Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHATISARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Marco De Michelis w centrum Manggha

>> Marco De Michelis
Addressing Emotions in Architecture

czwartek, 25.11.2004, godz. 18.00

Miejsce:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
ul. M. Konopnickiej 26; Kraków
tel.: (+48-12) 267 27 03, 267 37 53

W KSIĘGARNI INTERNETOWEJ Portalu W-A.pl posiadamy ostatnie 6 egz. książki "Co to jest Architektura?"

CO TO JEST ARCHITEKTURA kliknij tutaj >

 
by Kazek K
|
03-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Przypominamy, iż 25 listopada 2004 roku odbędzie się wykład Marco de Michelis pt "Addressing Emotions in Architecture". W tym samym dniu, po wykładzie zapraszamy na imprezę z okazji "2 lat działania Portalu W-A.pl".

Jak można byłoby zinterpretować tę przytłaczającą ilość niezwykle rzeźbiarskich, niekiedy bardzo dziwacznych architektonicznych fizjonomii, gdyby problem efektów, jakimi architektura oddziaływuje na widza i użytkownika nie był brany pod uwagę przez coraz większą grupę projektantów i architektów? Czemu właściwie służą te formy, które tak radykalnie zrywają z kubistycznymi konwencjami "funkcjonalnej" architektury XX wieku? Krótka wizyta w salach ostatniego Biennale Architektury wystarczy aby zorientować się, iż obraz wideo, instalacja oraz różnego rodzaju symulacje wyparły tradycyjne graficzne metody prezentacji (czyli plany, sekcje i elewacje, trójwymiarowe formy - modele i makiety). Najprawdopodobniej celem tych współczesnych sposobów prezentacji jest transmisja architektonicznego przesłania w jego niematerialnej wirtualności oraz zamiana architektonicznego projektu w samowystarczalny instrument komunikacji, podobnie jak telewizyjny produkt, który, wygenerowany z narracji filmowej lub dzieła sztuki, dysseminuje informacje i wzbudza emocje u widza. Jednak wydaje się, iż scenariusz ten zubożony jest o krytyczny system, który byłby w stanie zinterpretować tę nową produkcję i odpowiedzieć na pytania "dlaczego" i "w jaki sposób" architektura może funkcjonować jako instrument komunikacji oraz - co najprawdopodobniej ważniejsze - co architektura jest w stanie przekazać i jakie emocje może wywołać. Nie powinniśmy zapomnieć, iż historia architektury rozwinęła się jako "naukowa" dyscyplina pod koniec XIX wieku, kiedy młody Heinrich Wolfflin opublikował "Prolegomena zu einer Psychologie der Architektur". W tym dziele Wolfflin zbudował podstawy do sformułowania pytania o emocjonalną treść architektury, przyjmując za punkt wyjścia filozoficzne i hermeneutyczne spekulacje Johannesa Volkelta i Wilhelma Diltheya, a także rozważania twórcy nowoczesnej psychologii, Wilhelma Wundta oraz dzieła teoretyka empatii, Friedricha Theodora Vischera.

W swoim wykładzie Marco De Michelis skoncentruje się na tych projektach architektonicznych, które oparte są na doświadczeniu zaskoczenia i odkrycia, reakcji fizycznej i zmysłowej, zakłopotania i nieuświadomionych nawyków, oraz tych, których celem jest odświeżenie naszej percepcji tych zdarzeń i zjawisk, które straciły znaczenie poprzez swoją swojskość i powszedniość.

Marco De Michelis mieszka w Wenecji, gdzie jest dziekanem na Wydziale Sztuki i Design na Uniwersytecie IUAV (University Institute of Architecture). Studia ukończył na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Wenecji, gdzie naucza historii architektury od 1970 i współpracuje z Manfredo Tafurim. Od roku 2000 jest profesorem historii architektury na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. Wykładał i wykłada w wielu szkołach w Europie (AA London, IFA Paris, ETSAB Barcelona, TU Berlin, University of Applied Arts Vienna, NAI Rotterdam, ETH Zurich, Accademia di Architettura, Mendrisio, ...) oraz w Stanach Zjednoczonych (GSD Harvard, Princeton University, UC Berkeley and Los Angeles). Był kuratorem wielu architektonicznych wystaw, włączając wystawę w Wenecji - La Nuova Architettura, inne wystawy w Wenecji, Wiedniu , Barcelonie, Rotterdamie /1999-2000 and Out of the box/ oraz CCA Montreal 2003-04. Publikował swoje artykuły w najbardziej znanych światowych czasopismach architektonicznych, pisząc o i znając takich architeków jak Richard Meier, Daniel Libeskind, Zvi Hecker, Sauerbruch&Hutton, Gino Valle, David Chipperfield, Koning Eizenberg.

Wykład zapoczątkuje powakacyjną serię spotkań z cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA. Odbędzie się on dopiero w listopadzie, gdyż kurator wykładów Adam Budak zajmuje się aktualnie wystawą (również jako kurator) Pawilonu Polskiego na wystawie w Wenecji, która potrwa właśnie do listopada.

Portal W-A.pl jest stałym patronem medialnym cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA.

Strona Internetowa cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA > >

Strona Internetowa IUAV University > > >

źródło własne, www.whatisarchitecture.w-a.pl