Strona główna Portalu >>> newsy >>> PROJEKT
Propozycje zabudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego w Warszawie

Co otoczy Grób Nieznanego Żołnierza? Szklana kolumnada? Pieczołowicie odtworzona zabudowa sprzed II wojny światowej? A może mariaż tradycji i nowoczesności? Miejscy urzędnicy ujawnili w poniedziałek trzy projekty zgłoszone do przetargu na zabudowę zachodniej pierzei placu Piłsudskiego.

 
gazeta.pl
Michał Wojtczuk 23-08-2004
|
30-08-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


Najbardziej prestiżowy punkt Warszawy czeka na zabudowę. Jak będzie wyglądał?
Fot. Wojciech Surdziel / AG

W przetargu startuje francuska firma Bouygues Batiment International (wraz ze swoją polską spółką Bouygues Polska SA), węgierskie konsorcjum TriGranit oraz belgijskie przedsiębiorstwo Buelens Real Estate.

- Odbudowany w swoim historycznym kształcie Pałac Saski będzie własnością miasta, znajdą się w nim biura o randze państwowej - przypomniał zasady przetargu Michał Borowski, naczelny architekt miasta. - Pozostałe dwa budynki - odbudowany Pałac Brühla oraz kamienica w narożniku placu, wzdłuż ul. Królewskiej, inwestorzy będą mogli wykorzystywać na cele komercyjne, czyli umieścić tam biura, sklepy, galerie, restauracje... O ile Pałac Brühla ma również zostać odbudowany według szczegółowych wytycznych, o tyle co do architektury kamienicy miasto pozostawiło inwestorom wolną rękę.

Od tradycji do kontrastu


Architekci pracujący dla Boudygues pieczołowicie odtworzyli przedwojenną zabudowę
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Francuzi zaproponowali pieczołowitą odbudowę zabudowy sprzed 1939 r. Architekci pod kierunkiem Leszka Klajnerta odtworzyli XIX-wieczne fasady budynków. Nawet kamienica przy ul. Królewskiej będzie miała elewacje podzieloną na dwie części, tak aby nawiązywać do dwóch przedwojennych budynków, które stały w tym miejscu. W kamienicy znalazłyby się galeria handlowa, restauracja oraz biura. W Pałacu Brühla również znalazłyby się biura, a także ekskluzywne butiki i sklepy, a w narożniku u zbiegu uli Wierzbowej i Fredry - luksusowa restauracja. Dziedziniec Pałacowy ma być w ciągu dnia ogólnodostępny.


TriGranit chce połączyć tradycję z nowoczesnością
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Pracujący dla Trigrantu architekci z zespołu Marka Tryzubowicza zaproponowali mariaż tradycji z surową, nowoczesną zabudową. Chcą oni przy Królewskiej postawić budynek o fasadzie wyłożonej kamieniem, tak jak wiele współczesnych biurowców. Oprócz biur miałyby znaleźć się w nim kawiarnie i bistra. Główny korpus Pałac Brühla architekci chcą przeznaczyć na hotel, a jego dwie mniejsze oficyny - na biura.


Belgijski inwestor postawił na kontrast - Grób Nieznanego Żołnierza otoczył szklaną kolumnadą
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Architekci z Pracowni Konserwacji Zabytków "Zamek", którzy opracowali projekt dla Belgów, postanowili postawić na kontrast. Skrzydła Pałacu Saskiego połączyli oni kolumnadą ze szkła architektonicznego najnowszej generacji. Kamienica w ich ujęciu jest ultranowoczesnym, przeszklonym budynkiem przeznaczonym na usługi, gastronomie i biura, a Pałac Brühla od strony Ogrodu Saskiego uzupełniony jest nowoczesną rozbudową.

- Nie wiem, czy szklana kolumnada w ogóle jest technicznie możliwa, ale to bardzo odważny projekt - mówił naczelny architekt miasta. - Jeżeli państwo mnie pytacie, czy jestem w stanie wyobrazić sobie taką zabudowę na placu Piłsudskiego, to odpowiadam: tak, jestem w stanie. Uszanowanie sacrum tego miejsca nie musi oznaczać dokładnego odtworzenia zniszczonej zabudowy - przekonywał.

Pałac Saski za trzy lata?
We wrześniu miasto poprosi firmy o złożenie ofert końcowych, czyli dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach projektu zabudowy zachodniej pierzei placu. Będą musiały zdążyć z tym do końca grudnia. Na początku 2005 r. zostanie wybrany najlepszy projekt, a z firmą, która go przedstawi, miasto zawrze umowę. Pierwsze prace ziemno-archeologiczne zaczną się na wiosnę przyszłego roku, dokumentacja techniczna ma być gotowa jesienią 2005 r. W czwartym kwartale 2005 r. mają zacząć się prace budowlane. Władze miasta chcą, żeby budynki były gotowe w 2007 r.

Łączny koszt inwestycji Michał Borowski oszacował na 400 mln zł. - Założenie jest takie, że w zamian za pozwolenie komercyjnego wykorzystania kamienicy i Pałacu Brühla zostanie odbudowany Pałac Saski. Jednak jeżeli wartość działek pod te dwa budynki nie wystarczy na zrekonstruowanie Pałacu Saskiego, miasto będzie współfinansować jego budowę - zapowiedział.

.: www.gazeta.pl :.

O budynku znajdującym się na Placu Piłsudskiego - 'Metropolitan'
pisaliśmy w artykule:
"Najlepszy... w Warszawie!" w czerwcu 2004 roku:

.: www.w-a.pl/2004/metropolitan.htm :.

Fot. Kazimierz Kwasek

Źródło RONET.PL / Gazeta.pl