Strona główna Portalu >>> newsy >>> KRAKÓW
Krakowianie już chodzą po wyremontowanej połowie Rynku

Zachodnia część krakowskiego Rynku Głównego została wyremontowana. Prace trwały ponad cztery miesiące i kosztowały blisko 12 mln zł. Wymieniono wszystkie instalacje, a stare popękane płyty nawierzchni zastąpiła kostka z granitu. W czwartek uroczyście otwarto tę część placu.

 
gazeta.pl
PAP, lko
|
09-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Był to pierwszy od 40 lat remont generalny nawierzchni Rynku. Po jego zachodniej stronie, od ulicy Szewskiej wymieniono ponad 9 tys. metrów kw. nawierzchni, ułożono blisko 225 tys. sztuk kostki brukowej. W pracach uczestniczyło jednocześnie ponad 100 osób. Pod ziemia ułożono nowe instalacje elektryczne, rury kanalizacyjne i wodne. Dostęp do nich będzie możliwy dzięki specjalnemu kanałowi technologicznemu wybudowanemu wzdłuż Sukiennic.

W tej części Rynku postawiono 10 granitowych ławek, 15 koszy na śmieci z polerowanej blachy aluminiowej, a do specjalnych donic posadzono 10 drzew - robinii akacjowych. Renowację przeszła płyta upamiętniająca Insurekcję Kościuszkowską oraz studzienka, przy której w 1980 r. podpalił się Walenty Badylak, protestując przeciw ukrywaniu przez władze PRL prawdy o Katyniu.

Nowością jest płyta upamiętniającą wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Wykonano iluminację Ratusza i Sukiennic.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski jest zadowolony z efektów prac.

- Wszyscy widzieli jak połamana była ta płyta przed remontem. Podczas deszczu stając na jednym fragmencie płyty, człowiek ochlapywał się wodą - powiedział dziennikarzom Majchrowski.

Były prezydent miasta Andrzej Gołaś, za rządów którego wyremontowano chodniki, jest zadowolony, że Rynek jest bezpieczny, wygląda estetycznie, a jego decyzje, niegdyś niepopularne i krytykowane, są kontynuowane przez władze następnej kadencji.

Prace remontowe zostały poprzedzone badaniami archeologicznymi. Naukowcy dotarli do powierzchni Rynku sprzed ponad 700 lat, czyli z okresu lokacji Krakowa. Od tego czasu płyta Rynku podniosła się o 4,5 metra. Archeolodzy w pobliżu pozostałości średniowiecznych kramów znaleźli m.in. skórzany relikwiarz, srebrne monety z XIV wieku, kilkadziesiąt miniaturowych kostek do gry, drewniany miecz- zabawkę z ok. 1320 r. oraz fragmenty dwóch XIV-wiecznych ceramicznych figurek. Wszystkie znaleziska trafią do kolekcji Muzeum Historycznego Krakowa.

Remont kosztował 11 mln 857 tys. zł, z czego 2 mln 635 tys. zł pochodziło z kontraktu wojewódzkiego, 600 tys. zł z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. 10 tys. zł dołożył Krakowski Klub Kolekcjonerów.

W przyszłym roku rozpocznie się kolejny etap remontu Rynku - od strony Kościoła Mariackiego i ul. Grodzkiej. Na nawierzchni wokół pomnika Adama Mickiewicza pojawi się kolorowa, kamienna rozeta wraz z lampami, a w podziemiach Sukiennic powstaną sale ekspozycyjne Muzeum Historycznego. Nowością będą wysuwane spod płyty Rynku stacje odbioru energii. Prace w tej części Rynku mają się rozpocząć w marcu, a zakończyć przed sezonem turystycznym.

Remont zakończy się w 2007 roku, w 750. rocznicę lokacji Krakowa

gazeta.pl