miasta", a honorowy patronat nad całą imprezą objął Prezydent Poznania, Pan Dr Ryszard Grobelny.

W imprezie "THE A-DAYS 2005" udział wezmą przedstawiciele izb oraz stowarzyszeń architektów z Niemiec, Irlandii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów europejskich. Podobnie jak w roku ubiegłym, głównym celem jest zacieśnienie wzajemnych kontaktów koleżeńskich oraz wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskiem architektów polskich i kolegami zarówno z krajów mających już za sobą wieloletnie członkostwo w Unii Europejskiej, jak i tych, które o nie dopiero zbiegają. Tegoroczną edycję pragnęlibyśmy połączyć i skoordynować z kilkoma innymi, ważnymi dla naszego środowiska wydarzeniami:

  • Europejskim Forum Architektów Polska-Niemcy - planujemy rewizytę Kolegów z Niemiec w Poznaniu i kontynuację prac merytorycznych "Forum", wspólnie z Politechniką Poznańską,
  • Forum Inwestorów - planujemy zorganizować "konfrontację" czołowych polskich architektów z największymi inwestorami (obiektów budowlanych) działającymi na terenie Polski. Jest propozycja, aby miało to charakter telewizyjnego talk-show, dynamicznie poprowadzonego przez któregoś z najbardziej popularnych i lubianych dziennikarzy TV. Ideą przewodnią będzie ukazanie społeczeństwu fundamentalnego znaczenia dobrej współczesnej architektury dla ogólnego wizerunku Polski i poziomu życia w naszym kraju, wskazanie na możliwości i celowość podejmowania wysiłków na rzecz dobra publicznego, wbrew biurokracji i błędnej legislacji. Sądzimy, że po nieuchronnym zalewie w mediach tematów negatywnych (będziemy właśnie u progu tzw. ciszy wyborczej) przyda się wszystkim nieco oddechu od brudów polityki.
  • Wręczeniem kolejnej Nagrody Prezydenta M. Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację w Poznaniu w roku 2004,
  • Rozstrzygnięciem konkursu na Chwaliszewo i koryto Warty, który na zlecenie Miasta Poznania organizuje Oddział Poznański SARP
  • Wykładem światowej sławy architekta, Pani Zahy Hadid, laureatki Nagrody Pritzkera (Nobel w dziedzinie architektury) za rok 2004

Impreza rozpocznie się w piątek 23 września 2005 o godzinie 11.00 kolejną edycją Europejskiego Forum Architektów. W ramach "Forum" odbędą się wystąpienia oficjalnych delegacji oraz wykłady i prezentacje połączone z dyskusją panelową. W tym też dniu tym zostanie zorganizowane "Forum Inwestorów". Wieczorem tego dnia przewidujemy wręczenie kolejnej edycji Nagrody Jana Baptysty Quadro oraz wieczorne spotkanie towarzyskie w klubie Piano Bar na terenie Starego Browaru.

Drugi dzień, (sobota 24 września), rozpocznie się ogłoszeniem wyników konkursu organizowanego na zlecenie Miasta Poznania przez SARP na Chwaliszewo i koryto Warty i wernisażem wystawy pokonkursowej w lokalu SARP Poznań przy Starym Rynku 56. Następnie przewidziano spacer po Starym Mieście i dawnym korytem Warty oraz atrakcję turystyczną w postaci rejsu wynajętym statkiem wycieczkowym po Warcie. Programowi merytorycznemu towarzyszyć będą elementy nieformalne o charakterze towarzyskim, służące lepszemu wzajemnemu poznaniu i zbliżeniu uczestników spotkania.

WIELKOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA ARCHITEKTÓW

Marek Czuryło

Przewodniczący Rady WOIA

Gościem specjalnym A-Days 2 jest Zaha Hadid

Ilustracje: www.wielkopolska.iarp.pl oraz www.sztuka-architektury.pl