Strona główna Portalu >>> newsy >>> WARSZTATY
PLATFORMA 03 - BROWAR MIESZCZAŃSKI - WROCŁAW

W dniach od 23 do 30 maja 2004 r. odbędą się w Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej 44 we Wrocławiu Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne Platforma 03 - Browar Mieszczański.

 
by Kazek K
|
21-05-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Zespół 36 młodych architektów będzie pracował pod okiem wybitnych architektów z Holandii: arch. Wima van Esa i Elizabeth Poot oraz z Republiki Czeskiej: arch. Zdenka Jirana i arch. Michala Kohouta.

Odmienne doświadczenia zagranicznych gości, talent młodych adeptów architektury i niepowtarzalna magia miejsca staną się pretekstem do stworzenia projektu dla Wrocławia - rewitalizacji Browaru Mieszczańskiego.

Efekty ciężkiej, tygodniowej pracy poddane zostaną publicznej ocenie. Sławy polskiej i międzynarodowej architektury, środowisk związanych z procesem inwestycyjnym, jak i przedstawiciele władz miejskich wezmą udział w otwartej dyskusji w dniu zakończenia Warsztatów.

30 maja mieszkańcy Dolnego Śląska, zwiedzając wystawę projektów, zweryfikują swoje wyobrażenia o obiekcie z wizjami zagranicznych gości.


23 - 30 maja - miasto powstaje na naszych oczach.

Organizatorzy - Grupa Platforma

*********************************

Tegoroczne warsztaty architektoniczne skupią się na problemie Browaru Mieszczańskiego, XIX wiecznego obiektu poprzemysłowego o wyjątkowym klimacie.

Prace zespołów projektowych poprowadzą architekci czescy: Zdenek Jiran i Michal Kohout oraz holenderscy: Elizabeth Poot i Wim Van Es.
Wyzwaniem dla uczestników będzie odnalezienie nowej identyfikacji obiektu, jego relacji z miastem i usytuowaniem w 70 tysięcznej dzielnicy Wrocławia.


Idea:
miasto jest organizmem
zespołem integralnie połączonych funkcji
formą wykształconą przez ludzi, pokolenia, generacje..
przez lata istnienia, przechodzi etapy rozwoju.
wojny, ustroje polityczne doprowadziły do zaburzenia funkcjonowania miasta, poszczególnych jego elementów.
czy jesteśmy je w stanie powiązać, uzupełnić brakujące części, a jednocześnie stworzyć miejsce w którym człowiek poczuje się bezpiecznie i będzie się z nim identyfikował?
jakie jest to miejsce?
czy istnieje sposób by powstało zupełnie na nowo?
jaka jest nowa funkcja, forma,
jaka jest idea ?

historia:

Od 1984 roku obiekt wrastał w krajobraz dzielnicy Huby.
Założony pierwotnie przez Roberta Heina "Zum Alten Weinstock", wykupiony w 1907 r. funkcjonował pod nazwą "Genossenschaftsbrauerei Breslauer Gast und Schankwirte, e.G.m.b.H. in Breslau".
Apogeum przedwojennego rozwoju osiągnął w latach 20-tych, przekształcony w "Bürgerliches Brauhaus Breslau Aktiengesellschaft".
Po wojnie wznowiono produkcję w "Browarze Mieszczańskim", którą kontynuowano do 1997 r.. Był jednym z siedmiu dużych i nowoczesnych browarów funkcjonujących w mieście. Obecnie jest jednym z trzech wrocławskich browarów, które przetrwały wojnę, zachowując dawny, unikalny charakter. Jest jedynym, ulokowanym w bezpośredniej bliskości centrum miasta, przed którym otwiera się nowa, odmienna przyszłość.

charakterystyka:

Teren dawnego Browaru Mieszczańskiego to miejsce, w którym czas się zatrzymał.
Autonomiczna względem otoczenia parcela, postindustrialny klimat XIX wiecznej zabudowy, wewnętrzne, prześwietlone słońcem place, kameralne zaułki, koloryt pokrytej patyną cegły składają się na harmonijną przestrzeń.

Ślady historii, materialne świadectwo pragnień
i aspiracji minionych pokoleń, czynią odczuwalną granicę między tu i teraz, a tym, co przeszłe. Browar Mieszczański to zdarzenie metafizyczne. Zespół obiektów, wobec których nie wystarczy być.
Browar Mieszczański należy przeżyć.

wizja:

To, co zrodził ludzki wysiłek wczoraj, dziś ponownie staje się odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka.
Specyfika założenia, nasuwająca analogię z rynkiem miejskim, niepowtarzalna atmosfera oraz lokalizacja predysponuje je do przyjęcia roli centrum kulturalno - usługowego dla okolicznych dzielnic.
Obiektu wyjątkowego w mieście i nieczęsto spotykanego w kraju. Obszaru pulsującego życiem. Realizującego marzenia większości wrocławian
o miejscu spotkań, rozrywki i rekreacji.

historia warsztatów:

Platforma 01 (1999 rok)

Ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Platforma 01 odbyły się w 1999 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Warsztaty architektoniczne oprócz swojej merytorycznej - projektowej funkcji spełniały również zadanie integracji i spotkania środowiska architektoniczno - budowlanego. Wymiana doświadczeń była pretekstem do dyskusji zawodowych i często w następstwie współpracy.
Organizatorzy zaprosili wybitnych polskich architektów Andrzeja Dudę i Henryka Zubla do wystąpienia w roli prowadzących zajęcia. Goście na temat prac projektowych wybrali opracowanie nowych rozwiązań funkcjonalno - przestrzennych w ramach określonych działek własnościowych istniejących kamienic rynku w Gliwicach. Powyższy typ ćwiczenia był również częstym zadaniem opracowywanym na jednej z najlepszych światowych uczelni architektonicznych "Berlage Instytut" w Amstardanie, której ukończeniem mogli poszczycić się prowadzący. Efekt prac warsztatowych był niemałym zaskoczeniem nie tylko w ocenie profesjonalistów, ale również gości na co dzień nie zajmujących się istotą projektowania architektonicznego. Natłok prac koncepcyjnych uzupełniały liczne wykłady zarówno mistrzów jak i prelegentów związanych z działalnością Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Seminaria, wystąpienia naukowe miały charakter
otwarty, dzięki czemu z zadaną problematyką zapoznał się szerszy krąg osób często niezwiązanych z uczelnią. Zwieńczeniem pracy architektów stała się publiczna prezentacja projektów połączona z wystawą we wrocławskim muzeum architektury. Bankiet przy udziale licznych patronów przedsięwzięcia, sponsorów i zaproszonych architektów z całej Polski umożliwił pogłębienie dyskusji środowiskowych oraz umocnienie kontaktów zawodowych.


Platforma 02 (2000 rok)

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji Grupa Platforma podjęła się organizacji szerszych w swojej formie Międzynarodowych Warsztatów Architektonicznych Platforma 02. Dzięki ogólnopolskiemu oddźwiękowi ubiegłorocznego przedsięwzięcia na przyjazd i prowadzenie prac projektowych zgodzili się tacy europejskiego formatu architekci jak; Dietrich Bangert (Berlin), Günter Behnisch (Studgartt), Stefan Scholz. W warsztatach wzięło udział około 40 studentów. Większość Większość wrocławskiego wydziału. Temat pracy określony został przez zaproszonych gości.
Zadanie dotyczyło starówki wrocławskiej, a konkretnie tej części usytuowanej wzdłuż pradawnego "Szlaku Bursztynowego", tj. ul. Kołłątaja i ul. P. Skargi. Traktu tego nie można dziś jednak nazwać reprezentacyjnym. Zespoły projektowe opracowały sposób uatrakcyjnienia obszaru ciągnącego się wzdłuż niego proponując nowe rozwiązania funkcjonalne mające na względzie obecność i wpływ trudnej tkanki miejskiej.
Organizatorzy zaprosili wykładowców i konsultantów, którzy nie tylko mogą przedstawić znakomite realizacje. Przede wszystkim zaprezentowali własne twórcze metody projektowe oparte na krytyce architektonicznej. Nie było tu celem nauczanie sposobu postępowania, lecz pokazanie wachlarza możliwych strategii działania generujących różne rozwiązania postawionych problemów. Częścią wspólną wszystkich możliwych wariantów był jedyny wymóg podstawowy, warunek działania - myślenie.
O tym między innymi, były wykłady prezentowane na "Platformie 02" przez arch. Dietricha Bangerta, arch. Stefana Scholza, arch. Romana Rutkowskiego, arch. Andrzeja Dudę i arch. Güntera Behnischa. Zakończeniem czterodniowej pracy była publiczna prezentacja projektów muzeum architektury we Wrocławiu, której eha i dyskusje przeniosły się na kuluarowe spotkania bankietowe. Wystawa koncepcji była prezentowana w muzeum architektury jeszcze przez siedem tygodni.


Więcej informacji: www.grupaplatforma.pl

źródło własne