Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHATISARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Marco De Michelis w centrum Manggha

Czy nazwanie formy architekturą zaczyna się z początkiem jej istnienia czy z chwilą gdy człowiek ogarnąwszy efekt swymi zmysłami zaczyna się nim cieszyć? Zmysłowy aspekt architektury, wpisany w system konstruktywnych myśli filozoficznych oraz jego relacje ze współczesnymi metodami prezentacji były przedmiotem rozważań Marco de Michelisa, włoskiego architekta, dziekana Wydziału Sztuk i Projektowania Uniwersytetu w Wenecji.
Wykład rozpoczął kolejny cykl spotkań pt. "Co to jest architektura?".

 
Dominika Ropek
|
29-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Mówiąc o postrzeganiu otaczających nas elementów architektonicznej rzeczywistości autor zadawał pytania, na które odpowiedzią były filozoficzne spekulacje Wolffina, Diltheya czy Vischera . Marco de Michelis, zwracał również uwagę na problem jakości kształtowanych przestrzeni - takich, w których egzystuje człowiek. Niematerialny aspekt miasta, oceniany ludzkim zmysłem widzenia jest często ważniejszy niż sama forma ponieważ ma wpływ na jego samopoczucie. Pojawiająca się rytmicznie pustka pomiędzy budynkami jest miejscem, gdzie toczy się życie i waga tego faktu jest większa niż istnienie murów. Ogromny wpływ na jakość odbioru przez człowieka nowych koncepcji i prezentacji ma światło i tło. Jedno i drugie tworzy charakter obiektu nadając mu tożsamość i możliwość cyklicznej przemiany.
O tym, że oba elementy wywierają coraz większą presję na projektantów świadczy przykład jednego z teatrów na Manhattanie, gdzie z natury zamknięte audytorium otwarto na krajobraz przeszkloną ścianą.
W dalszych rozważaniach Marco de Michelis porównał architekturę do pracy ludzkiego organizmu. W związku z tym, łatwiej nam będzie ją zrozumieć jeśli sami odpowiemy sobie na pytanie: co architektura może przekazać i jakie emocje wywoływać?

tekst Dominika Ropek

Od lewej: Marco de Michelis wraz z kuratorem cyklu wykładów
"What is architecture" Adamem Budakiem
oraz szefem W-A.pl Kazimierzem Kwaskiem (u góry)
oraz gościem wykładów (brak nazwiska)
podczas imprezy urodzinowej Portalu W-A.pl

foto W-A.pl

Marco De Michelis mieszka w Wenecji, gdzie jest dziekanem na Wydziale Sztuki i Design na Uniwersytecie IUAV (University Institute of Architecture). Studia ukończył na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Wenecji, gdzie naucza historii architektury od 1970 i współpracuje z Manfredo Tafurim. Od roku 2000 jest profesorem historii architektury na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. Wykładał i wykłada w wielu szkołach w Europie (AA London, IFA Paris, ETSAB Barcelona, TU Berlin, University of Applied Arts Vienna, NAI Rotterdam, ETH Zurich, Accademia di Architettura, Mendrisio, ...) oraz w Stanach Zjednoczonych (GSD Harvard, Princeton University, UC Berkeley and Los Angeles). Był kuratorem wielu architektonicznych wystaw, włączając wystawę w Wenecji - La Nuova Architettura, inne wystawy w Wenecji, Wiedniu , Barcelonie, Rotterdamie /1999-2000 and Out of the box/ oraz CCA Montreal 2003-04. Publikował swoje artykuły w najbardziej znanych światowych czasopismach architektonicznych, pisząc o i znając takich architeków jak Richard Meier, Daniel Libeskind, Zvi Hecker, Sauerbruch&Hutton, Gino Valle, David Chipperfield, Koning Eizenberg.

Portal W-A.pl jest stałym patronem medialnym cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA

Strona Internetowa cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA > >

Strona Internetowa IUAV University > > >

www.whatisarchitecture.w-a.pl