Strona główna Portalu >>> newsy >>> WARSZTATY
OSSA 2004 - relacja

Czym są organizowane corocznie warsztaty OSSA?
OSSA stowarzyszenie łączy i wspiera studentów wszystkich wydziałów pragnących czynnie zdobywać i uzupełniać wiedze i umiejętności w sposób inny niż proponuje to szkolnictwo wyższe w naszym Kraju. W tym celu statusowym zadaniem jest organizacja spotkań, wycieczek , wykładów, konkursów warsztatów architektonicznych ,których największymi są coroczne odbywające się za każdym razem w innym mieście październikowe OSSA.

 
Krzysztof Faber
|
26-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

W tym roku Ossa zawitała do Krakowa, jednak nie po raz pierwszy .
W roku 2000 odbyły się już pierwsze pod sztandarem OSSA warsztaty pt. "Reklama pożera miasto". Były one odrębną inicjatywą podjęta przez garstkę studentów z nieformalnej grupy KOSIP, która już od roku 1998 czynnie organizowała małe warsztaty na naszym wydziale (SZOPA 1998, SANKI 1999). Natomiast w roku 2002 z inicjatywy Pracowni Rzeźby A7 oraz grupy modulorbeat z Münster odbyły się warsztaty "Mindmapping Nowa Huta" ,które dotyczyły przekształcania przestrzeni publicznej miasta w medium komunikacji. (http://www.nowahutamanual.de/about_new/index.htm).
Od prawie dwóch lat inicjatywa studencka przygasa na naszym wydziale i najsmutniejsze jest to, że tegoroczne warsztaty zostały wskrzeszone przy pomocy ludzi będących w kręgu organizatorów poprzednich inicjatyw na naszym wydziale. Tyle z faktów dotyczących czasu miedzy jednymi warsztatami a tymi które aktualnie się skończyły.
          8 Ogólnopolskie spotkanie studentów architektury zgromadziło tym razem w Krakowie ponad 100 studentów ze wszystkich wydziałów architektury z całej Polski. Obszarem jakim zajęli się uczestnicy warsztatów był szeroki klin terenu ciągnący się od Borku Fałęckiego aż po sam Wawel .Obszar ten w swoim charakterze całkowicie zatracił wszelkie właściwości przestrzeni miejskiej stając się równocześnie zlepkiem przypadkowych ,często samowolnych działań prowadzących do degradacji charakteru przedmieść. Dlatego hasło "Przedmieścia [w] centrum" wydało nam się najbardziej adekwatne do sytuacji przestrzennej na tym obszarze.
          Rozpoczęcie warsztatów odbyło się w Małopolskim Centrum Kultury od wykładu Pana Wojciecha Markowskiego pod tytułem "Jestem z miasta". Po wykładzie uczestnicy zostali powitani uroczystym bankietem po którym udali się na integracyjny dancing do legendarnego klubu Feniks w którym zaczęły się już pierwsze dyskusje na temat dalszej pracy lecz już w rozluźnionej atmosferze.
          Następnego dnia po pierwszych porannych poślizgach organizatorskich i wykładzie w sali rysunkowej na ul. Podchorążych Pana arch. Macieja Motaka w Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, który przybliżył uczestnikom perypetie rozwoju historycznego Krakowa ,studenci przystąpili do podchodów miejskich, mających na celu analizę wybranych zagadnień w terenie. W ramach podchodów uczestnicy warsztatów zajęli się następującymi okolicami: Borek Fałęcki, Ruczaj Zaborze ,Zakrzówek, Dębinki wraz z osiedlem Podwawelskim. Każda grupa osób przed przystąpieniem do pracy projektowej dokonała analizy terenu pod katem zaproponowanych problemów, które to uczestnicy mogli zanegować lub dopisać całkiem inne z jakimi się spotkali podczas wizji lokalnej. Wybrane i zaproponowane przez organizatorów problemy zostały hasłowo pogrupowane:
1.Jakośc życia. Wolność. Upływ czasu.
2.Nikontrolowany rozwój. Zanik tożsamości przestrzeni.
3.Przestrzeń zagęszczona. Przestrzeń rozluźniona.
4.Granice.Bariery.Lokalność.Anonimowość.
          Po wyczerpującej analizie terenu oraz "przespaniu się" przez studentów z problemem, następnego dnia, to jest w czwartek ,warsztatowicze mieli okazje wysłuchać wykładu arch. Jana Kubeca z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej dotyczącego wypełniania pustek miejskich na przykładzie konkursu Europan 7 (http://www.europan.cz/info/ws_eng.htm).Dopełnieniem porannej porcji informacji był wykład arch. Piotra Wińskowskiego z Wydziału Architektury w Krakowie pod intrygującym tytułem "Wagarowicz i prymus -przedmieście i centrum". Zaproponowany blok wykładowy zakończył się prezentacją architektów prowadzących grupy projektowe na warsztatach. Powstało siedem grup projektowych prowadzonych przez architektów:
1.arch.Kinga Racoń-Leja/Ruczaj Zaborze
2.arch.Agnieszka Wójcik i arch. Mateusz Gyurkovich/ Dębinki ,oś. Podwawelskie
3.arch.Piotr Lewicki i arch. Kazimierz Łatak/Zakrzówek
4.arch Artur Jasiński i arch. Paweł Zieliński/Nowy Ruczaj Zaborze
5.arch.Piotr Wróbel/Borek Fałęcki
6.arch.Wojciech Wicher/Dębinki , Ludwinów
7.arch.Piotr Bujas i arch. Łukasz Stanek/Zakrzówek
          Po zapoznaniu się studentów z architektami nastąpiła pierwsza warsztatowa prezentacja części analitycznej, po której już z większym rozeznaniem nastąpiła dalsza praca aż do późnego wieczoru.
          Piątkowy poranek uczestnicy warsztatów rozpoczęli od wykład arch. Anny Palej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej .Temat wykładu "Przestrzenie publiczne w mieście informacyjnym" doskonale swa zawartością zamknął blok wykładowy warsztatów naświetlając studentom najnowsze problemy przestrzeni miejskiej powiązane z najnowszymi udogodnieniami i odkryciami informatyki.
          Praca trwała aż do sobotnich godzin popołudniowych, oczywiście dla niektórych przerwana snem a dla niektórych przerwana spacerem po krakowskim Kazimierzu.. Jak jednak dało się zauważyć nie miało to zbytniego odzwierciedlenia w efekcie końcowych prac.
          Prezentacja efektów warsztatów przebiegała dwutorowo. Prawie wszyscy uczestnicy po za planszami prezentowali również przemyślenia za pomocą rzutnika multimedialnego. Były to zarówno nagrane filmy komentujące temat przedmieść jak i na szybko złożone w PowerPoincie prezentacje.
Swoją obecnością podczas prezentacji zaszczycili nas : dziekan ds. studenckich Pani dr arch. Danuta Kupiec-Hyła , Dziekan Wydziału Architektury prof. arch. Wacław Seruga, prof. arch. Krzysztof Lenartowicz oraz dwóch wcześniejszych wykładowców arch. Maciej Motak oraz Wojciech Markowski.
Po zakończonych prezentacjach swój wykład wygłosił gość specjalny warsztatów dr Christain Schmid z ETH w Zurychu, którego obecność na warsztatach mamy nadzieje zapoczątkował nowy etap już następnych spotkań studentów architektury.
          Przedmieścia z jakimi zetknęli się uczestnicy tegorocznych warsztatów nie był obcym zagadnieniem jak się okazało już podczas późniejszych dyskusji. Każdy student architektury spotka podobne problemy związane z tego rodzaju przestrzenią na "swoim podwórku",niezaleznie czy jest to większe czy mniejsze miasto w naszym Kraju. Sam dr Christain Schmid w swoim wykładzie podkreślił, ze podobne problemy ,tyle ze na większym skrawku terenu występują np. .pod Paryżem. Pytanie czy to powód by pozostawić te tereny nadal w takim stanie jakim są czy próbować nadal cos z nimi robić bo same warsztaty studenckie na pewno nie wystarcza aby zacząć tam cokolwiek zmieniać. Naświetliły najważniejsze problemy ,uwypukliły ,dały sygnał ze sytuacja jest zła. Procesy jakie należy uruchomić aby polepszyć komfort życia zamieszkującej tam społeczności w tak zdegradowanej przestrzeni miejskiej, tkwią na wielu płaszczyznach. Jest to swojego rodzaju układanka przypominająca domino gdzie nieprawidłowy ruch jednego z elementów powoduje zachwianie i bardzo często zawalenie sie całego ładu jaki się zaplanowało. Dlatego tez jest to proces, który wymaga precyzji i planowania działań interdyscyplinarnych, których efektem po prostu musi być ładna przestrzeń. Dyskusja młodego pokolenia przyszłych architektów jest na pewno potrzebna lecz to nie wystarcza. Korzyści jakie przynoszą warsztaty są widoczne nawet po paru latach ,kiedy to okazuje się, że ci sami ludzie są w stanie na mniej więcej tych samych zasadach działać w środowisku zawodowców. Mamy nadzieje ,ze już niedługo starsze środowisko architektów z większą powagą będzie traktowało poczynania młodszych "zapaleńców" czego organizatorom przyszłych warsztatów serdecznie życzymy.

Patrycja Sowa
Krzysztof Faber

Fotorelacja Rafał Jaśkowiec

Honorowy Patronat nad warsztatami obieli:

Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
Prof. zw. dr hab. inż. arch. Wacław Seruga

Prezes krakowskiego oddziału SARP arch. Krystyna Łyczakowska wraz z Zarządem

Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów arch. Borys Czarakcziew

Podziękowania:

Dla Pani dziekan ds. studenckich dr inż. arch. Danucie Kupiec-Hyła za dobre słowo ,poparcie i w słusznej sprawie ,wejście "bez kolejki".
Dla Pana dziekana wydziału architektury Prof. zw. dr hab. inż. arch. Wacława Serugi za ciepłe słowa wsparcia oraz udostępnienie sal na czas trwania warsztatów.
Dla Pana dr inż. arch. Wojciecha Wichra za opiekę ,bezcenny, poświecony nam czas oraz wiarę ,że to wszystko ma sens oraz niekończące się poparcie dla organizatorów warsztatów. Potężne DZIKUJEMY!!!!!!!
Dla Prezesa firmy Metalplast, Pana Jana Kryjaka za ogromne wsparcie warsztatów od samego początku do samego końca.
Dla Prezesa firmy Atlas Pana arch. Andrzeja Walczaka za szybkie i bezinteresowne wspieranie idei warsztatów studenckich.
Dla Pani Joanny Orlik z Małopolskiego instytutu Kultury za konstruktywne wskazówki.
Dla Pani dr inż. arch. Joanny Sroczyńskiej za ciągłe wsparcie od wielu lat warsztatów studenckich.
Dla śp. prof. Witolda Korskiego za przechodzącą na pokolenia idee wspierania inicjatyw studenckich.
Dla architektów z biura mofo za szybki bezinteresowny zastrzyk finansowy.

Patrycja i Krzysiek dziękują także:
Izie Dębskiej i Bartoszowi Zrębie za wytrzymałość oraz ciągłe wsparcie.
Rodzicom, Przyjaciołom, KOSIPowi oraz Warszaffce - za wszystko.


Organizatorzy:

Koordynacja: Patrycja Sowa
Krzysztof Faber

Grafika: Piotr Bujas

Pomoc: Rafał Jaśkowiec.
Jurek Fryczkowski

Mecenasi warsztatów.
METALPLAST BIELSKO S.A.
OPOCZNO
Sponsorzy:
KOŁO
FAKRO
Wspierający:
Atlas
Geze
Patronat medialny:
Architektura i Biznes
Architektura - Murator
Radio Kraków
Fundacja Twórców Architektury
Portal internetowy -architekci.pl

Portal W-A.pl nie był patronem medialnym
Warsztatów OSSA 2004. Polecamy się w 2005 roku