Strona główna Portalu >>> newsy >>> PROJEKT
Mediateka - projekt konkursowy!

Portal W-A.pl ma zaszczyt zaprezentować konkursowy projekt "MEDIATEKA". Autorami są Michał Jezierski i Bartek Hominski; renderingi: Michał Jezierski.

Projekt konkursowy na adaptację zabytkowego budynku dekoratorni Teatru Słowackiego w Krakowie, przy ul. Rajskiej. Projekt wykonany w zespole autorskim Michał Jegierski i Bartek Hominski; renderingi: Michał Jezierski

Projekt nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie studenckim organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Kraków na adaptację zabytkowego budynku dekoratorni Teatru Słowackiego w Krakowie na mediatekę.

 
KK / Homik
|
11-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

      Istotą mediateki nie jest gromadzenie i przechowywanie informacji (jak ma to miejsce w bibliotece), ale ich wyszukiwanie i przetwarzanie w wyspecjalizowany sposób. Jednocześnie mamy świadomość tempa, w jakim zmienia się współczesna technologia. Jeżeli nie wiemy, jaka technologia komunikacji będzie jutro, nie wiemy też jakie wymagania będzie musiał jutro spełniać budynek mediateki.

      Dlatego do wnętrza obiektu wkładamy niezależną strukturę, wyraźnie od niego oderwaną, niezwiązaną ze ścianami zabytkowego budynku, która jest jedynie praktyczną konstrukcją pod stanowiska pracy. Kiedy przestanie być użyteczna, można ją zdemontować bez szkody dla zabytkowego budynku, a halę zaadaptować do zupełnie nowych celów.
Centralnym elementem wnętrza jest charakterystyczna kapsuła telekonferencji, której amorficzna postać jest analogią informacji - bezpostaciowej i nie-miejscowej. Funkcja telekonferencji jest kwintesencją niezwiązania z miejscem, bo uczestniczy się w wydarzeniach, które nie są związane z żadnym miejscem.

      Podobnie jak miało to miejsce w historii obiektu, aby zaspokoic potrzeby funkcji dostawiono do historycznej hali współczesny obiekt, który powiązany jest z włożoną do wnętrza hali strukturą. Lekka obudowa i szkieletowa konstrukcja pozwolą w przyszłości dostosować go do nowych potrzeb.

      Istotą mediateki jest wyszukiwanie i przetwarzanie informacji w wyspecjalizowany sposób. Dlatego mieści ona przede wszystkim szereg podstawowych stanowisk do wyszukiwania informacji, kilkanaście zaawansowanych stacji graficznych z możliwością skanowania i drukowania, centralnie umieszczoną salę telekonferencji, laboratorium fotograficzne ze studiem, półprofesjonalne studia dźwiękowe i telewizyjne.
Towarzyszą im funkcje uzupełniające: audytorium na 240 osób, sala wystawowa, czytelnia czasopism, wypożyczalnia sprzętu, wypożyczalnia muzyki i filmów, czytelnia książek (wybrane działy), stanowiska do pracy (czytelnie ze stołami), indywidualne stanowiska odsłuchowe i do oglądania filmów. Uzupełnieniem programu są funkcje komercyjne, które wspomogą bieżące utrzymanie obiektu, czyli kawiarnia i sklep z akcesoriami (nośniki danych, papiery fotograficzne itp.).

      Przestrzeń pomiędzy mediateką i biblioteką nie jest już podwórkiem, ale miejskim placem, który jest przedłużeniem mediateki. Dzięki gigantycznemu ekranowi na szczytowej ścianie sąsiedniej kamienicy może stać się letnim kinem, przedłużeniem sali telekonferencji, albo transmisją z wykładu odbywającego się w audytorium.

źródło własne, autorzy