Strona główna Portalu >>> newsy >>> PROJEKT
Nowy hotel powstanie pod Wawelem
by Gazeta.pl
|
26-07-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

U zbiegu ul. Powiśle i pl. Na Groblach rozpoczęła się budowa hotelu. Inwestorzy przewidują jego otwarcie wiosną przyszłego roku.

Budynek powstanie w miejscu obecnego pensjonatu Rycerskiego, wystawionego w latach 70. poprzedniego stulecia. Projekt hotelu przygotowany w krakowskim biurze architektonicznych Lewicki Łatak zakłada pozostawienie dwóch kondygnacji istniejącego obiektu i podwyższenie go o kolejne cztery. Ostatnią, siódmą, stanowić będzie taras od strony ul. Powiśle oraz przeszklona sala konferencyjna, zwieńczona ażurowym dachem.

- Trzymamy się reguł kompozycyjnych, zakładających, że budynek musi mieć wyraźne zakończenie. Stąd od strony pl. Na Groblach jest wyższy, ale w całości trzyma gabaryt okolicznych kamienic - tłumaczy współprojektant Kazimierz Łatak. Autorzy - znani w Krakowie z realizacji, których charakterystycznym elementem są tarasy, jak np. Villa Verde na Woli Justowskiej - także budowlę pod Wawelem postanowili zwieńczyć niespadzistym dachem. Dlaczego?

- Nie można nie wykorzystać pięknych widoków, które rozciągać się będą z ostatniej kondygnacji - stwierdza Łatak. - Ta elewacja musi służyć celom utylitarnym, a nie jako stelaż dla wentylacji i urządzeń klimatyzacyjnych, jak to się praktykuje nawet w otoczeniu Wawelu.

Do obłożenia elewacji budynku użyty zostanie dolomit i gładki tynk. Na fasadzie pojawi się też drewno, żelbet oraz szkło.

więcej (ilustracje, makieta) - Gazeta.pl