Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Zaha Hadid - kolejny sukces!

Czy można wygrać wielki, międzynarodowy konkurs na projekt muzeum, przedstawiając jedynie koncepcję budynku - na poziomie ładnej kartki pocztowej? Tak, pod warunkiem, że ma się na imię Zaha, nazwisko Hadid i dodatkowo na koncie nagrodę Pritzkera.

 
sklep.w-a.pl
|
28-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Forma nawiązująca do fali morskiej

W konkursie na projekt Muzeum Transportu w Glasgow, w Szkocji, wzięły udział 44 biura architektoniczne z różnych państw. Hadid pokonała m.in. Normana Fostera, przedstawiając obiekt, nawiązujący swoim kształtem do rozchodzących się fal oceanu, usytuowany tuż nad brzegiem rzeki Glasgow. Budynek ma być skończony za 5 lat. Przewiduje się, że liczba zwiedzających muzeum będzie wynosić około miliona rocznie.

Dominika Ropek

Muzeum o budżecie 50 milionów funtów (GBR) zlokalizowane zostanie w miejscu gdzie łączą się 2 największe rzeki płynące przez Glasgow (rzeka Clyde oraz Kelvin).

"Istotnym faktem jest decyzja by zamienić bardzo popularne muzeum transportu w jeszcze bardziej popularne muzeum, i to do tego zlokalizowane w budynku 'symbolu' przy rzece Clyde" - powiedział Charlie Gordon, szef Rady Miasta.

Muzuem jest główną inwestycją mająca na celu zagodpodarowanie terenów przy rzece Clyde. Szereg projektów i udogodnień w tym rejonie, ma na celu stworzenie nowego Portu w Glasgow. Port dla użytkowników prywatnych ma zajmować teren ponad 120 akrów (1 akr = 0,4047 ha czyli 4047 m2).

Koszt muzeum 50,000,000 £
Start budowy 2007 rok
Otwarcie muzeum 2009 rok

Aktualna kolekcja muzeum transportu zostanie przeniesiona do nowego budynku.

Aktualne muzeum transportu zlokalizowane jest w Kelvin Hall

Źródło 24hourmuseum.org.uk
ilustracje dzięki uprzejmości Rady Miasta Glasgow