Strona główna Portalu >>> newsy >>> NEWS
Rozpoczęło się układanie nowej nawierzchni Rynku Głównego

Pierwszy fragment nowej nawierzchni płyty Rynku Głównego można już oglądać przy wylocie ul. św. Jana. Jeżeli budowlańcom nie przeszkodzi pogoda, układanie kostek potrwa około trzy miesiące

 
gazeta.pl
Jerzy Kłeczek 28-09-2004
|
11-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Do wymiany jest ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych płyty. Będą to kamienie różnej wielkości i pochodzenia: jasno- i ciemnoszary granit, szary i różowy sjenit oraz biały wapień. Wczoraj przy siatce odgradzającej remontowany teren, gdzie rozpoczęto układanie, kłębili się ciekawi nowej nawierzchni krakowianie.

- Ładne! Brzydkie! Ale małe kosteczki! Obcasy, a nawet nogi będzie można połamać! A na tych gładkich marmurach wywrócić się w zimie. Czy to długo wytrzyma? - padały z różnych stron komentarze.

- Ta kostka spełnia najsurowsze parametry. Jak wykazują badania, jest bardziej wytrzymała niż ta na Wawelu - przekonuje Marek Szuba z firmy Inter-Bud, która wykonuje remont. Jak twierdzi, kamienie kładzione są wyjątkowo starannie. - Mamy najlepszych fachowców, którzy przy układaniu ściśle trzymają się projektu. Wyjątkowo starannie tworzyliśmy też podbudowę. Przykładowo, jeden ze starszych operatorów walca stwierdził, że nigdy w taki sposób nie pracował. Utwardzał teren trzykrotnie dłużej niż zwykle. Pierwszy fragment przejechał walcem aż 90 razy.

Na razie pracuje tylko jedna, kilkunastoosobowa ekipa kamieniarzy. Codziennie układają ok. 60 m kw. kostki.

- Na razie wprawiają się w układaniu nowego wzoru. Później robota pójdzie im już szybciej, poza tym - jak będzie już więcej przygotowanej podbudowy - uruchomimy następne ekipy - mówi Marek Szuba. - Chęci i rąk do pracy nie zabraknie. Wszystko zależy od pogody - zastrzega.

gazeta.pl