Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Kresy i bezkresy - wystawa profesora Wiktora Zina
Bart
|
04-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Wiktor Zin

kup książkę "Opowiadania najkrótsze o ludziach nader różnych" Wiktora Zina >

Profesor Wiktor Zin o swojej wystawie: "Wystawa jest rezultatem kilku wyjazdów na tamtą stronę Bugu. Zaowocowały one cyklem audycji TV 'Nad Niemnem, Piną i Prypecią'. Powstał tom opowiadań "Bohaterowie przetrwania" i te rysunki. Tej wystawy nie należy traktować jako pokazu artystycznej twórczości. Nie jestem malarzem. W moim przypadku rysowanie i malowanie nie jest celem samym w sobie - stanowi jedynie środek do osiągnięcia celu. To utrwalenie bardzo osobistych przeżyć, nic więcej.
Podczas pierwszej prezentacji tej wystawy, w Warszawie w 1992 roku, w Muzeum Niepodległości, jedna z recenzji głosiła "Zin przedstawił patriotyczny komiks szumiący trzcinami i przypominający o naszych obowiązkach Polaków do wartości o których głosi wystawa".
Oglądając te szkice , notatki rysunkowo-malarskie należy pamiętać, że większość przedstawionych krajobrazów już nie istnieje, zostały osuszone, odwodnione, zamienione na śmietniska, składowiska. Profesor przedstawia zatem to co przestało istnieć. Na wystawie można zobaczyć 49 prac profesora obejmujących okres mniej więcej od 1970 roku do 2004 roku, wykonanych w różnych technikach (akwarela, pastel, tusz, gwasz, węgiel). Można tu znaleźć także prace rysowane zaledwie w 2-3 minuty, które powstały przed kamerami Telewizji Polskiej.

Termin wystawy:
27 listopad 2004 - 28 luty 2005
Miejsce:
Centrum Handlowo-Kongresowe "Witek"

Kraków/Modlniczka 124a, 32-085 Modlnica
Organizatorzy wystawy:
Centrum Handlowo-Kongresowe "Witek"
Wydawnictwo "WZ-Film"
Patronat medialny:
Gazeta Krakowska
Radio Plus
TVP 3