Strona główna Portalu >>> newsy >>> Gazeta.pl
Badania archeologiczne na Rynku opóźniają jego remont

Archeolodzy z Rynku Głównego cieszą się z odkryć, ale martwią z powodu pośpiechu, w jakim muszą pracować. Na badanie drugiej strony płyty chcieliby dwa lata. Wykonawca remontu skarży się, że ich działania wstrzymują prace budowlane. W niektórych miejscach ma już 16 dni opóźnienia

 
Gazeta.pl
Jerzy Kłeczek
16-09-2004
|
17.09.2004
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Prace przy modernizacji zachodniej części płyty Rynku Głównego rozpoczęły się z dużym poślizgiem (w sierpniu br.) i mają potrwać do końca roku. Wykonawca musi się śpieszyć, bo zakres prac jest ogromny, a niektórych robót nie da się wykonać przy niskich temperaturach. Jeszcze przed rozpoczęciem ustalono, że badania archeologiczne będą miały charakter prac ratowniczych i będą realizowane w formie nadzoru przy robotach budowlanych. W umowie z wykonawcą zawarto zastrzeżenie, że w razie natrafienia na nieznane wcześniej obiekty archeologiczne bądź architektoniczne prace budowlane zostaną wstrzymane.

- Dokonaliśmy wielu znaczących i cennych odkryć. Wykonawcy remontu oddaliśmy już dwie trzecie placu, zostały nam do dokładniejszego przebadania trzy ary w sąsiedztwie Sukiennic - twierdzi Jacek Rydzewski, dyrektor Muzeum Archeologicznego. - Myślę, że jeśli nie będzie jakichś sensacyjnych odkryć, zdążymy z tym do 30 listopada - dodaje.

- Budowlańcy skłonni są do współpracy, a my staramy się nadążać z pracami archeologicznymi - uzupełnia Emil Zeitz, nadzorujący pracujących archeologów.

Interbud, wykonawca remontu, jest nieco innego zdania. - Opóźnienia są. W niektórych miejscach, jak np. przy tunelu technologicznym wzdłuż Sukiennic, sięgają już 16 dni roboczych - zdradza Marek Szuba z Interbudu. Spowodowane są pracami archeologicznymi. Często nawet 70 proc. robotników trzeba odsyłać do domu, bo nie mają nic do roboty.

Czy opóźnienie uda się nadrobić? - Wydłużymy czas pracy, a w przypadku fatalnych warunków meteorologicznych będziemy pracować w namiotach. To oczywiście podniesie nasze koszty, ale będziemy robić wszystko, by zdążyć w terminie - zapewnia Marek Szuba.

W przyszłym roku ma się rozpocząć remont drugiej strony Rynku.

- Miasto musi zadecydować, czy chce przebadać i wyeksponować podziemie, czy tylko wyremontować nawierzchnię. My wolelibyśmy, żeby odkrywki prowadzone były ręcznie, a nie za pomocą koparki. Na przebadanie tego terenu chcielibyśmy dwa lata - mówi Emil Zeitz.

Dotychczasowe znaleziska na Rynku Głównym

1. fragmenty zachodniej ściany Sukiennic (1875-1879 r.) i fundamentów tzw. Syndykówki;

2. mury Kramów Szewskich (XVI w.);

3. relikty murów dawnego Ratusza (XIV-XVI w.);

4. fundamenty murów odwachu austriackiego (XIX w.);

5. poniemiecki zbiornik na wodę (1943 r.) - będzie tam stacja trafo;

6. nieokreślona piwniczka, cembrowina studni zwanej studnią Badylaka (XVI w.);

7. podwaliny drewnianych budowli (będą dodatkowe badania);

8. piec gliniany, podłogi drewniane, bruki, rynsztok (XIV w.);

9. 120 m kw. bruku (ułożony w XIX w., materiał z XV w.).

źródło Gazeta.pl
foto arch. Łukasz Krawontka