Strona główna Portalu >>> newsy >>> KRAKÓW
Remont wschodniej części Rynku i podziemi Sukiennic

Wszystko za jednym zamachem - odsłonięcie podziemi Sukiennic i wymiana nawierzchni płyty - tak będzie wyglądać w przyszłym roku remont wschodniej części Rynku.

 
Gazeta.pl
Magdalena Kursa
|
20-08-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


foto Paweł Ulatowski / AG

- Nie ma co zwlekać z odsłanianiem podziemi Sukiennic. Remont trzeba zrobić raz a porządnie, bo następną taką okazję będziemy mieć być może dopiero za 50 lat - uważa prezydent Jacek Majchrowski, który chce, by prace po wschodniej stronie (czyli tej przy kościele Mariackim) zakończyć w ciągu jednego sezonu.

Wczoraj w magistracie prof. Andrzej Kadłuczka, główny projektant nowej nawierzchni Rynku, po raz pierwszy zaprezentował zakres prac, planowanych na przyszły rok. Największą niewiadomą było, kiedy i w jakim stopniu zostaną wykorzystane rynkowe podziemia. Początkowo planowano, że relikty Kramów Bogatych będzie można oglądać od góry przez przeszklenia w płycie Rynku. - Na razie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu jako zbyt drogiego - mówił prof. Kadłuczka. Planowane jest natomiast odsłonięcie podziemi Sukiennic i stworzenie tzw. rezerwatu archeologicznego. - Zostaną tam wyeksponowane fragmenty wcześniejszych murowanych budowli, a nawet przedlokacyjnych drewnianych budynków - tłumaczył prof. Kadłuczka. Stamtąd będzie też można zobaczyć fragmenty Kramów Bogatych. Zostaną one przykryte płytą, która pozwoli na ich odsłonięcie wówczas, gdy miasto będzie mieć na to pieniądze.

Wschodnią część Rynku pokryją te same materiały co remontowaną w tym roku stronę zachodnią. Pomnik Adama Mickiewicza otoczy ozdobna rozeta. Nie będzie natomiast - jak domagali się niektórzy - szklanych szyb, chroniących wieszcza przed tłumami. Poetę będą za to okalać ozdobne pachołki. Zrezygnowano też z pomysłu zamontowania instalacji do podgrzewania płyty Rynku.

Więcej informacji oraz zdjęć i wizualizacji: www.3dawards.org

Źródło gazeta.pl