Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
Rozstrzygnięto konkurs krakowskiego SARP na najciekawsze prace architektoniczne 2003 r.

Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów RP rozstrzygnął konkurs na najciekawsze projekty i realizacje ubiegłego roku. Wygrały: dom studencki Akademii Pedagogicznej i wieżowiec przy ul. Fabrycznej

 
KK
gazeta.pl: Michał Olszewski
|
13-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Na tegoroczny konkurs, jak przyznają sami organizatorzy, spłynęło niewiele prac, mimo że w Krakowie buduje się sporo. Jury wybierało spośród 23 propozycji.

W kategorii Projekt Roku wygrał nowy akademik przy ul. Armii Krajowej, który rywalizował ze szkołą języka japońskiego przy Centrum Manggha oraz dwiema wielickimi inwestycjami: budynkiem obsługi stoku narciarskiego Pod Baranem i centrum edukacyjno-rekreacyjnym. Akademik (arch. Tomasz Mańkowski i Piotr Wróbel) spodobał się jurorom za oszczędność środków architektonicznych - jego znakiem rozpoznawczym jest szereg kolumn ustawionych przed wejściem. Sam budynek pozbawiony jest właściwie detali architektonicznych.

Zaskakująco wygląda natomiast decyzja o przyznaniu nagrody za Realizację Roku wieżowcowi przy ul. Fabrycznej w Krakowie (biuro architektoniczne Wizja). Jurorzy docenili "oryginalne ukształtowanie formy", m.in. pomysł na przeszklone klatki schodowe, oraz nieregularną bryłę budynku. Nie zmienia to jednak faktu, że fantazyjnie (i z konieczności, bo architekci musieli uporać się z nietypowym kształtem działki) odmieniony wieżowiec wypada bardzo blado w porównaniu ze znakomitym projektem budowy domu jednorodzinnego autorstwa Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, znanych m.in. z budzącego kontrowersje projektu zagospodarowania placu Bohaterów Getta. Bryła o zaokrąglonych, łukowatych brzegach, elewacja obłożona drewnem, przeszklony parter, do tego umiejętnie wkomponowane przestrzenie szklane, dzięki którym zaciera się granica pomiędzy domem a otaczającym go ogrodem - architekci udowodnili, że nowoczesne nie musi oznaczać "chłodne". Jury było w tym przypadku podzielone. O ile akademik wygrał z konkurencyjnymi projektami niemal jednogłośnie, to o zwycięstwie wieżowca z ul. Fabrycznej zadecydował jeden głos.

źródło gazeta.pl