Strona główna Portalu >>> newsy >>> SOFTWARE
Rozstrzygnięto konkurs na budowę kolejnych części kampusu UJ

Zakończył się konkurs na budowę kolejnych części kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeżeli uczelnia zrealizuje pomysły architektów, będziemy mieli czego pozazdrościć studentom.

 
www.gazeta.pl
Michał Olszewski
|
27-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Fot. Tomasz Wiech / AG

Podzielony na dwie części konkurs dotyczył zagospodarowania kolejnych cząstek terenu Pychowic, gdzie powstaje kampus uniwersytecki. UJ poszukiwał najlepszego projektu na gmach instytutów matematyki i informatyki oraz wydziału zarządzania i komunikacji społecznej. Obie działki leżą naprzeciwko siebie, na północnym końcu projektowanej ulicy Wawelskiej, która stanie się w przyszłości osią całego założenia. Dotychczas wybudowano bibliotekę Papieskiej Akademii Teologicznej oraz część wydziału biologii i nauk o ziemi.

W pierwszym konkursie zwyciężył projekt autorstwa Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, znanych krakowskich architektów (projektowali m.in. nowy wygląd placu Bohaterów Getta). Znani z upodobania do prostopadłościennych surowych form architekci zaproponowali podłużną, opartą na precyzyjnym matematycznym założeniu bryłę. Nawiązuje ona warstwicowym kształtem do niedalekich Skałek Twardowskiego. Co charakterystyczne, budynek wygląda na schowany w gruncie, częściowo wchodzi bowiem w skarpę.

Jeżeli projekt zostanie zrealizowany w formie proponowanej przez architektów, przyszłym studentom można pozazdrościć. Projektanci chcą np., by zachować pierwotną, dziką roślinność wokół budynku, dlatego proponują, by bujnie rosnące tam krzewy, trawy i chwasty (teren jest podmokły) kosić z różną częstotliwością: im dalej od budynku, tym rzadziej.

Na tym nie koniec. - Z sali wykładowej z dużym oknem w północnej ścianie roztacza się widok, którego ukoronowaniem jest Wawel - opowiadają Lewicki i Łatak. - W salach wykładowych planujemy wąskie szczeliny okienne z widokiem na rozległe przestrzenie. Dodatkowo nie dopuszczą one do nagrzewania się pomieszczeń. A wewnątrz budynku zaprojektowaliśmy ścianę z wapienia, na której powstanie pionowy ogród.

O drugim projekcie, budynku wydziału zarządzania i komunikacji społecznej, dowiedzieliśmy się na razie znacznie mniej. Wiadomo jedynie, że projekt wygrała architektoniczna firma Ashen/Dyer z Londynu, specjalizująca się w realizacjach budynków szpitalnych oraz uniwersyteckich.

Od rozstrzygnięcia konkursu do budowy daleka droga. - Wkrótce rozpoczynamy badania geologiczne, ale na plac budowy wejdziemy nie wcześniej niż za kilka miesięcy - informuje Teresa Kozera, kierownik biura inwestycji UJ. Koszty inwestycji wynoszą odpowiednio 52 mln zł i 82 mln zł, uniwersytet ma jednak zagwarantowane sfinansowanie inwestycji.

Nie wiadomo, czy projekty zostaną wybudowane w takiej formie, jak wyobrażają to sobie architekci. UJ nie podjął bowiem jeszcze decyzji, czy zwycięzcy konkursów będą mieli prawo wpływać na kształt inwestycji, czy też nie. Ta kwestia rozstrzygnie się w najbliższym czasie. Wiadomo już na przykład, że nie wszystkim pracownikom UJ odpowiedzialnym za budowę kampusu przypadł do gustu pomysł pozostawienia dzikich łąk wokół budynku matematyków. - Owszem, to bardzo ciekawe założenie, ale jest różnie odbierane - komentuje na gorąco Teresa Kozera.

źródło www.gazeta.pl