Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Siza 5:50

5 października o godz. 19.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5 została otwarta wystawa SIZA 5:50 przygotowana z okazji pięćdziesięciolecia pracy twórczej architekta Alvara Sizy.

 
by KK
|
05-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Prezentuje ona pięć wybranych projektów architekta, po jednym z każdej dekady - herbaciarnię Boa Nova (lata 50.), dom Alvesa Santosa (lata 60.), bank Borges & Irmao (lata 70.), pawilon Carlosa Ramosa (lata 80.) oraz Galicyjskie Muzeum Sztuki Współczesnej (lata 90.). W sumie na ekspozycję składa się 80 rysunków i 65 szkiców, meble oraz elementy wyposażenia wnętrz związane z pokazywanymi realizacjami. Obecną dekadę i obchody pięćdziesięciolecia kariery zawodowej reprezentuje zaprojektowany przez architekta specjalnie na wystawę serwis do herbaty 5:50. Ekspozycję, zorganizowaną we współpracy z nowojorską galerią Ohm Design, można oglądać do 7 listopada.


PEŁNA INFORMACJA:

Konferencja prasowa - 5.10.04, godz. 18.00
Wernisaż wystawy - 5.10.04, godz. 19.00

Koncepcja wystawy:
ohm design inc., 35 York Street Suite 1310, Brooklyn, Nowy Jork, www.ohmdesign.com

Organizacja:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, 50156 Wrocław,
Współpraca: Urząd Miejski Wrocławia, Wydział Kultury i Ochrony Zabytków (wystawa sfinansowana z środków Gminy Wrocław)
Redakcja miesięcznika "Architektura-murator"
Stowarzyszenia Architektów Polskich, Zarząd Główny SARP

Alvaro Joaquim Melo Siza Vieira urodził się w Matosinhos koło Porto w Portugalii (1933). Studiował w Escola de Belas Artes w Porto (dyplom 1955). W latach 1955-1958 pracował z architektem Fernando Tavorą. Wykładowca w Szkole Architektury w Porto, w École Politechnique w Lozannie, na Uniwersytecie Pensylwania, szkole Los Andes w Bogocie oraz w Graduale School of Design na Uniwersytecie Harvarda. Laureat między innymi Złotego Medalu w dziedzinie architektury hiszpańskiego Colegio de Arquitectos (1988), Złotego Medalu Fundacji Alvara Aalto, Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe oraz Nagrody Pritzkera (1992). W 1993 otrzymał Krajową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Portugalskich. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu w Walencji (1992) i École Politechnique Fédéral w Lozannie (1993).

Wystawa zatytułowana Siza 5:50 podsumowuje 50-letni dorobek Alvaro Sizy. W tym czasie zrealizował on ponad 250 projektów. Od samego początku w 1954 roku jego działalność, obok architektury, obejmowała także kształtowanie krajobrazu, aranżację wnętrz, tworzenie unikatowych przedmiotów oraz projektowanie mebli i sprzętów. Nieustannie, wciąż z tym samym wdziękiem i elokwencją, Siza kształtuje pejzaż, a jednocześnie pochyla się nad najdrobniejszymi detalami swych dzieł.
We wszystkim, co zajmuje jego myśli i wyobraźnię, Siza wychwytuje z Czasu najbardziej ludzkie elementy form, języka i percepcji. Jego budowle i przedmioty świadczą o głębokiej świadomości tego, w jaki sposób doświadczenia człowieka mogą zostać wpisane w szersze, wykraczające poza naszą własną przestrzeń i czas, tendencje, jednocząc nas z Historią, której "obecność" dostrzegamy w nawie dziedzińca, kształcie otworu drzwiowego, biegu schodów, formach stolika o smukłych nóżkach czy połyskującym brzegu małej, szklanej popielniczki.

Wystawa prezentuje pięć wybranych projektów - po jednym z każdej dekady, począwszy od lat 50. po lata 90. Znajdują się na niej oryginalne rysunki architekta oraz meble jego autorstwa reprezentatywne dla kolejnych dekad i związane z wybranymi realizacjami architektonicznymi - Herbaciarnią Boa Nova (lata 50.), domem Alvesa Santosa (lata 60.), bankiem Borges & Irmao (lata 70.), pawilonem Carlosa Ramosa (lata 80.) oraz Galicyjskim Muzeum Sztuki Współczesnej (lata 90.).
Obecna dekada i obchody pięćdziesiątej rocznicy jego kariery zawodowej zostały uczczone pamiątkowym "Serwisem do Herbaty 5:50" oraz towarzyszącymi mu stolikiem i krzesłami, zaprojektowanymi przez Sizę specjalnie na wystawę (w sprzedaży w limitowanej serii 150 egzemplarzy) Przedmioty te, podsumowując to co było i zapowiadając to, co nadejdzie, ukazują żywotną siłę i przenikliwy intelekt wielkiego, wybiegającego w przyszłość Architekta.

źródło Muzeum Architektury we Wrocławiu