Strona główna Portalu >>> newsy >>> aktualności
Zakończył się remont Baszty Sandomierskiej na Wawelu
by gazeta.pl
|
26-07-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


Robotnicy zdjęli we wtorek rusztowania z Baszty Sandomierskiej na Wawelu, odsłaniając przed turystami odnowione mury.

Robotnicy zdjęli wczoraj rusztowania z Baszty Sandomierskiej na Wawelu, odsłaniając przed turystami odnowione mury.

- Był to jeden z ostatnich odrapanych zakątków na Wawelu, straszących brudem i wilgocią. Teraz stał się jednym z ciekawszych miejsc, które będzie przyciągało turystów - uważa Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

więcej gazeta.pl

źródło gazeta.pl

 
Problemy z budową Krakowskiego Szybkiego Tramwaju
by gazeta.pl
Jerzy Kłeczek
|
26-07-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


Zamrożenie na kilka lat budowy Nowego Miasta, wielomiesięczne opóźnienie w powstaniu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, stracone kilka milionów euro i kompromitacja Krakowa przed zagranicznymi inwestorami - wszystko to grozi miastu z powodu tureckiej firmy Gueris, która do tej pory nie rozpoczęła prac na rondzie Mogilskim i przy tunelu pod dworcem PKP. Wszystko dlatego, że wybrano ją jako najtańszego wykonawcę prac.

Jak niedawno pisaliśmy, prace warte 33 mln euro miały ruszyć 14 lipca. Był to już kolejny termin, bo naprawdę Turcy powinni je rozpocząć już w marcu.

Bezruch i cisza

Minął tydzień, a na rondzie nadal nic się nie dzieje, jedynie przy dworcu toczą się roboty przygotowawcze pod budowę tunelu.

- Dołożymy wszelkich starań, by pierwszy etap prac oddać w terminie - zastrzegał jeszcze na początku lipca Saban Zerener, szef kontraktu ze strony Guerisu. Teraz Natalia Kuczyńska, pracownica tureckiej firmy, powtarza: umowa z miastem zabrania nam udzielania wywiadów, proszę zwrócić się do Agencji Rozwoju Miasta, która reprezentuje gminę. Na nasze pytania wysłane e-mailem do obu prezesów Guerisu w Ankarze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Kierownictwo ARM nie kryje zdenerwowania. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni postępem robót, ale na razie nie możemy wiele zrobić - mówi Anna Marszał, prezes zarządu. Nie dostarczają na czas dokumentów i projektów, nie dotrzymują zobowiązań ustalanych na zebraniach. Bardzo trudny partner i na dodatek wymagający, bo sam rygorystycznie przestrzega zobowiązań z naszej strony - przyznaje.

Umowa z Turkami sporządzona we wrześniu 2003 r. nie zawiera terminów rozpoczęcia poszczególnych etapów prac, a jedynie zakończenia. Tunel ma być gotowy 16 listopada i dopiero wtedy ARM będzie mogła wykonać jakikolwiek ruch.

więcej gazeta.pl

źródło gazeta.pl